Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przenawożenie i najprawdopodobniej plamistość - czyli infekcja grzybowa. Gdzie, na którym nawozie mineralnym jest napisane żeby nawozić co tydzień??? :shock: :shock: :shock:
Daj zdjęcie etykiety z obu stron opakowania.

Nawóz mineralny dajesz góra co 2 tygodnie w okresie wegetacji, a w przypadku Strelicji nawet co 3 tygodnie... To co jest napisane na opakowaniu, to tylko wskazówka, bo finalnie musisz dopasować częstotliwość w zależności od pory roku, danego gatunku oraz wzrostu samej rośliny. A w przypadku niektórych roślin, nawet w przypadku tych dedykowanych czasami trzeba stosować w mniejszym stężeniu niż podane przez producenta. Dlatego zawsze przed podaniem nawozu trzeba dokładnie poczytać jakie ma wymagania pokarmowe.

Podłoże do wymiany, bo jest zasolone i ma nadmiar nawozu.
W przypadku podłoża nie ma potrzeby dawać gliny, to uprawa w doniczce, a nie gruncie. Daj tylko ziemię uniwersalną i perlit w proporcji około 3:1.

Po przesadzeniu, odczekujesz miesiąc z nawożeniem.

Po przesadzeniu jeszcze robisz oprysk preparatem grzybobójczym, powtórz po tygodniu. Liście ze zmianami do odcięcia.

Podlewanie - podlewasz w zależności od warunków uprawy. Jak jest ciepło i słonecznie podlewasz częściej, jak masz pochmurno albo deszczowo to nieco rzadziej.

W okresie jesienno-zimowym podlewasz za często, Strelicja w naszym klimacie przechodzi lekki okres spoczynku, w związku z tym ograniczasz podlewanie, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 27 kwie 2023, o 14:24 W lecie, w słoneczne dni? :shock:
Ok., w tym czasie praktycznie przez większość doby masz otwarte okna, ale taki nawilżacz zawsze coś tam daje, niż całkowity jego brak.
W lecie rok temu wilgotność nie spadła mi poniżej 55% :) Nawilżacz chodzi tylko zimą.
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za diagnozę - brzmi wiarygodnie. Ale wskazań co do nawożenia nie zmyśliłem sobie:

ObrazekIMG_5679 by Karol, on Flickr

Gdzie popełniłem błąd? Może w tym, że skoro Strelicję podlewam 3 litrami wody to uznałem że właściwa dawka nawozu to są trzy nakrętki. A powinna być jedna rozcieńczona w 1 litrze wody + 2 litry wody już bez nawozu. Ale w takim razie to taka etykieta wprowadza w błąd.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Napisałem wcześniej, przeczytaj jeszcze raz. To co jest na opakowaniu to tylko wskazówka. Nawozy typu uniwersalnego nadają się do większości roślin, ale:

1. Różne rośliny mają różne wymagania pokarmowe, są rośliny mniej lub bardziej żarłoczne. Inaczej mówiąc są rośliny, którym w okresie wegetacji można podawać nawóz co tydzień, ale to dotyczy praktycznie roślin typowo ogrodowych. Nie znam rośliny typowo do uprawy w domu, która by wymagała podawania nawozu mineralnego co tydzień.

2. Każdy egzemplarz może rosnąć w różnym tempie, ale nawet te rosnące dość szybko w okresie wegetacji potrzebują czasu na wykorzystanie dawki nawozu.

3. Producent może podawać takie stężenie, które sprzyja szybszemu zużycia opakowania.
Gdzie popełniłem błąd? Może w tym, że skoro Strelicję podlewam 3 litrami wody to uznałem że właściwa dawka nawozu to są trzy nakrętki. A powinna być jedna rozcieńczona w 1 litrze wody + 2 litry wody już bez nawozu.
Serio? :shock:

Jedna nakrętka nawozu na litr wody = 3 nakrętki na 3 litry wody.

Inaczej mówiąc, powtórzę:

Przed rozpoczęciem nawożenia nowej rośliny trzeba poczytać o jej wymaganiach pokarmowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie cytujemy posta jeśli odpowiadamy na niego bezpośrednio.
Proszę o wstawianie na forum mniejszych - dopuszczalnych regulaminem - zdjęć, w przeciwnym razie będziemy je zamieniać na linki/K.


