Begonia - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia Corallina de Lucerna - plamki i prześwity na spodzie liści - ogromna prośba o doradztwo

Post »

Przede wszystkim mamy wątek poświęcony tym roślinom:
viewtopic.php?f=19&t=8641&hilit=Begonia

Po drugie:
Nawozy: bio hummus oraz do sukulentów (bo do wszystkiego uważam pasuje).
Jesteś w błędzie. Różne rośliny mają różne wymagania pod względem pokarmu. Ponadto nawóz typu humus jest zbyt słaby dla roślin doniczkowych. Do nawożenia używa się nawozów mineralnych, przypadku begonii, do roślin zielonych, jak Agrecol żel, Florovit, itp.

Co to jest podłoże dobrej jakości? Konkretnie, skład czy zawiera rozluźniacz jak perlit albo żwirek kwarcowy.

Klimatyzacja nie służy roślinom i nieważne gdzie się znajduje, bo powietrze krąży po całym pomieszczeniu i co najważniejsze je wysusza, a Begonie preferują podwyższoną wilgotność powietrza, czyli nawilżacz.
Roślin się nie zrasza, bo co to niby miałoby dać? Podwyższyć wilgotność powietrza mocząc całą roślinę? :shock: W żadnym wypadku, co najwyżej załapie plamistość liści, a w dalszej perspektywie gorszą infekcję grzybową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Popen Master
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2022, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia Corallina de Lucerna - plamki i prześwity na spodzie liści - ogromna prośba o doradztwo

Post »

Dziękuję.

Masz jakiś pomysł o tym, co się dzieje z tą begonią? Co jej dolega? Co wskazują te dziwactwa na liściach?

Wilgotności nie poprawię, by tu przeżyć, całe lato mamy włączoną klimę (nie służy ani roślinom, ani nam, ale nie zamykamy okien, by było refreshment, ale bez wysuszania śluzówek). Mam też cały rok oczyszczacz i nawilżacz włączone, ale tutaj jest po prostu Sahara.

Co do gleby, to mam podłoże nawozem na 6m (uważałem, że dobre, bo droższe... uff, sory, ale nie wiem jakie bardziej niż to co zapamiętałem) oraz mieszam je na czuja z keramzytem oraz atestowanym piaskiem (płukany, czysty, taki jak do akwarium). uważałem, że robię dobrą robotę. kiedyś miałem z roślinami gorsze problemy, od kiedy mieszam, jest dużo sprawniej...

Doceniam poziom wiedzy, myślałem, że jestem nieco wyżej na tej drabince, ale jeszcze sporo mi zostało.

wow.

Z nawozem wezmę sobie do serca. W marcu poszukam wg zaleceń, bo po poniedziałku stopuję na moment. (chyba tak powinienem, choć możesz mieć odmienne zdanie i docenię info.)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Niestety klimatyzacja nie służy roślinom, więc albo wybierasz komfort, albo dobro roślin. Połowicznej opcji nie ma.
Chcesz żeby rośliny zdrowo rosły musisz zapewnić im określone warunki dedykowane danym roślinom. Begonia potrzebuje podwyższonej wilgotności i koniec kropka.
Jeśli nie jesteś tego zapewnić to nie ma opcji żeby rośliny czuły się komfortowo, nie chorowały, itd.

Czyli przyczyną główną jest klimatyzacja, drugim spryskiwanie roślin, kolejnymi nieprawidłowe nawożenie, podłoże też jest istotne. W zależności od rośliny robisz mieszankę ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.Nie stosuje się takiego samego podłoża wszystkim roślinom, bo każde ma inne tutaj wymagania. W przypadku Begonii wystarczy tak mniej więcej w proporcji około 2:1. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Popen Master
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2022, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

No bez klimy to mamy tutaj 30 stopni, jak grzeje słoneczko.

Wszystko mam z odpływem i w podstawkach. Na spodzie ok. 10 cm samego keramzytu. Ziemia przepuszczalna, miks. z keramzytem i piaskiem. Bardzo przepuszczalna.

Pozostaje nadal kwestia, co się dzieje z liśćmi... Czy to tylko kwestia suchego powietrza? Czy choroba? Po prostu tak będzie i nic nie robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Napisałem Ci wyraźnie co jest przyczyną, klimatyzacja, suche powietrze oraz spryskiwanie liści plus nieprawidłowe nawożenie.
Dostosuj warunki uprawy pod rośliny albo poszukaj innych roślin, np. sukulentów które być może tutaj sobie poradzą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Popen Master
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2022, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję. Wyniosę do biura jutro. Tam mam wilgotno i brak suchoty, zero klimy.

A jak myślisz, co się z nimi dzieje? Fungusy? Bakterie? Można to naprawić? Nie martwić się? Ścinać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Raczej nie są to zmiany grzybowe, ale wstępna negatywna reakcja rośliny na warunki uprawy i pielęgnacji. Chociaż możesz zrobić oprysk Bioseptem.

Jeszcze jedno:
Z nawozem wezmę sobie do serca. W marcu poszukam wg zaleceń, bo po poniedziałku stopuję na moment. (chyba tak powinienem, choć możesz mieć odmienne zdanie i docenię info.)
Do jakiego marca :?: :shock:

Ludzie, to nie są rośliny ogrodowe... To są rośliny tropikalne, więc za wyjątkiem sukulentów nawozisz przez cały rok, zwykle co 2 tygodnie, a w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu. Zmiana nawozu od razu na mineralny.

Polecam poczytać kilka poradników poświęconych uprawie roślin, gdzie znajdziesz podstawy ich uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Begonia koralowa (Begonia maculata) - Problemy

Post »

Witam, od kilku dni zauważyłem pojawianie się takich wypustow na łodygach mojej begonia koralowej. Jest to normalne w tej roślinie czy to jakaś choroba?
Posiadam dwie takie rośliny w zupełnie osobnych pomieszczeniach kupione w innym okresie i obie mają to samo.

Obrazek


Obrazek
Za wielkie zdjęcie, zmniejszyłam. Iwona
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

To wyglada na tarczniki
Nezuro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2023, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Też tak myślałem, tylko nie pasuje mi coś. Są one niezwykle twarde. Usunięcie ich mechanicznie jest praktycznie nie możliwe. Udało mi się jedno takie odciąć skalpelem ale z wielkim trudem. Czy mimo to mogą być to wciąż tarczniki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”