Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Dzień dobry,

podejrzewam, że mojego różanecznika zaatakowała rdza.
Proszę o potwierdzenie lub korektę ;:oj
Czy jeżeli jest to rdza? To oberwać liście i opryskać różanecznika tylko dedykowaną chemią na rdzę czy zostawić liście i opryskać chemią?
Nie wiem czy rdza jest odwracalna :idea: czyli, że po opryskach na rdzę liście wróciłby do swojego pierwotnego wyglądu?


Obrazek

Pozdrawiam serdecznie
Rzepcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 cze 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Dtlissa, nie obrywaj. To robota prześwietlika. Zróz oprysk Detisem, ale nie teraz, tylko na przełomie maja/czerwca gdy zauważysz przeźroczyste larwy tego pluskwiaka na spodzie liścia. Teraz oprysk nic nie da. Nowe liście już urosną bez szkodnika, a stare same opadną. Pozbieraj po sezonie i spal, albo wyrzuć do bio. Przyjrzyj się pierisom, jeśli je masz w ogrodzie, albo u sąsiadów. Pierisy też opryskaj. Oprysk zrób ze dwa razy. Czytam dziś o tym od rana.
Ja mam też teraz ten problem na Percym. Pierwszy raz od 20 lat. A problem pojawił się gdy posadziłam Pierisa japonskiego. Larwy były na pierisie. Pieris jest nie do odratowania i zakaził mi starsze pierisy. Poszedł wczoraj do bio.


Keiti, czy posadziłaś swoje rododendrony w kwaśnym podłożu? Jeśli nie, to szybciutko przesadź.
Po drugie, unikaj sadzenia rododendronów i pierisów razem. Pierisy są nośnikiem szkodliwych owadów, zwanych prześwietlikami. Obserwuj czy na pierisie i rodku nie pojawiają się takie zmiany jak na zdjęciu dtlissa. Jeśli się pojawią to zrob oprysk Detisem, jednemu i drugiemu na przełomie maja/czerwca.
Po trzecie- nie sadzć rododendronów tak blisko ogrodzenia. On naprawde będzie duży i będzie mu ciasno. Poza tym podmurówka ogrodzenia moze zalkalizować podłoże pod rododendronem.
Opuchlaki? No cóż. Podobno najskuteczniejsze jest leczenie nicieniami (są specjalne biopreparaty), ale nie wypowiem się co do skuteczności, bo sama nie próbowałam. Ale na pewno sięgnę po ten preparat w tym roku.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Dziękuję bardzo za informację, pierwszy raz słyszę o prześwietliku :shock: i rzeczywiście pieris japoński też jest i wygląda jak na zdjęciu.
Jak Ci się udało rozpoznać co to jest? Szukałam informacji i nie mogłam nic znaleźć w wyglądzie do mojego.


Obrazek
Rzepcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 cze 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Znalazłam o nim info na innym forum . Sporo ludzi ma problem z tym owadem.
Tak, pieris ma identyczne oznaki żerowania. Zyczę powodzenia w walce i pytaj w razie czego. Ja będę jeszcze szukać informacji jakie stężenie Decisu zastosować. Trochę się obawiam jak rododendron zareaguje na oprysk Decisem. Kiedyś załatwiłam rododendrona środkiem grzybobójczym, gdy pryskałam róże. Oprysk poleciał nie tam gdzie trzeba, bo zawiał wiatr i na drugi dzień rododendronowi obwisły wszystkie liście.
Gosia_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2023, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe plamy na liściach

Post »

Dzien dobry,
Bardzo proszę o pomoc. Rododendron kupiony w zeszłym roku. Był piękny. Plamy brazowe pojawiły się od niedawna, pojedyncze liście się kurczą. Co mogę zrobić żeby go uratować? Jakiś nawóz? Przesadzić?
Dziękuję

Obrazek
Rzepcia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 30 cze 2019, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Dużo było już napisane o takim problemie na tym forum. Poczytaj. Napisz w jakim podłożu rośnie.
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Rzepcia pisze: 11 maja 2023, o 07:07 ...na tym forum. Poczytaj...
Dzień dobry.
Akurat ja już od trzech lat czytam na tym forum i nadal nie wiem co dolega temu rododendronowi. Liczyłam, że może na ten temat wypowie się Zygmor albo Asprokol, co dla wielu z nas z pewnością byłoby użyteczną wiedzą.
Pozdrawiam, Jelizawieta
kemyz
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Witam,

Odziedziczyłem to "truchło" po poprzedniej właścicielce ......czy jest szansa/warto ratować rododendron?
Sprawdzałem pH gleby- jest na poziomie 5,2 pH- obniżę oczywiście jeszcze.
Jeśli ratować to jakim magicznym sposobem????


Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Abrakadabra, Kup nowy rododendron :wink: I Posadź go w odpowiedniej dla niego glebie i stanowisku :D
Pozdrawiam Lucyna
bart_ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sie 2023, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uszkodzone młode liście

Post »

Witam!

Mam problem z moim rododendronem. Na nowych pędach młode listki rozwijają się zwinięte. Mają też brązowe czubki/końcówki.
Czy wiecie Państwo co może być nie tak?

Dodam, że na wiosnę, po zimie, nowe liście pojawiły się zdrowe.

Pozdrawiam,
Bartosz
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Z lewej strony jakby uszkodzenie mechaniczne, z prawej jakby jakaś pleśń.

Czy on ma wokół siebie dużo przewiewu?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
woodedroyal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2023, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Zauważając zbrązowiałe liście i biały nalot na Twoim rododendronie, istnieje ryzyko, że to mogą być objawy fytoftorozy lub innej choroby. W celu ratowania rośliny, przyciń zranione liście i usuń je z obszaru, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Stosowanie odpowiednich fungicydów może pomóc w kontrolowaniu choroby. Pamiętaj jednak, że sukces zależy od szybkości reakcji i odpowiedniej pielęgnacji. Regularne monitorowanie i właściwe nawadnianie mogą również wspomóc w ochronie rośliny.
ogurek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2023, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp

Re: Choroby i szkodniki rododendrona Cz. 3

Post »

Cześć, to mój pierwszy post na forum i pójście na skróty, ale jednocześnie nadrabiam dokształcając się.
Sprawa dotyczy ogrodu mojego taty, który ze względu na wiek odpuścił pielęgnacje i mocno odbiło się to na kondycji krzewów. Kilka młodszych wyleciało, starsze wyglądają kiepsko. Najstarsze mają po kilkanaście lat, cały czas dosadzane były kolejne, różne odmiany, z różnych źródeł. Podłoże piaszczyste, zacienione brzozami i świerkami, wszystkie sadzone w dziury wypełnione mocno przelanym kwaśnym torfem, podlewane wodą z płytkiej studni. Regularnie nawożone Osmocote dla iglaków, jak zaczęły się problemy (1-2 lata temu) ktoś z miejscowych ogrodników oglądał, były opryski p. grzybiczne, co więcej nie wiem. Pytanie jak to teraz ratować?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”