Dziękuję za pomoc, ale daruj sobie złośliwości. Nie napisałem nic co dałoby Ci podstawy sądzić, że nie znam postaw matematyki. Umiem za to czytać etykiety ze zrozumieniem. Zasugerowałeś że nie ma nawozów mineralnych z dawkowaniem co tydzień - okazało się że mój wprost takie dawkowanie zaleca. Ale rozumiem tez ze dla strelicji to zbyt dużo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Fragment usuwam/K

Co do nawozu mineralnego, to dział ten poświęcony przede wszystkim roślinom do uprawy w domy, a nie ogrodowych. A w uprawie roślin tych pierwszych nie stosuje się nawożenia co tydzień. A to, że udało Ci się znaleźć taki nawóz, to tylko świadczy o ewidentnym błędzie ze strony producenta. Nie można łączyć uprawy roślin ogrodowych z roślinami domowymi, bo to zupełnie dwie różne sprawy. Inny wzrost, inny cykl wegetacyjny.

Fragment usuwam/K w uprawie roślin nie sugeruje się kropka w kropkę tym co podaje producent na opakowaniu. Nawożenie zawsze dostosowujesz do indywidualnych potrzeb danej rośliny. W związku z tym popełniłeś od samego początku podstawowy błąd i w żadnym wypadku nie było to prawidłowe.

Sorry, ale prościej nie jestem w stanie tego wytłumaczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alexx7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2023, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam! Mam pytanie odnośnie mojej strelicji.. Nowy liść rośnie bardzo ładnie teraz, jednak z dwóch większych łodyg wcześniejsze, które powstawały rosły dość 'dziwnie', jakby niewykształcone do końca.. Przyciąłem je przy końcu łodygi i jestem ciekaw co dalej.. Łodyga nieco w tych miejscach podrosła od tego czasu, jednak przycięte zakończenie jednak wydaje się być 'martwe'. Co z tym zrobić? Czy z tych łodyg wyrosną jeszcze normalne liscie w przyszłości? Załączam zdjęcia :) pomocy!
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Powinny wyrosnąć nowe liście, ale zmień stanowisko, to roślina słońcolubna więc powinna stać tuż przy oknie.
Poczytaj wątek w kwestii prawidłowej uprawy, podłoża, podlewania, etc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry

Przejrzałam wątek i postanowiłam zapytac o kondycję mojej sterlicji, bo nie jestem pewna czy dobrze zaplanowałam działania.

W listopadzie 2022 roślinę przesadziłam do nowej donicy z otworem w dnie i mieszanki ziemii do roślin domowych z perlitem i keramzytem na dnie. Podlewam jak widzę, że górna warstwa ziemii lekko przeschła. Wodę mam miękka, z uwagi na zamontowany w domu zmiękczacz wody. Na liściach pojawiły się brązowe plamy. Choroba postępuje i zaczyna zajmować również inne liście, w tym także te nowe.
Po analizie wątku tego i części pierwszej wywnioskowałam, ze to choroba grzybowa. Jeśli nie, prośba o wyprowadzenie mnie z błędu. Kupię Topsin i wykonam oprysk.
Moje pytanie brzmi, czy powinnam obciąć te zajęte choroba liście? Aktualnie roślina wypuszcza dwa kolejne nowe liście.

Załączam zdjęcia i liczę na Wasza poradę :)

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No dobra, dwie sprawy.

1. Dlaczego doniczka wsadzona do drugiej doniczki? W ten sposób ograniczasz dostęp powietrza do korzeni nawet jeśli ta zewnętrzna stoi na podstawce.

2. Dlaczego nie dasz jej na słońce? W tym miejscu nawet jeśli w pobliżu masz okno nie dociera bezpośrednie światło. Światło nie rozchodzi się na boki.

Liście do odcięcia, możesz zrobić fungicydem i powtórzyć po tygodniu.

Nawozisz czymś, jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Donica stoi w donicy, bo donica która została dla niej kupiona (jasna), była za duża dla tej bryły korzeniowej, która była widoczna przy przesadzaniu. Użyłam więc mniejszej i potraktowałam tą jasną jako osłonkę. Między nimi jest jeszcze przestrzeń.

Przesunę ją bliżej okna.

Nawóz daje raz na 2-3 tygodnie do roślin zielonych, z przewagą azotu.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Alexx7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2023, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 3 maja 2023, o 20:29 Powinny wyrosnąć nowe liście, ale zmień stanowisko, to roślina słońcolubna więc powinna stać tuż przy oknie.
Poczytaj wątek w kwestii prawidłowej uprawy, podłoża, podlewania, etc.
Hej! Jesteś pewny, że z tych dwóch przyciętych łodyg mogą jeszcze wyrosnąć nowe liście? Jednak te końcówki są 'przyschnięte' i zasklepione po obcięciu wcześniejszych liści..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nowe liście wychodzą ze środka łodygi, dlatego na razie nie odcinaj ogonków liściowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”