Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Zastanawiam się czy robić miejsce w szklarni, czy uda się na zewnątrz?!
A to zależy jaka odmiana. Jeżeli taka pomarańczowa w środku, to szansa na dobry efekt na zewnątrz jest tylko wtedy, gdy będzie wyjątkowo upalne lato. Są inne, lepsze na nasze warunki, np ta ktorą wrzucałem powyżej na zdjęciach ale takich bulw w sklepach nie ma.

W szklarni być może lepiej, ale czy warto w szklarni? Musisz mieć dużą szklarnię albo posadzić tylko kilka sztuk.
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

🚩 Kupiłem w sklepie po 5zł/kg, ale Twoje wyglądają lepiej. Szkoda, że u mnie na działce jest słaba gleba i brak wody.
Może jednak bataty dałyby radę, bo zwykłe ziemniaki jak są dogodne warunki to rosną.
🍒
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To moje zeszłoroczne/jesienne plony.
Dwa rządki po około 5m każdy, jak na amatorską uprawę, na plony nie narzekam.
Sadzonki pobierane z bulw sklepowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zebrałam jakieś 1,5 skrzynki (na zdjęciu jedna skrzynka duża, jedna mniejsza).
A tak wyglądają zeszłoroczne sklepowe bulwy z których pobierałam sadzonki....ciągle "rosną", w tym roku również tnę na sadzonki :D

Obrazek
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ładnie. No, ale ostatniego lata mieliśmy upały ponad +40. Dla batatów warunki idealne. U mnie takich upałów nie było i już pomarańczowe by dały słaby plon, więc tu pewności nie ma. U mnie lato było w zasadzie chłodne, a plon jeszcze lepszy, niektóre bulwy miały prawie po 1kg.

Chociaż, jeśli mieszkacie gdzieś na Śląsku/Opolszczyźnie gdzie jest zawsze najcieplej to szansa jest spora że uda się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

lobuzka, piękne bataty ;:180
Napisz proszę, jak gęsto sadziłaś i jak im dogadzałaś, że takie urosły.

Pierwszy raz uprawiałem w minionym sezonie i bulwy były marne, a niektóre rośliny zupełnie ich nie wytworzyły.
Może coś poszło nie tak :wink: , a może takiej późnej odmiany sadzeniak mi się trafił, że nie dały rady nawet pod folią :roll:

Ciekawa sprawa z tymi doniczkowymi, na sadzonki. Jak je przetrzymałaś przez zimę? Na parapecie? :wit
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

bioy prawdę mówiąc żadnych specjalnych zabiegów nie stosowałam, jesienią przed orką obornik koński i polifoska.
W sezonie mimo suszy nawet nie były podlewane...
W rządku posadzone jakieś 13 szt (zerknęłam na zeszłoroczne zdjęcia), odstęp między rzędami "kobiecy" krok :wink: , a między sadzonkami jakieś 30cm.

To moje drugie podejście do ich uprawy.
Kilka lat wstecz za niepowodzenie obwiniałam późne zrobienie rozsady (zakupione bulwy długo startowały). To było dosłownie kilka sadzonek, a plony jak piszesz żadne. Z wykopkami też muszę się spieszyć żeby zdążyć przed nornicami, bo uprawa "polowa"... zeszłoroczne mogły jeszcze w ziemi "posiedzieć".

A bulwy doniczkowe... :oops: nieźle przeczołgane, traktowane po macoszemu, na stole, na podłodze w tzw. kotłowni (mało światła), sporadycznie podlewane. Póki "stały" szkoda było wyrzucić ...tak dotrwały do lutego i trafiły na parapet :D
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Aby bulwy się wytworzyły, musi być dużo bezpośredniego słońca i ciepłe lato, zwłaszcza ciepłe noce. Najlepiej, jakby temperatura utrzymywała się w granicach co najmniej +30 w dzień i przynajmniej +15 nocą przez co najmniej 2.5 miesiąca, idealnie od połowy czerwca do połowy września. Pomarańczowa odmiana ma w tym zakresie chyba najwyższe wyższe wymagania. Dodatkowo, za dużo nawozów też spowoduje że bulwy się nie wytworzą, a będą tylko liście.

Więc, nie polecam nawozić zbytnio i trzeba wyszukać takie miejsce, które jest jak najbardziej nasłonecznione, zwłaszcza w godzinach 10-17.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Łobuzka, Twoje zdjęcia to najlepsza reklama uprawy batatów, niesamowite plony, gratuluję ;:63
Bataty są bardzo żarłoczne i trzeba je mocno nawozić, podobnie jak ziemniaki. Sadzonki pochodzące ze sklepowych spokojnie się udają. U mnie problemem jest ciężka gleba, w poprzednim ogrodzie pomarańczowe plonowały po 9 sztuk z krzaczka pozyskane z 1,5 kg sklepowego okazu. Aż chce się znowu spróbować ;:108
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

lobuzka, bardzo Ci dziękuję. Zmotywowałaś mnie do walki o lepszy plon :wink:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wszystkim bardzo dziękuję za te miłe słowa :oops:

Jeżeli się tylko ma miejsce i chęci warto próbować ... :wink:

Pisząc w temacie, to pędy pocięłam początkiem marca. Rozsada z wierzchołkowych już wypuszcza nowe listki, a z kawałków bezlistnych dopiero lekko coś się pokazuje.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

;:63 Piękne okazy. Nie wiedziałem, że liście wyglądają jak bluszcz.
Sadzonki to te sznury pocięte? Włożyć bataty do doniczki z ziemią czy tylko z wodą? ;:224
🍒
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bataty kupowałam późną jesienią. Wymyte bulwy trzymałam w ciepłym miejscu w worku foliowym /na lodówce/, gdy pojawiły się kiełki posadziłam do doniczki.
Może trochę niepoprawne te pędy ale tak, czy końcówka z liściem, czy sam pęd pocięty na kawałki ładnie się ukorzeniają.
Jak pisałam, już dwa lata rosną w tej doniczce, a że nie do końca miały optymalne warunki...wyglądają jak wyglądają ;:131
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie z każdej bulwy wyrosło kilkanaście pędów,a niektóre mają już ponad metr długości. Wszystkiego tego na pewno nie zużyję, bo mam 4 takie bulwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”