Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

nicktosia u mnie szafirki mają już około 15 centymetrów wysokości. Niestety liście po zimie mają brzydkie końcówki. Zanim pokażą się kwiaty, przycinam. Kwitną co roku bezproblemowo.

Obrazek

Donicowe trzymam w zimnym garażu i wtedy mają ładne, zielone liście.

Obrazek
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Pierwszą! Ha!
Od kilku lat mam odmianę późną, która kwitnie w drugiej połowie maja i w czerwcu, a teraz siedzi jeszcze pod ziemią. A w zeszłym roku kupiłam 3 doniczki w ramach ozdoby wnętrz i okazuje się, że te są wczesne :) Robiłam zdjęcia wszystkiemu co wzeszło, żeby mamie pokazać, i przypadkiem na zbliżeniu dopatrzyłam się pąka kwiatowego. Ja się cieszyalam, że przeżyły i liście wypuszczają, a one są bardziej do przodu niż śmiałam marzyć!
Obrazek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Pewnie odmian jest sporo i sam nie wiem jaką mam, ale zauważyłem, że rosną już od sierpnia/września i w zależności od dostępu do słońca kwitną w różnych terminach.
Te z południowej strony domu kwitną mniej więcej w kwietniu, a te z północnej strony kwitną nawet miesiąc później, mimo, że wszystkie pochodzą od tej samej jednej cebulki.
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

U mnie te późne rosną w słońcu, a te wczesne w cieniu, więc zupełnie nie o słońce chodzi. Kupowane bez nazwy, jedne w IKEA a drugie w małym ogrodniczym. Te późne zaczęły się (wreszcie!) w zeszłym roku rozmnażać, jak się w tym roku pojawią te zeszłoroczne siewki z nasion, to za dwa-trzy lata zobaczę jak się drugie pokolenie zachowuje :)
Na razie wszelkie cebulowe (i hortensja, która w bloku startowym od stycznia stoi) wzięły na wstrzymanie, bo u nas powrót zimy i właśnie zaliczamy -8 :P
W tym roku poczekam na powielkanocne wyprzedaże i może upoluję taniej różowe albo białe. Chociaż prawdę mówiąc, najbardziej podobają mi się niebieskie, więc płacenie wielokrotności ceny niebieskich za mniej pożądany kolor to w sumie bezsens.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Mam wrażenie, że moje szafirki z nasion się nie rozmnażają. Jak je wykopuję, to jest duża cebulka i przylepione do niej mniejsze cebulki. I tak je właśnie rozmnażam z tych małych cebulek. Nigdy nie pomyślałem, żeby spróbować z nasionami. Ale może dlatego, że staram się robić całe połacie szafirków i lepiej wygląda gdy są identyczne. A z nasion to nigdy nie wiadomo co wyrośnie.
A moje zdobyłem w znajomym ogródku jak wiele innych roślin i też nie znam ich gatunku.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Moje najwcześniejsze :D

Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Andrzej997
200p
200p
Posty: 455
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

A cóż to za odmiana? U mnie dopiero zaczynają kwitnąć krokusy...
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Nie jestem pewna, bo kupiam je w zeszłym roku kwitnące w doniczce bez nazwy, ale jest podobny do muscari azureum, które mam w innym miejscu i podobnie wyglądają.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

U mnie właśnie znowu spadł śnieg i szafirków spod niego nie widać, ale wydaje mi się, że te późne są ciemniejsze niż te wczesne. Wczesne mam jak Halszka, pąki takie bladoniebieskie, a późne zarówno w pąkach jak i po rozwinięciu są zdecydowanie w kolorze szafir (czyli ciemny niebieski). Jak śnieg stopnieje i wrócą plusy na termometrze to się dowiem jaki kolor mają rozwinięte wczesne.
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

U nas szafirki już jesienią zaczęły wypuszczać liście i solidne kępy idealnie przezimowały.
A teraz to już są w takiej postaci:

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”