Anturium choroby liści

Rośliny doniczkowe
jumi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 2 mar 2022, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Panie Norbercie, dziękuję za dużo celnych wskazówek. Czyli ogółem, najpierw mam kwiatka przesadzić (żeby móc obejrzeć stan korzeni) i potem opryskać czy na odwrót?

Czy Pana zdaniem kwiatek potrzebuje większej osłonki (doniczki)- czy ten rozmiar podtrzymać?
;:3 :tan
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Wpierw przesadzasz, potem oprysk.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Standardowo powinna być większa o około 1,5 - 2 cm (czyli o jeden rozmiar) wtedy gdy bryła korzeniowa jest przerośnięta.
:)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Witam, mam pytanie odnośnie mojego anthurium lilli od jakiegoś czasu liście delikatnie żółkną na końcach oraz wypuszczane nowe kwiaty po jakimś czasie bledną i mają brązowe przebarwienia chyba nie do końca jest to normalne?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Krótkie pytania, przesadzałeś po zakupie do kwaśnego podłoża (pH 4,5 - 5,5)?
Doniczka włożona do osłonki czy stoi na podstawce?
Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Tak podłoże kwaśne przesadzane rok temu. Doniczka w osłonce, podlewam różnie przeważnie jak na mierniku wchodzi na czerwone pole to wtedy do 3/4 tych zielonego pola.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Wywal osłonkę i postaw na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Ziemię wymieszałeś z rozluźniaczem?
Nie czekaj aż miernik wskaże czerwone pole, podlewasz wtedy kiedy delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ruud11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 lut 2023, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

W sumie przesadzone do nowej doniczki z odpływem i podstawką. Przy przesadzaniu przy korzeniach nie zauważyłam nic niepokojącego ładne czyste, bielutkie. Podłoże jest luźne z dodatkiem chipsu kokosowego, po wyciągnięciu i delikatnym oczepaniu ziemia ładnie odchodziła była luźna.
Będę obserwował co się będzie teraz działo.
dmnk__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2023, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Witam, potrzebuję rady. Dostałam od kuzynki anturium do odratowania ale pierwszy raz widzę taki przypadek. Liście są blado szarobrązowe (?). nie są w tych miejscach uschnięte tylko przebarwione. Zastanawiam się czy to jaka choroba grzybowa. Jeśli tak, to jaki środek powinnam zastosować?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Wygląda jak oparzenia słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dmnk__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2023, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

też tak myślałam, ale te Play są bardziej szare niż brązowe
o liście w dotyku są ja zdrowe (nie uschnięte, kruche itp)
w niektórych miejscach te oparzenia były
ale to właśnie były brązowe zeschnięte plamy

Proszę o poprawna pisownię. Iwona
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Cześć,
Ponad dwa lata temu dostałam sadzonkę anturium (chyba Ziozou), takie miniaturowe, kwitnące na fioletowo, choć u mnie nigdy nie kwitło i ogólnie bardzo wolno rośnie.
Od kilku tygodni zaczynają mu "zasychać" liście, robią się brązowo-zielone, bez żółtej obwódki, co widać na zdjęciach. Część liści zasycha od końca, część od środka. Nie zauważyłam żadnych robaków, nie było też nic zmieniane obok rośliny, stoi w tym samym miejscu od 2 lat, z dala od kaloryfera.
Ktoś ma pomysł co to takiego? :(
Drugie pytanie, czy lepiej od razu uciąć sadzonkę i próbować ukorzeniać te małe korzonki z ostatniego zdjęcia w wodzie zanim usychanie zaatakuje całą roślinę czy da się coś innego zrobić, żeby przetrwała?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium choroby liści

Post »

Dobra, nic się nie bierze bez przyczyny.

Przede wszystkim to Anturium jest przelane.
Na dwuletnią roślinę, to ona praktycznie w ogóle nie urosła.
Skoro postawiłaś z dala od grzejnika, to jednocześnie z dała od okna. Światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin.

W czym ono rośnie, w mieszance ziemi z dużą ilością perlitu?

Pewnie podlewane regularnie co do dnia.

Cięcie i ukorzenianie roślin jeśli nie masz możliwości zapewnić określonych warunków, czyli ciepło o tej porze roku może nic nie wyjść albo będzie trwało długo.

Dlatego na razie przesadź do mieszanki ziemi i perlitu. Najlepiej dodać trochę kwaśnego torfu. Anturium lubi kwaśne podłoże. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
Postaw przy oknie.
Podlewaj wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.
Zmiany na liściach odetnij do zdrowej tkanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium choroby liści

Post »

Przelane właśnie nie jest, bo jest podlewane rzadko, raz na tydzień lub rzadziej, umiarkowaną ilością wody. Możliwe natomiast, że pod koniec października dostało zbyt dużo nawozu, ale nie jestem pewna czy tak wygląda przenawożona roślina :roll: Od tego czasu nie nawożę. Stoi metr od zachodniego okna, niedaleko strelicji, która przecież potrzebuje dużo słońca i która ładnie rośnie. Rośnie w mieszance ziemi do paproci i perlitu. Jeszcze jedna rzecz, która przychodzi mi do głowy, to może woda jest za twarda? To możliwe, żeby tak się to objawiało na liściach? Podlewam wodą przefiltrowaną przez filtr Britt lub odstaną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”