Cytrusy,plamy na liściach,żółknięcie

Rośliny doniczkowe
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Liście żółkną

Post »

Pognieć z każdego cytrusa po jednym liściu w palcach i opisz jaki zapach wyczuwasz, opisz też warunki jakie zapewniasz cytrusom, czym nawozisz, w jakiej ziemi rosną, wymagają korekcyjnego cięcia ale to pozaznaczam na zdjęciach jak chcesz, gdzie stoją jeszcze napisz i ile mają światła, czy nie stoją w przeciągach.
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

To opisze od poczatku gdy miały ok 20 cm na wiosnę posadziłem je w cienistym zacisznym miejscu w ogrodzie .. rosły jak szalone bez żadnych nawozów przyszła jesien to posadziłem do doniczki torf z ziemią w której rosły w ogrodzie 1:1 i do domu (jako ze nie były jeszcze takie duże to stały w kuchni na południowym oknie) ograniczyłem podlewanie wzrost ich sie troche spowolnił przyszła wiosna to z powrotem wsadziłem w to samo miejsce od czasu do czasu podlałem rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw lub podsypnąłem azofoską .. rosły dalej jak szalone przyszła jesien to wsadziłem do wiekszej doniczki w takiej samej ziemi (torf = ziemia w ktorej rosły) i do kuchni z dala od kaloryfera postawiłem kuchnia ma dwa okna południowe i zachodnie i w dodatku są to suteryny więc temp w zimie jest ok 15-18'C wzrost sie troche spowolnił i tak do wiosny kiedy znowu w ogrodzie ich postawiłem ( nie posadziłem a postawiłem w donicy na ziemi wiec korzenie troche przyrosły z doniczki do podłoża) nawozenie to samo co w roku ubiegłym również łądnie rosly przyszła jesien to oderwałem doniczki od ziemi wyrastające korzenie przyciąłem j jeszcze na ok 1 tak stały na polu i stopmniowo przeniosłem je do domu do kuchni tam gdzie stały w ubiegłej zimie ograniczyłem podlewanie juz nie nawożę no ale od jakiegoś czasu zaczęły żółknąć liście...

nigdy nie były przycinane wiec prosze o wskazówki jak je przyciąć na wiosnę :)

a zapachy lisci jutro postaram sie uchwycic bo dzisiaj katar mnie złapał .. oprócz nich mam jeszcze dwie małe sadzonki które rosły w ziemi w ogrodzie tak jak te duże w ubiegłych latach .. wsadziłem je do doniczek i nic im nie jest są ładne zielone chociaż jedną zostawiłem w ogrodzie bo pomyslalem po co mi tyle tych cytrusów śnieg ją zasypał mrózów troche było a ona nic.. dalej zielona nie przemarzła no to wziąłem ją do domu i dalej jest ładna zielona liście nie opadają :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

Moim zdaniem to jest to świetny materiał na szczepienie by wszczepić na nie szlachetne odmiany które po roku od szczepienia potrafią już owocować. O szczepieniu możesz poczytać w zakładce rozmnażanie w linku jaki podałem wyżej. Co do liści może mają za mało wody i z tego tytułu lecą liście, może być też odwrotnie czyli sam torf bez perlitu i części cięższej ziemi jest bardzo absorpcyjny i utrzymuje długo wodę wewnątrz doniczki a ty widząc że przeschła ziemia na powierzchni znów podlewasz. :wink:

Co do cięcia możesz je teraz poprzycinać, mniej więcej jak na fotkach.

Obrazek Obrazek
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

Podlewam je raz na tydzien .. liscie są żółte ale sie mocno trzymają gałązek ..
tej wyższej liście pachną jak cytryna a tel niższej troche inaczej ale cięzko określić jak ... taki gorzkawy zapach
Poprzycinam je tak jak zaznaczył Pan na zdjęciach .. zaszczepic też bym chciał tylko nie mam skąd wziąć szczepek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

w takim razie mamy odpowiedź pierwsze skoro pachnie cytryną to nią jest drugie to mandarynka właśnie mandarynki mają taki zapach liści, co do szczepienia poczytaj najpierw dokładnie o szczepieniu w zakładce rozmnażanie w linku jaki podałem i przypomnij się w maju wtedy najlepiej jest szczepić cytrusy i mogę jakieś zrazy Ci podesłać i sobie wszczepisz. Poczytaj sobie o cytrusach wielogatunkowych może takie coś byś chciał coś mieć tutaj zerknij :wink:
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

witam ponownie.. udało mi się zahamować żółknięcie liści.. juz na nowo zaczynają nabierać cimno-zielonych kolorów poczytalem trochę o szczepieniu i chciałbym zaszczepić więc Panie Czarodzieju będe się pisał na zrazy :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

W takim razie przypomnij się w maju. :wink:
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

tak wyglądają dzisiaj :


Obrazek

Obrazek

Obrazek

To najmniejsze to zaszczepiona rok temu cytryna na podkładce z pestki, jakimś cudem udało się i rośnie.
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

Pojawiły się pąki :)



Obrazek
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

Omg ;) Zachęciły mnie te zdjęcia do dalszej uprawy tych moich lebiodek :) Bo już jakś ostatnio przestały mi się podobać i miałam chęć je... wiadomo :P A ta z pąkami w jakim jest wieku?
albercik
200p
200p
Posty: 269
Od: 4 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zaleszany, pow. stalowowolski, Podkarpackie

Re: Jakie to cytrusy,jak im pomóc?

Post »

Rok temu została zaszczepiona.
Lucek92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sty 2023, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z klementynką ?

Post »

Witam możecie mi doradzić co się dzieje czy to jakaś choroba lub szkodnik ? ;:145
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy,plamy na liściach,żółknięcie

Post »

Mamy bawić się w zgaduj zgadulę?

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, wszystko od stanowiska, podłoża podlewania, nawożenia, etc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”