Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

aa dopiero teraz zauważyłem że pod napisem obrazek jest mini projekt :) dzięki
coś nie chciało mi się wcześniej załadować
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Jak napisałem, sądzę że tobie potrzebny jest zarys, nie rysunek techniczny, więcej satysfakcji daje własna inwencja :) Do mocowania folii w zupełności wystarczy najcieńsza kontrłata przykręcana co 40cm. Kotwice betonowe wierciłem na 70cm bo na tyle zamarza grunt w naszej strefie klimatycznej (przynajmniej teoretycznie). Już Ci napisałem, że spinam każde przęsło, nie wiem jaki rozstaw przęseł planujesz... impregnowałem dokładnie tym samym Vidaronem, jak wyschnął to dodatkowo papą w płynie na zimno i do betonu. Jak widzisz na rysunku łata pionowa nie jest bezpośrednio zabetonowana tylko łączona, to zapobiega murszeniu i umożliwia wymianę samej części zakotwiczonej w ziemi. Kiedyś próbowałem cieniować od zewnątrz, efekt mniej więcej taki sam jak cieniowanie wewnątrz, skuteczniejsze jest chlapanie wapnem lub specjalistycznym środkiem. Beton ściągnie w ciągu 2 dni i możesz stawiać dalej :)
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Mam takie pytanie. W sprzedaży dostępne są tunele z wtopioną siatką zieloną lub białą. Folia jest przeźroczysta, ale ma wtopioną siatkę. Czy to prawda, że tunele zielone nagrzewają się bardziej niż białe ? Czy siatka zielona ograniczy jakoś znacząco ilość światła ?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Jedna i druga siatka wtopione w folię będą dodatkowo ograniczały dostęp światła.

Zwróć uwagę że niestety ale te chińskie folie są zgrzewane z wąskich kawałków (1,0-1,5 m szerokości).
Niestety, u nie po drugim sezonie folia zaczęła na tych łączeniach przepuszczać wodę i jak na zewnątrz pada to woda spływa po wewnętrznej stronie folii, zatrzymuje się na konstrukcji i wzdłuż podłużnych rurek mam wykapane przez wodę rowki.
Dodatkowo, w niektórych miejscach folia odkleja się od siatki i też przepuszcza wodę.

Ubiegłej zimy, przy "świeżej" folii tego problemu nie było.

Zaobserwowałem to dopiero późną jesienią i było za późno na wymianę.

Na zimę folia jest cała obsadzona sałatami i t.p. - robi się problem.
Pozdrawiam,

J
Krasny
500p
500p
Posty: 528
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Potrzebuję kupić niewielki tunel foliowy o wymiarach 2x3m. Możecie polecić jakąś firmę, której produkt nie załamie się przy pierwszym podmuchu? Tunel będzie dla mojej mamy i nie chciałbym sprezentować jej bubla. Niestety nie mam możliwości sam zbudować i muszę kupić gotowy.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Mam dwa z Namixu.
2x4,5 i 4x10, największa zaleta - oba 2,5 m wysokości. Mieli/mają (?) też inne rozmiary.
Mniejszy stoi już 4 lata bez zdejmowania folii, w tym nie mam tego problemu co w poprzednim poście (rozchodząca się folia).
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 724
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Mój tunel 2x3m od FocusGarden wytrzymał 5 lat. W zeszłym roku doradziłem znajomemu taki sam, ale to co dostał to już nie to. Rurki cieńsze, folia też cieńsza.

Teraz chciałbym coś większego 4x8m i trochę się boje, bo coraz słabsze to wszystko robią. Taka 'marketówa' kosztuje ok. tysiąc. Gdybym chciał coś porządnego to znalazłem, ale cztery razy drożej. Na chwile obecną szukam coś tańszego. Najbardziej interesuje mnie stelaż metalowy, bo widziałem zdjęcia foli połamanych przez wiatr. Folie mogę w przyszłości zmienić na lepszą tylko żeby konstrukcja była trwała i stabilna. Jak oceniasz konstrukcję od Namix'u ? Kiedy kupiłeś u nich ten większy namiot ?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Namiot, ten większy kupiłem chyba w 2021.`
Uruchomiłem w 2022. Posadowiony jest na fundamencie z obrzeży 8x30x100. Folia zamocowana do fundamentu za pomocą profili 3 elementowych. Dodatkowo, w ubiegłym roku z cienkościennych rurek Ø25 dorobiłem poprzeczki. Mam na nich położone i naciągnięte podłużne druty do których podwiązuję pomidory. Jedne i drugie dodatkowo stabilizują konstrukcję.

W tym roku, do konstrukcji miałem dodatkowo podwieszonych chyba ze 12 wiszących doniczek z truskawkami, tych większych, o średnicy 24 i 27 cm.

Już drugą zimę dosuszam i częściowo przechowuję basen ogrodowy o wymiarach 2x4x 1,4 m (parę kilo toto waży). Basen też podwieszam do rurek poprzecznych i przywiązuję do wręg.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Jeśli mogę coś doradzić... a troszkę doświadczenia w temacie tuneli mam :) wyjdzie to drożej niż marketówka, ale taniej od solidnego namiotu. Jako konstrukcję można zastosować stelaż z pawilonu ogrodowego dwuspadowego, jaki oferują firmy zajmujące się halami magazynowymi, mam taki 4x6, rurki porządne, skręcane łączenia, ocynk... trzeba tylko pokombinować z zamocowaniem folii i drzwi, ale warto, będzie służył długie lata :)
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Kilka lat temu kupiłem mamie krajowy, 3x8, również wyższy niż standardowe. Konstrukacja z dachem dwuspadowym, nie półokrągła. Konstrukcja stabilna, zaleta - drzwi na ramie a nie rolowana płachta.

Z doświadczenia - jeżeli wykonuje się fandament, np. z obrzeży chodnikowych to rozmiar tunelu idzie po zewnętrznej.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”