Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki :)

norbert76 pisze: 14 kwie 2023, o 17:48 1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża. W przypadku Strelicji wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczka powiedzmy do 5 cm max większa na średnicy od bryły korzeniowej.

2. Nawóz do wywalenia, do niczego się nie nadaje. Kup normalny mineralny nawóz w płynie do rozrabiania, albo do roślin zielonych albo kwitnących. Pierwsza dawka nawozu dopiero po miesiącu od przesadzenia. Później co 2 - 3 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.

3. Nawilżacz to musi być włączony przez większość doby żeby utrzymywać wilgotność na poziomie około 50 - 60%, a nie tylko 2 godziny dziennie...

4. Żadnych roślin nie podlewa się twardą wodą... :shock: Tylko miękką. Albo będziesz filtrować, albo przegotowywać, albo mieszać z wodą destylowaną.

5. Stanowisko powinno być przy oknie, ale w przypadku mocno słonecznych stanowisk trzeba stopniowo przyzwyczaić do słońca oraz odpowiednio podlewać. W okresie wegetacji podłoże cały czas musi być umiarkowanie wilgotne.


Resztę znajdziesz w wątku - poczytaj.
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Sterlicja przesadzona prawie zgodnie ze sztuka*, korzenie kompletnie nie miały miejsca.
Podłoże wymienione, doniczka większa, dół ze żwirku itp.
Podlana, nawilżacz odpalony.

Tylko.. nie wiem co mi odbiło i przesadzając jak chciałem obczyścić ze starej ziemi, która mocno nie chciała odejść polałem korzenie zimną wodą z węża ogrodowego...
Co prawda niby nie wszystkie.
Jak bardzo jej wg. Was zaszkodziłem ?
Coś powinienem teraz zrobić oprócz popukania się w głowe ?

Dodatkowo załączam zdjęcie jakiegoś osobnika na liściu.
Co to może być za kolega ?

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. No cóż, zobaczysz po czasie, czy odbije się na kondycji rośliny.
2. Wełnowce. Oprysk i podlanie Mospilanem, powtórz standardowo po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,
Kupiłem wczoraj taką sterlicje. Okazała ale wg. mnie potrzebuje trochę miłości :)

Jak mogę jej pomóc ?
Ma bardzo cienkie i wiotkie łodygi - jest szansa, że nabierze trochę masy w tych miejscach ?

Zamierzam ją przesadzić na dniach.

Dzięki za podpowiedzi
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zwinięte liście nie wróżą nic dobrego jeśli podłoże jest wilgotne.
Na pewno musisz przede wszystkim jak najszybciej sprawdzić stan korzeni.
Po ich stanie będzie można powiedzieć coś więcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doniczka za mała
Brak żwirku na dole a podobno miał być
i trochę przelana
ale korzenie wydają się zdrowe.

Przesadzona. Jak mogę jej teraz pomóc jeszcze ?
te łodygi strasznie liche i wiotkie..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Napisałem, jeśli korzenie są ok., podlać konkretnie i postawić w jasne stanowisko blisko okna oraz czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekisterlicja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 kwie 2023, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

No to czekamy. :) :D
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam
Tydzień po kupnie 2szt przesadziłem zgodnie ze sztuką tzn. lekko większa donica, zmienia z perlitem 1:3, ALE podczas przesadzania na pewno uszkodziły się korzenie.
Były bardzo przerośnięte przez donicę. Bryła korzeniowa była bardzo mocno zbita bez szans na rozluźnienie nawet po namoczeniu w wiaderku z wodą.
Kwiaty stają przy dużych oknach. Słońce mają od południa.
Minął ponad miesiąc od przesadzenia, a one ciągle wyglądają słabo. Czy to jest efekt odchorowania po przesadzeniu?
Jeszcze bez nawozu. Wilgotnościomierz gleby pokazuje, że czas podlać. Długo trzymały wilgoć przez to namoczenie podczas przesadzenia.
Nie kwitną :D prezent od Babci :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Strelicja wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, czyli nawilżacz.
Reszta wygląda mniej więcej w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki, wilgotność około 50%. Nawilżacz padł miesiąc temu. Kolejna inwestycja na jesień, ale zima za nami więc zaraz powinno być wilgotniej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W lecie, w słoneczne dni? :shock:
Ok., w tym czasie praktycznie przez większość doby masz otwarte okna, ale taki nawilżacz zawsze coś tam daje, niż całkowity jego brak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karol_lew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2023, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,

Mam problem z moją strelicją nicolai, którego nie umiem zdiagnozować. Roślinę mam od prawie trzech lat i od tego czasu ładnie się rozrosła, ale od kilku miesięcy najstarsze liście szybko łapią żółte plamy, które się rozszerzają i po jakimś czasie (kilku miesięcy) obejmują cały liść. Strelicja cały czas rośnie i wypuszcza nowe liście. Są trzy rozety bardzo blisko siebie.
  • Strelicja rośnie w donicy z odpływem i z podstawką. Ma drenaż z keramzytu oraz rośnie w ziemi uniwersalnej rozluźnionej perlitem (mniej więcej 2.5:1), ma też trochę gliny, kory sosnowej i podłoża kokosowego.
  • Podlewam ją mniej więcej raz na tydzień zimą i częściej w okresie wegetacji (raz na 3-4 dni, zależnie od potrzeby). Nie żałuję wody - 3-4 litry trafiają do niej za jednym posiedzeniem. Wcześniej nawoziłem ją biohummusem a od pół roku nawozem mineralnym do roślin zielonych zgodnie z instrukcją (raz w tygodniu, jedna nakrętka na litr).
  • Światła ma bardzo dużo: wystawa południowo-zachodnia, stoi tuż przy oknie balkonowym a nad sobą ma duże okno dachowe. Więc warunki jak na blok ma bardzo dobre.
  • Przy ostatnim przesadzaniu oglądałem korzenie i wyglądały na zdrowe: były białe i twarde, ale przyznaję że nie oglądałem ich bardzo wnikliwie, bo Strelicja była już wówczas ogromna i przesadzanie jej to był wyczyn
  • Miałem kiedyś w domu problem z ziemiórkami (stąd żółty lep na zdjęciu), ale opanowałem go w miarę chemią i lepami.
ObrazekIMG_5670 by Karol

ObrazekIMG_5671 by Karol

ObrazekIMG_5672 by Karol

ObrazekIMG_5673 by Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”