Permakultura cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Permakultura cz.2

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj


Nie wiem...
Ale mam pytanie do tych co ściółkują grządki. Usuwacie ściółkę na wiosnę?
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Mam tylko grządki ozdobne, warzywnych nie. Ściółkuję, niczego nie usuwam, bo to się z ideą ściółkowania kłóci. To czym ściółkujesz rozkłada się i użyźnia glebę. Kiedy chcę coś nowego dosadzić, to odsuwam wierzchnią warstwę ściółki a po wsadzeniu z powrotem daję ją na miejsce. Jeśli potrzeba, dokładam nową ściółkę na wierzch starej.
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Permakultura

Post »

Wzorcowo. Niestety z powodu ściółki na wiosnę ziemia wolniej się nagrzewa. A to ma znaczenie przy kiełkowaniu nasion (teraz: bób, groszki, itd.). Dlatego zastanawiam się czy na najbliższe tygodnie nie usunąć ściółki...
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Usuń na połowie, jak to coś da, będziesz dłużej zbierać świeży groszek.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Problem zmarzliny ziemi znam wyłącznie z teorii (w praktyce jest mi obojętne, bo nawet nie wiem jak to wygląda, chyba u nas nie występuje). Jeżeli dotyka Cię zmarzlina (tak to się nazywa?), to albo będziesz miał szczęście i ktoś z podobnym klimatem jak u Ciebie się odezwie, albo będziesz metodą prób i błędów sam ustalał co najlepsze. Dużo zależy od tego czym (i w jakiej ilości) ściółkujesz i na jakiej powierzchni, oraz jak szybko ziemia odtaja bez ściółki. Może wystarczy przegarnąć ściółkę na bok rządkami, tak jak wysiewasz, a może musisz zgarnąć na bok z całej grządki/zagonu i poczekać aż zmarzlina zniknie? Jeśli ziemia jest rozmarznięta, ale chłodniejsza pod ściółką, to odkrycie rzędów do nasad chyba wystarczy, a w znaczny sposób ograniczy to ilość pracy z noszeniem się ze ściółką.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Zrób doświadczenie - posadź część bez ściółki a resztę ze ściółką i zobaczysz jaka jest różnica.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8634
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

Zgadza się , ściółka wczesną wiosną ogranicza nagrzewanie się ziemi a latem ogranicza przegrzewanie .
W ubiegłym roku odwaliłam taką głupotę , że do dzisiaj zastanawiam się jak to było możliwe . :oops:
Wiosną wysadziłam rozsadę arbuzów i czym prędzej po posadzeniu wyściółkowałam ziemię . Arbuzy zatrzymały się w rozwoju .
Zajęło mi trochę czasu zanim zrozumiałam co się dzieje . Włożyłam rękę pod ściółkę a tam ziemia dużo zimniejsza niż obok
goła . ;:oj
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Andrzej997 pisze: 5 sty 2023, o 14:12 W tym roku kocimiętka nie zdążyła zszarzeć, bo przysypał ją śnieg, potem stopniał i ujrzałem to

Obrazek

Gdy śnieg stopniał po świętach, to czarne zszarzało i tak zostawię to do wiosny i mam nadzieję, że mi tego wiatr nie rozwieje.

Czyż nie tak powinna wyglądać wzorowa permakulturowa rabata z kocimiętką :?:
Zrobiłem nowe zdjęcie, żeby pokazać, że kocimiętka przetrwała atak pleśni i grzybów i mrozów.
Obrazek
Chodzi mi o to, że tak jest co roku, więc permakulturowo zachęcam - przestańmy pryskać na pleśnie, grzyby, mszyce i inne straszne chwasty i szkodniki.
Każdy taki środek to strzał w stopę, bo zmniejsza się bioróżnorodność i pozostaje już tylko pryskanie. Nawet oprysk z czosnku czy pokrzywy nie działa wybiórczo.
joopi333
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Permakultura

Post »

Ściółka ma za zadanie zatrzymać w glebie to co w niej aktualnie jest i poprawiać jej strukturę, np.zbyt późno położona ściółka jesienią lub zbyt wcześnie wiosną zatrzyma w ziemi zimno. Dlatego należy ściółkować zwracając uwagę na warunki. Ja gdy mam sporo kompostu własnego ściółkuję w październiku,jeśli jest ciepły czas jeszcze, a jeśli kompostu mam mało, to kładę go ciepłą wiosną.
Sadzonki groszku cukrowego czy kalarepy po flancowaniu i dodatku kompostu rosły bardzo zdrowo.
Pawelg92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2024, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Dzień dobry, mam pytanie. Od ostatnich kilku lat, z większymi bądź mniejszymi sukcesami uprawiam warzywa na działce, na której zawsze było dużo chwastów. Do tej pory co roku na wiosnę przekopywalem ziemię z obornikiem. W tym roku pomyślałem że zamiast kopać na udeptaną niestety grządkę położę kartony, na to cienką warstwę gleby a na to ściółkę ze słomy. Czy to jest dobry pomysł i czy nie jest za późno teraz przed sezonem warzywnym? Jak potem siać na tej zaściółkowanej grządce? Pytania pewnie ignoranckie ale jestem laikiem w temacie.
Dziękuję
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura cz.2

Post »

Andrzej997...Nie przeginaj i nie właź w skrajności! Jak nie będziesz ograniczał szkodników to będziesz musiał żywić się barszczykiem z lebiody jak chłopi pańszczyźniani na przednówku. Zrozum, że dzikie rośliny wykształciły wiele środków obrony przed szkodnikami. Dlaczego nie jemy dzikiej marchwi tylko uprawiamy karotkę? Albo sałatę królową majowych zamiast sałaty kompasowej? Albo pietrasznika zamiast pietruszki? (requiescat in pacem). Wszystkie te rośliny nie potrzebują ochrony-radzą sobie same. A dlaczego? Bo są albo paskudne w smaku, albo trujące. WSZYSTKIE nasze rośliny uprawne zostały wyhodowane tak aby pozbawić je tej właśnie ochrony (szkaradny smak, trucizna). Więc musimy im zapewnić to czego ich pozbawiliśmy! ;:108
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura cz.2

Post »

dziad_Jag skoro piszę, że nie trzeba pryskać, tzn. że nie pryskam i nie stwierdzam chorób czy szkodników w ogrodzie. To jest btw wątek o permakulturze, czyli tutaj nie pryskamy.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura cz.2

Post »

Szanowny Andrzeju! Jestem człowiekiem ciekawym, więc temat permakultury, kiedy tylko się pojawił, przebadałem dość dogłębnie. Jak na razie wniosek mogę wysnuć taki: Permakultura jest dążeniem do maksymalnej zgodności rolnictwa uprawowego z warunkami przyrody w danym miejscu i klimacie. DĄŻENIEM do diaska, a nie biciem czołem przed dogmatami wymyślonymi przez paru fanatyków, którzy nigdy nie ubrudzili rączek kompostem. Wiesz dlaczego możesz nie pryskać na swoim poletku? Ano dlatego, że inni PRYSKAJĄ! Jak przestaną będziesz miał perz i gołą ziemię. Działkę w okolicach Płońska mam sześć lat, i dopiero teraz zaczynam dochodzić do swego rodzaju " zgody " z miejscową przyrodą. Permakultura to obserwacja, eksperymentowanie i wyciąganie wniosków, a nie fanatyzm religijny. Niestety permakultura nabrała cech religii. A wiesz co jest cechą religii? - bezmyślna wiara w dogmaty!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”