Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
majkelz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2020, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Działka, pytania odnośnie nawozów

Post »

Witam Państwa serdecznie, jesteśmy początkującymi działkowcami. Chcemy jak najlepiej zadbać o nasze rośliny już od samego początku.

Mam pytanie odnośnie nawożenia roślin, trawy, warzyw, ziół i owoców.

Przede wszystkim, na połowie działki musimy posiać trawę, ponieważ kiedyś były tam grządki z kwiatami/warzywami, a chcemy zachować tylko część z tej przestrzeni.
Szukałem nawozu do trawy, przeglądałem kilka stron z poradnikami, czy taki nawóz jak Nawóz wieloskładnikowy Siarkopol granulat "ogród 2001", będzie odpowiednim wyborem?
Zależy mi, aby ten nawóz posłużył zarówno do trawy którą już mamy jak i do tej, którą dopiero posadzimy.

Kolejne pytanie, chciałbym jakiś nawóz do kwiatów/warzyw czy owoców. Wyczytałem, że powinno korzystać się z nawozu z zawartością azotu, tutaj konkretnie były wskazania na nawóz o nazwie Azofoska.

Jednak, natrafiłem również na coś takiego jak Mączka Bazaltowa, która podobno ma również dobre właściwości dla roślin i gleby.

Nie wiem jednak, czy te dwa nawozy (oprócz tego pierwszego w pytaniu o trawę), stosuje się jednocześnie? Np. Tę mączkę bazaltową dodając do gleby a później podpsypując rośliny Azofoską, czy te dwa nawozy się jakoś wykluczają?

Być może zupełnie nie trafiłem w to, co powinienem użyć.

Bardzo proszę Państwa o podpowiedź, jakie produkty będą dobre, jaki do trawy, a jakie do kwiatów/krzewów/owoców czy warzyw. Być może te produkty, które ja wymieniłem nie będą odpowiednie, lub są lepsze rozwiązania.

Z góry dziękuję za odpowiedź oraz serdecznie pozdrawiam.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

To taka mała działka jak w ogródkach działkowych :?:
Nawozów sztucznych nie używam, tylko kompost. Wapnowanie :?: - skorupki z jajek.
Co do trawy, to raczej bez nawozów sztucznych się nie obędzie, chyba że jakieś gnojówki.
Ale pamiętaj, że nie ma obowiązku posiadania trawy. :D Możesz zerknąć np. tutaj Zamiast trawnika - zanim zaczniesz z trawnikiem lub gdy już będziesz mieć go dość.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Myśle, ze czytałeś wątek o mączce bazaltowej i znasz jej skład. Możesz ja stosować o każdej porze, ma mnóstwo krzemionki i to najważniejszy składnik. Na upartego możesz mączkę nazwać nawozem, dla mnie raczej uzupełnienie mikro. Stosuje się raz na kilka ……ho ho.. lat. Rośliny pobierają ten składnik bardzo wolno. A azofoska to inny rodzaj. To jest nawóz wieloskladnikowy.
Andrzej dobrze Ci radzi, przemysl ten trawnik bo szybko będziesz go miał serdecznie dość :D .
Widzę ile nerwów kosztuje utrzymanie trawnika mojego syna :roll:.
Pozdrawiam! Gienia.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Pomyślałem jeszcze, że można wyróżnić 3 szkoły nawożenia:
1. sadzimy i kupujemy nawozy w zależności od tego jak rośliny sobie radzą
2. nawozimy na wszelki wypadek systematycznie - niezależnie czy trzeba czy nie (ta jest chyba najgorsza, bo nadmiar jest wypłukiwany do wód osadowych, rzek, itd.)
3. pobieramy próbki z całej działki i oddajemy do badania - nawozy kupujemy na podstawie otrzymanych zaleceń.

Ja stosuję szkołę nr 2, ale ponieważ sypię tylko kompost, to nie ma zagrożeń, tylko same plusy.
poziomka89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2023, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Dzień dobry,

jestem zupełnym nowicjuszem jeśli chodzi o ogród i uprawy. Mam pytanie, mam na balkonie poziomki i podsypałam je nawozem SUMIN

Obrazek

Ale nie wymieszałam tego z ziemia do głębokości 25cm jak jest w instrukcji. Czy może to wpłynąć na bezpieczeństwo jedzenia poziomek? Przepięknie obrodziły, ale zaczęłam się zastanawiać czy czegoś nie zrobiłam źle i czy mogę bezpiecznie podać je dzieciom?

To mój pierwszy rok z uprawą balkonową i mam ogromne wątpliwości czy robię wszystko dobrze i czy nikomu nie zaszkodzę swoimi uprawami?

Mam pomidory, ogórki, groszek, marchewkę, pietruszkę, seler, por, kalarepę, poziomki i jeżyny.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Jeżeli to tylko nawóz, to nie powinien być niebezpieczny. Na wypadek jakby owoce miały styczność z nawozem czy czymś innym - radze wypłukać je przed zjedzeniem.
To przekopanie trzeba było zrobić przed posadzeniem poziomek i zapewne miało na celu lepszy kontakt korzeni z nawozem. Skoro obrodziły to albo nawóz podczas podlewania rozpuścił się i dotarł do korzeni, albo gleba była bogata w składniki i nawóz nie był potrzebny.
mateusz12354
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2023, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Witam. Dostałem wyniki z Okręgowej Stacji z mojej działki powierzchnia 25ar na której mam posadzone drzewa owocowe jabłka, gruszki, śliwki, czereśni, brzoskwinie i morele . pH mam 6.5 więc muszę posypać wapno tamm gdzie rosną brzoskwinie, morele, czereśni, śliwy bo powinno być w granicach 6,7-7.2 i moje pytanie jakie wapno urzyć? Drugie pytanie mam niski stosunek K:mg 1,2 i jakim nawozem posypać żeby stosunek wyszedł 2.5?
Obrazek
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Użyj wapna magnezowego
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Raczej magnezu jest wystarczająco, to bym zastosował kredę nawozową i potem saletrę potasową.
mateusz12354
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2023, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

A w jakich dawkach użyć tej kredy i saletra potasowej czy użyć polifoskiej 8 bo mam?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Post »

Aż tak pilnego nawożenia nie trzeba, glebę masz zasobną, lepsza dla mnie byłaby analiza ogrodnicza, bo tu brak zawartości azotu. Dlatego z powodu niezbyt małej różnicy potasu do magnezu można zasilić potasem mimo, że go jest wystarczająco, dać go z azotem, którego wiosną może brakować. Proponuję 30g/ 1m2 saletry potasowej i maksymalnie 100g/1m2 wapna nawozowego. W lecie na szybką interwencje można zastosować saletrę wapniową, także nie zbyt dużych ilościach.{<50g}
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”