Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Ja tylko w sprawie szyszek. Fajnie to wygląda, sama popełniłam tą gafę i wysypałam je wokół niektórych drzew i krzewów. póki są mokre jest ok, zamykają się, potem jak wysychają to się otwierają. Wyglądają ładnie, ale jako ściółka już się gorzej sprawdzają. No i teraz jak wyrośnie chwaścik, a szyszki znowu dostaną wody, to chaps i go "chwytają". Pielenie wiąże się ze żmudnym wyciąganiem szyszek i chwastów z szyszek. Następnym razem jak będę miała więcej szyszek, to rozdrobnię je przed wysypaniem jako ściółkę.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 649
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Szczurbobik ja to nawet wysciółkowałem szyszkami truskawki, bo mój kot za przeproszeniem sra na grządki, wolę więcej pielić i ściągać szyszki niż mieć toaletę na grzadkach.
Pozdrawiam Robert :-)
Ghostman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 maja 2022, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Hej. Moja borówka to bonus. Sadzona w zeszłym roku na wiosnę śmignęła o 1m w ciągu roku. Na zimę była owinięta grubą warstwą słomy i stała na grubym styropianie.
Rośnie na balkonie i po ociepleniu na początku kwietnia śmigała dobrze, potem przyszło ochłodzenie i zobaczyłem coś takiego.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie nawoziłem wcześniej. Nawiozłem pod koniec kwietnia.
Podsypałem nawozem agrecol do borówek, ale nie wiem co mam z tym fantem dalej zrobić.
Liście lekko fioletowe są na większej części borówki, na samym szczycie się kilka pozwijało i zdjęcie z kwiatostanem jest jedynym uszkodzonym.
Obok mam borówkę chandler zasadzoną na jesień i jest w pełni zdrowa.
paulinamaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2023, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Posiadam 4 krzaki borówek, wsadzonych niecałe dwa lata temu. Trzy z nich mam wrażenie, że nagle zaczęły im brązowieć końcówki liści, mają też czerwonawe pędy, nie mają zalążków owoców. Jeden krzak ma ma zielone liście i trochę owoców.

Jeszcze podlewałam je nie tak dawno i nie zauważyłam , by coś było z liśćmi nie tak.

Dodam, że były wsadzane z odpowiednią glebą do borówek, do tego na wiosnę stosuję nawóz naturalny do borówek (może za dużo dałam) Do tego mają korę, kilka razy wylałam fusy po kawie (ale ja pije kawę z mlekiem i cukrem, więc może dlatego źle)

Nie wiem co się stało, czy ktoś potrafi rozpoznać co im dolega i jak zaradzić?
Czy to oparzelina borówkowa? A może ta antraknoza ?

Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

paulinamaja,
Kwatera borówki wysokiej powinna być dla niej odpowiednia.
Odszukaj moje posty jak założyć kwaterę borówki wysokiej.
karion
500p
500p
Posty: 555
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

paulinamaja pisze: 6 lip 2023, o 01:07 kilka razy wylałam fusy po kawie (
Przeciętna średnio i mocno palona kawa po przerobieniu ma odczyn lekko kwaśny. Palona na biało kraftówka przed przerobieniem może i ma kwaśny. Na odczynie lekko kwaśnym też mogą rosnąć borówki , ale te stanowisko u ciebie nie wybacza już innych niedociągnięć.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Plamy na pędach wskazują na zgorzel. Jest to często występująca choroba borówki wywołana przez grzyb Godronia cassandrae.
Przyczynami pojawienia się tej infekcji mogą być zbyt wilgotne stanowisko lub zainfekowane sadzonki.
Można spróbować oprysków funcygidami ale przy dużym nasileniu infekcji wydaje się to nieopłacalne.
Na najzdrowszej skróciłbym pędy poniżej zgorzeli, pozostałe utylizował.
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

9 sierpnia 2022 r. zakupiłem dwie sadzonki 3 letnie Bluecrop i Duke. Napisałem o tym na forum i pokazałem zdjęcia. Następnie postępowałem tak, jak poradzili mi bardziej doświadczeni forumowicze. Sadzonki przesadziłem do 80 litrowych kastr budowlanych, które wypełniłem ziemią dedykowaną do borówek i przekompostowana korą. Na wiosnę wrzuciłem trochę siarki i nawóz do borówek, które były podlewane systematycznie. Wszystko był w porządku aż do około przełomu czerwca i lipca br. Na jednej z sadzonek (nie wiem czy na Bluecropie czy Duku) zaczęły "brzydnąć" liście i opadać. część krzaka jednak miała normalne, zielone liście. W chwili obecnej (od zrobienia zdjęcia minęło kilka dni) na części krzaka nie ma prawie wcale liści, a na jego drugiej części liście zaczynają się robić takie same, jak te, które opadły. Nadmieniam, że druga sadzonka posadzona w identycznych warunkach i tak samo nawożona i pielęgnowana jest w pełni zielona i nic jej nie dolega. S one w odległości ok 1,5 m od siebie. Czy można odratować tę chorą sadzonkę czy jest ona tylko do kasacji?
Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Duke jest podatny na gnicie korzeni, dlatego nie powinien być grubo ściółkowany wokół pnia . Sprawdziłbym czy pod powierzchnią na szyjce korzeniowej nie łuszczy się kora.
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

@Wroniarz, sprawdziłem i nie łuszczy się. Zresztą warstwa kory jest cienka.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Dziwne jest to, że sadzony prawdopodobnie tak samo Bluecrop nie wykazuje braków. Liście Duka są typowe dla chlorozy żelazowej, która występuje przy pH powyżej 5,5. Poza torfem (używam Athena 20l) warto zastosować podlewanie zakwaszoną wodą. Gdy liście będą szybciej zasychać rozważyłbym zbyt długie zaleganie w wody w kastrze (80 litrów to chyba prostokątna) powodujące przyduszenie korzeni.
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Tylko ta prostokątna kastra 80 l miała wywiercone otwory w dnie i bokach, aby nadmiar wody z niej odpływał. Tylko mnie zastanawia, dlaczego drugi krzak rosnący w identycznej kastrze, tak sam wypełnionej, nawożonej i podlewanej ma się świetnie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Dziwne jest także to, że obie nie owocują w tym roku.
Bez pomiaru odczynu podłoża (choćby za pomocą papierków lakmusowych) trudno będzie znaleźć przyczynę niewydolności korzeni. Przy częściowej utracie liści skracałem gołe pędy i borówki dochodziły do siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”