Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 773
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Nie ma reguły. W kompoście mogą żerować również pędraki chrabąszcza majowego. W drugim roku cyklu rozwojowego te pędraki żerują płytko i żywią się właśnie rozkładającymi się roślinami. W 3 roku przenoszą się na głębokość okołokorzeniową i tam sieją spustoszenie.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

W kompoście żyją najczęściej duże pędraki kruszczycy złotawki - zjadają obumarłą materię organiczną, nie trzeba z nimi walczyć, pomagają rozkładać kompost. Chrząszcze są piękne.
Pędraki żyjące w ziemi są szkodnikami, Duże pędraki, najczęściej występujące nie należą do RZADKIEGO chrabąszcza majowego!!! Najpospolitszym chrabąszczem (tym co lata masowo na przełomie maja i czerwca) jest GUNIAK CZERWCZYK i to właśnie jego pędraki są naszymi głównymi zjadaczami korzeni.
Kolejnym szkodnikiem jest ogrodnica niszczylistka. Mniejszy chrabąszcz. Pokrywy skrzydeł jasnobrązowe, tułów ciemnozielony. Jej pędraki również podgryzają korzenie.
Sorry, za wrzaski, ale nie mogę zdzierżyć wciąż powtarzanego błędu. To co lata wieczorami na początku lata, jest go wszędzie pełno, to GUNIAK CZERWCZYN, nie CHRABĄSZCZ MAJOWY ;:223
Pozdrawiam Lucyna
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Proszę o identyfikację co to za larwa. Przekopałem nieużytkowany teren od 15 lat i na 12m2 znalazłem około 12 takich larw. Chciałem w tymi miejscu podsadzić truskawki. Co w tej sytuacji zrobić jeśli już je posadziłem ? Jak to zwalczyć lub ochronić rośliny ?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/cb96b1d707ba93fc
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”