Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Podlewasz codziennie? A co to roślina bagienna? :shock:
Góra co kilka dni i to wyłącznie miękką wodą.
Poza tym stanowisko powinno być parapet.
Co 2 tygodnie mineralny nawóz.

Sprawdź stan korzeni, jeśli trzeba przesadź do nowego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Oto moje Advokato. Wyrosło z pestki, cały czas ładnie i szybko rośnie, nawet udawało mi się utrzymywać je bez szkód w suchszym wiosennym okresie. Teraz wilgoć to w przedziale 50 - 65 %. I tu raptem zauważyłem, że na niektórych listkach robią się w niektórych miejscach takie lekko brązowawe i pomarszczone plamki jak na zdjęciach. To wygląda jak były zasuszone. Cóż to może być?

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Dodam jeszcze, że siedzi sobie w przepuszczalnej ziemi która jest mieszanką ziemi do zielonych, ziemi do storczyków i perlitu. Stoi nieco od okna ale światło ma cały czas, podlewana przegotowaną wodą, nawożona co dwa tygodnie odżywką dla zielonych. Cały czas opiekuję się nią tak samo, więc jakby coś jej nie pasowało to by dawała znać już wcześniej
PS z ostatniej chwili
Przesadziłem ją w większą donię żeby mieć pewność że to nie był problem z korzonkami. I fotka jak wyglądają korzonki

Obrazek
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

nikt, nic?
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

No super, odpadł kolejny listek, jeden z dwu największych ;:174 .Tym razem poobserwowałem jak to wygląda. Otóż ten środkowy najgrubszy nerw zaczął robić się taki brązowawy i jak gdyby od niego zacząła "rozchodzić" się na boki taka brązowa plama. Na drugi dzień pośrodku liścia została już tylko ciemnobrązowa pomarszczona plama. Gdy tego dotknąłem okazało się, że liśc w tym miejscu jest całkiem suchy :shock: Oberwałem go ale już widzę że atakuje następny. W takim tempie zostanie mi tylko łodyga. Nie miał ktoś tak? albo nie wie gdzie zapytać?

Obrazek
5piotrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W zasadzie cały wątek poświęcony jest temu problemowi. Cofnij się do pierwszej strony i poczytaj. Generalnie wszystko sprowadza się do tego, że awokado nie jest rośliną doniczkową i w uprawie domowej można ją podtrzymywać przy życiu ale to chyba wszystko. Chyba że stworzysz jej w mieszkaniu warunki zbliżone do naturalnych. Co jest raczej mało realne
klauweg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2024, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry, moje awokado z pestki rosło bez problemu dopóki nie przeniosły się na nie wciornastki. Po stosowaniu m.in. olejku neem pozbyłam się robali ale niestety uszkodziłam czubek i przestało produkować nowe liście. Co zrobić, czy mogę przyciąć czubek? Dziękuję
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przecież to drzewo, po przycięciu głównej łodygi wypuści nowe gałęzie z uśpionych pąków.
Trzeba czekać, dać blisko okna.

Na marginesie Awokado powinno się regularnie przycinać wiosną i latem, bo inaczej będziesz miała jedną łodygę po sufit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Freska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2024, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Cześć, moje awokado po przesadzeniu do większej doniczki bardzo zmarniało, przeszukałam całe forum i widzę że był podobny problem, lecz nie znalazłam odpowiedzi, jak pomóc roślinie. Ktoś może udzieli wskazówek? Będę wdzięczna, bo wyhodowałam roślinę z pestki ponad rok temu i bardzo mi na niej zależy
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ile minęło od przesadzenia?
Do o ile większej doniczki przesadziłaś?
Podlałaś bezpośrednio po przesadzeniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Freska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2024, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Minęło 6dni od przesadzenia, podlałam dopiero po 2 dniach od przesadzenia, doniczka o rozmiar większa, ziemia z perlitem i keramzytem wymieszana. Tylko że przetarłam liście wilgotną czystą szmatką wodą filtrowaną z kilkoma kroplami cytryny, może to od tej cytryny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie, to nie od soku z cytryny.

Błąd podstawowy, jeśli to nie jest sukulent, rośliny podlewasz od razu po przesadzeniu. W przypadku takich roślin, jak Awokado można podlać większą ilością wody. Dużo liści, wyparowuje więcej wody, więc jeśli nie podlejesz od razu to zaczynają tracić turgor. W świeżym podłożu wilgoci nie jest dużo.

Jeśli miała zdrowy system korzeniowy, to musi teraz dojść do siebie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Freska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lut 2024, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czekamy wobec tego cierpliwie aż roślinka dojdzie do siebie. Pozdrawiam ☺️
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”