Gardenia - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
piotrwiren
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2020, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia - problem liści

Post »

Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji choroby(grzyba?) jaki zaatakował moją gardenię jaśminowatą. Jaki to rodzaj oraz czym zwalczyć?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gardenia - problem liści

Post »

Jak zadajesz pytanie, to samo zdjęcie nie wystarczy. Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji. Wszystko, od stanowiska, poprzez podlewanie do podłoża. Plus oczywiście nawożenie w okresie wegetacji.

Zapraszam też do lektury tego wątku:
viewtopic.php?f=19&t=652&p=6281629&hili ... a#p6281629

Plamy nie muszą być od przelania, a od nieprawdłowego podłoża oraz jakości wody. Gardenia preferuje kwaśną glebę oraz jak większość roślin podlewanie wyłącznie miękką wodą.


Edit Plamy też mogą być skutkiem spryskiwania wodą. Nie powinno się tego robić w warunkach mieszkaniowych, gdyż to pierwszy krok do załapania również infekcji grzybowych. Zwłaszcza, że spryskiwanie liści nic a nic innego nie daje oprócz zmycia kurzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Shadziulec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2023, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gardenia - problem z liśćmi

Post »

Witam!

W październiku zakupiłam w sklepie ogrodniczym Gardenię dla mojej mamy i od tamtego czasu nas zachwyca, zakwitła od tamtego czasu już 3 razy, dość obficie.

Jednak od poprzedniego miesiąca coś niedobrego dzieje się z liśćmi, ale nie mam pojęcia co to może być. Czy ktoś ma wiedzę na ten temat? Stanowisko przy oknie, na parapecie, w domu mamy ciepło i dość wilgotno. Podlewany tylko jak gleba zrobi się sucha/liście staną się matowe, nie używamy odżywek (jeśli powinniśmy, to jakie?).

Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gardenia - problem z liśćmi

Post »

Polecam poczytać tutaj: viewtopic.php?p=626043#p626043, ale:

1. Podlewanie źle - w przypadku Gardenii podłoże nigdy nie powinno wyschnąć, a cały czas być umiarkowanie wilgotne. W lecie może być konieczne podlewanie nawet co około 3 dni.

2. Podłoże musi być kwaśne, jak np. do Azalii, iglaków, o pH 4,5 - 5 pH i takiej ziemi poszukaj, ew. kwaśnego torfu. Mieszanka ziemi i rozluźniacza, żwirku albo perlitu. Jeśli w ogóle przesadzałaś po zakupie, to na pewno posadziłaś do zwykłej ziemi uniwersalnej, które ma wyższe pH.

3. Stanowisko, słoneczny parapet - wskazany południowy albo zachodni, ew. wschodni i pochodne. Jeśli taki ma, to ok.

4. Temperatury w ciągu dnia przez cały rok powyżej około 20 stopni. Im wyższa tym lepiej, czyli tutaj ok.

5. Jak wszystkie rośliny wymaga regularnego nawożenia... :shock: Nawozy mineralne do roślin kwaśnolubnych, czyli jak wyżej napisałem, w okresie wiosna - lato co 2 tygodnie.

Przesadzić, sprawdzić stan korzeni, odciąć ewentualne pogniłe. Liście z plamami odetnij.
Po przesadzeniu odczekujesz trzy tygodnie - miesiąc i zaczynasz regularnie nawozić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Shadziulec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2023, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia - problem z liśćmi

Post »

Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”