Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Zacznijmy od tego, że totalną bzdurą jest że korzenie Epipremnum są słabo rozwinięte. Wręcz przeciwnie, mogą mieć silny system korzeniowy. U Ciebie są słabe bo albo masz jeszcze zbyt małą roślinę, albo/i nie rozwinęły się prawidłowo wskutek błędów uprawowych.
Przede wszystkim podłoże beznadziejne, to są epifity więc sadzi się do bardzo przepuszczalnej mieszanki, np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków albo ziemi z dużą ilością perlitu. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.
Oczywiście podlewasz zawsze normalną ilością wody i kolejne podlanie jak przeschnie wierzchnia warstwa.
Najlepiej zapewnić jasne stanowisko blisko okna.

W obecnej sytuacji lepiej pociąć na dwu, góra trzy listne sadzonki i daj do wody. Epipremnum bardzo łatwo się ukorzenia i jeśli zapewnisz prawidłowe warunki uprawy to dość szybko rośnie. Te korzenie są zbyt marne, roślina będzie tracić dolne liście i będziesz miała łysy pęd z kilkoma liśćmi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margaret8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Zwykle stosuję podłoże Composana do roślin zielonych (z perlitem) wymieszane z podłożem do storczyków. Akurat ten egzemplarz dostałam od kogoś i nie zmienialam tego podłoża, ale tej pory roślina rosła bez problemu, więc co się mogło stać? Czy nie da się odratować i wzmocnić tych korzeni?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

I co z tego, że jakiś czas rosło bez problemu?
Negatywne zmiany nie muszą pojawić się od razu, a również stopniowo.
Zawsze po zakupie wymieniamy podłoże, pomijając już że może być mało przepuszczalne, to nie wiadomo w jakim stanie są korzenie.
A tutaj ewidentnie widać, że główna przyczyna to nieprawidłowe zbyt mało przepuszczalne podłoże.

Nie tylko z korzeni nic nie będzie, to nie widzisz że łodyga żółknie od nich? Z tego odcinka również nic nie będzie. Tylko cięcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magnus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2023, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Chciałbym przenieść epipremnum z wody do ziemi. Osuszyć korzenie? Przyciąć je? Pytam, gdyż pomimo zastosowania polecanej mieszanki ziemi, żwirku i ziemi do storczyków, po posadzeniu w ciągu dwóch dni co drugi liść zrobił się żółty, po dwóch tygodniach przetrwała co 4 zaszczepka. Te co przeżyły już ładnie rosną, ale chciałbym wiedzieć co zrobiłem nie tak, no i na przyszłość przesadzać już bez takich niespodzianek.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze bezpośrednio po przesadzeniu, każda roślina mniej lub bardziej odchoruje. Zjawiskiem jest żółknięcie pojedynczych liści, zwykle najstarszych.
Natomiast duże znaczenie ma wielkość bryły korzeniowej oraz samo podlewanie.
Na pewno nie przycina się zdrowych korzeni przed posadzeniem!

Jak wyglądał system korzeniowy w momencie przesadzenia oraz jak często i jaką ilością wody podlewałeś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magnus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2023, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ostatnie, które przesadzałem miały długie (ok 30 cm), białe korzenie. Przez pierwsze kilka dni w ogóle nie podlewałem, gdyż na drugi, trzeci dzień niektóre liście były już całkowicie żółte. Po kilku dniach podlałem i powoli odżyły tylko te, które początkowo nie zżółkły. Mam tylko szczepki jednolistne, zatem zżółknięcie wiąże się z utratą całej rośliny. Zastanawiam się czy korzenie nie są za długie, może po prostu spóźniłem się kilka miesięcy z przesadzeniem, gdyż trzeba było to zrobić jak korzenie miały 3-5 cm a nie 30.
Chciałbym się zatem upewnić: czy rośliny z mokrymi korzeniami (z wody) zaraz po przesadzeniu podlewamy, czy dajemy im kilka dni spokoju?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ludzie... :shock:

To teraz wszystko jasne.
Po pierwsze, czy Epipremnum to sukulent? Te drugie podlewa się dopiero kilka dni po przesadzeniu, ale każdą inną rośliną podlewasz bezpośrednio po przesadzeniu. A Ty jeszcze czekałeś aż oklapły liście... :shock:
Dwa, jeśli korzenie stały od dłuższego czasu w wodzie, to robiąc kilkudniową suszę, pomijając że świeże podłoże jakąś tam wilgotność posiada, to narażasz je na szok oraz mogą w tym czasie zacząć obumierać włośniki. A te najdrobniejsze korzenie są odpowiedzialne za pobór wody i składników odżywczych. Gdzie tak wyczytałeś żeby czekać niewiadomo ile z pierwszym podlaniem? Czy to rady jakiejś cioci Zosi?

Trzy, zbyt długo też nie powinieneś trzymać w wodzie, chyba że chcesz uprawiać w hydro. Wystarczą już kilkunasto cm korzenie, ważne żeby miały rozwinięte korzenie boczne.

Cięcie korzeni nie ma zupełnie sensu, bo bardziej liczy się czas, a nie długość. Korzenie trzymane dłużej w wodzie, mają trochę inną budowę od tych w podłożu. Ale lepiej przystosują się do tradycyjnego podłoża, niż w drugą stronę, czyli w kierunku uprawy w hydro, gdy przenosisz z tradycyjnego podłoża.

Czyli podsumowując, posadź i od razu podlej. Pierwszy raz mniejszą ilością wody, bo świeże podłoże dłużej trzyma wilgoć. Z czasem zwiększaj ilość wody.
I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Melirin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2023, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Młode epipremnum Marble Queen przestał rozwijać młodego listka i każdy liść robi się taki jak na zdjęciach, plamy są suche, dodam że nie jest podlewany często
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Podałem link do wątku, żebyś wpierw poczytała bo podobnych przypadków było mnóstwo...

1. Nie jest podlewany zbyt często, tzn. co ile co dwa, trzy tygodnie?
Jaką ilością wody?

2. W jakiej odległości stoi od okna?

Sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziubek_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 mar 2024, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy! Brązowiejące i "gnijące" liście

Post »

Dzień dobry, jestem tu nowa i jestem zupełnym laikiem, jeśli chodzi o ogrodnictwo i zajmowanie się roślinkami domowymi.
Odziedziczyłam 8 doniczek z roślinką (nawet nie wiem, jak się nazywa), która miała być praktycznie "bezobsługowa". Niestety zaczęły się pojawiać na liściach ciemne plamy, a następnie liście zaczęły brązowieć, zwijać się i tak jakby "gnić".
Jaki jest tego powód - czy można ją jeszcze jakoś uratować? Proszę o pomoc
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pomocy! Brązowiejące i "gnijące" liście

Post »

To jest Epipremnum, zapraszam do lektury tego wątku, znajdziesz wszystkie odpowiedzi:

viewtopic.php?t=60474&hilit=Epipremnum

Na pewno standard, przelanie wskutek nieprawidłowego podłoża, podlewania i pewnie stanowiska - zbyt ciemne, za daleko od okna.
Osobiście zrobił bym sadzonki, pociął na dwu, trzylistne sadzonki z liśćmi w najlepszym stanie i do wody.
Wcześniej oprysk fungicydem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”