Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz wszystko w wątku, wystarczy poczytać.

Wiele razy pisałem, że ta palma nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Jedynie ogrzewana szklarnia albo oranżeria.
Ona po prostu powoli umiera i tyle. Gdzieś jedną na sto, da się utrzymać dłużej niż 2 - 3 lata.

Ponadto, sorry ale 17 stopni dla rośliny, która pochodzi z klimatu tropikalnego, gdzie temperatury oscylują powyżej 25 stopni, to zdecydowanie za niska.
Oprócz ciepła, wysoka wilgotność powietrza, doświetlanie w okresie jesienno-zimowym.
Żeby uprawiać rośliny tropikalne trzeba mieć wpierw warunki, do tego wiedzę i większe doświadczenie. Przed zakupem warto coś więcej poczytać o danej roślinie, bo każda ma różne wymagania i jedne są łatwe w uprawie inne trudne. Palma kokosowa jest akurat z tych drugich.

Odradzam tym samym kupowanie tych palm, bo to jedynie strata pieniędzy. One są dostępne w handlu, bo nasiona dość łatwo kiełkują i są powszechnie dostępne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek_L
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 gru 2021, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Jeśli kupię lampę do naświetlania i zwiększę temperaturę, to jest on do odratowania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie. Napisałem ona umiera i nic nie poradzisz.
Przeczytaj wyżej drugie moje zdanie, o tym że ta palma nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu.
Koniec kropka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Palma kokosowa w domu

Post »

Witajcie!
Ja też co tylko kupiłem palmę kokosową (w Biedronce) - z doniczką liść najwyższy taki jak ja. I ten sam problem- na jednym blogu czytam, żeby nie przesadzać jak najdłużej, bo nie lubi, na innym: jak najszybciej bo na pewno ma zlą(płytką) doniczkę. Raz, że w pełnym słońcu- bo to z tropików, gdzie indziej że tylko blisko okna. Gdzie indziej nie czytałem do końca, bo piszą że nie ma szans na więcej jak 3-4lata w domu, bo braknie substancji odżywczych w orzechu. Ludzie, ratunku! ;:223 Napiszcie, jak wy na prawdę trzymacie swojego kokosa.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa w domu

Post »

Napiszę krótko, to strata kasy.
Ten gatunek palmy nie nadaje się do uprawy w domu, jest bardzo chimeryczna i może nagle paść. 3 - 4 lata to duży sukces, zwykle nie dożywają pierwszego roku po zakupie.
Żeby nieco przedłużyć ich żywot trzeba przesadzić od razu do przepuszczalnego podłoża (mieszanki ziemi i rozluźniacza), bo w tym co są sprzedawane czyli w podłożu produkcyjnym istnieje duże ryzyko przelania. Przesadzić trzeba delikatnie bez naruszania bryły korzeniowej.
Oprócz tego potrzebują słonecznego stanowiska, ciepła przez cały rok - czyli temperatury powyżej 20 stopni, wysokiej wilgotności powietrza (minimum około 60%) - czyli nawilżacz plus doświetlanie w okresie jesienno-zimowym.
A i tak nie ma gwarancji, że nie zacznie nagle umierać.
Miałem kilka, żadna nie przeżyła dłużej niż rok, a mam wiedzę, doświadczenie i zapewniłem optymalne warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dostałem palmę kokosowa, zauważyłem, że cześć kokosu jest trochę nadgnita. Czytam właśnie ze nie należy doprowadzić, aby zaczął gnić, można podjąć jakieś środki zaradcze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak to wygląda? Wrzuć zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Fotki poniżej:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Słabo. Wiele osób kupuje te palmy nie wiedząc, że jest to po prostu siewka, a taką jest trudno utrzymać. Gorzej, gdy jeszcze gnije nasiono, bo z niego siewka czerpie składniki odżywcze, co w przypadku palmy kokosowej trwa około 3 lat. Dlatego przeżywalność ich w tym okresie jest bardzo niska.
Tak więc jeśli nasiono gnije, to możesz pobawić się w odcinanie zgniłych części, ale... sam orzech jest twardy, tutaj nie wystarczy nawet ostry nóż. Dwa, nie wiadomo jak głęboko sięga zgnilizna, więc istnieje ryzyko, że trzeba ciąć głęboko. A im więcej odetniesz, tym gorzej bo to coraz większa ingerencja w tą roślinę.
Pozostaje tylko życzyć powodzenia, chociaż tą palmą raczej długo się nie nacieszysz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eldirfar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jako, że zbliża się okres jesienny chciałbym powoli zaopatrzyć się w jakieś doświetlenie dla tej palmy.
Mam ją już 6 miesięcy i wypuściła w tym czasie 2 liście więc jest jakaś szansa, że jej jest dobrze i pożyje dłużej :D

Macie jakieś tipy czym i jak ją doświetlać?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

O doświetlaniu roślin doniczkowych poczytaj / zadaj pytania tutaj viewtopic.php?f=19&t=48848
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
eldirfar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”