Jeżyna - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Khloe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 kwie 2023, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna - choroby i szkodniki

Post »

gienia1230 pisze: 17 kwie 2023, o 17:06 Szkoda, ze fotki nie masz. Być może to jest rdza a może i pewnie coś innego jeszcze, może pleśń tez się przyplątała . Poczytaj o rdzy na jeżynach i się zorientujesz czy objawy pasują . Bo równie dobrze może to być zupełnie coś innego.
Byłam właśnie u mamy na ogródku obejrzeć tą jeżynę i już zauważyłam,że niektóre liście zaczynają jakby szarzeć
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jeżyna - choroby i szkodniki

Post »

Przeszukałam cały poradnik o jeżynach i takich objawów jeśli chodzi o choroby i szkodniki nie znalazłam. Podejrzewam, że to są raczej objawy fizjologiczne. Przyczyny mogą być różne ale najczęstsze to braki w nawożeniu np mikroelementami ale nie tylko. Np brązowe brzegi liści mogą (ale nie muszą) oznaczać braki potasu. Podpytaj mamę jak często nawozi jeżynę, może ma za mokro a może za sucho. Myślę, że na łodygach nie ma żadnych smug i plam?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jeżyna - choroby i szkodniki

Post »

Khloe pisze: 30 kwie 2023, o 16:56 Byłam właśnie u mamy na ogródku obejrzeć tą jeżynę i już zauważyłam,że niektóre liście zaczynają jakby szarzeć
Obrazek
Czy to są zeszłoroczne liście o tej porze roku?
Raczej tak, więc mają prawo tak wyglądać. Moja jeżyna zgubiła już zeszłoroczne liście, a teraz są widoczne młodziutkie.

Pęd jeżyny żyje 2 lata. W pierwszym roku rośnie na długość, a w drugim roku wypuszcza pędy boczne, które będą kwitły i dadzą owoce. Po owocowaniu należy je wyciąć, bo i tak uschną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”