Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
Tygryskowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 maja 2016, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Przemieszane było z 2 paczkami żwirku.
fortunei
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 sie 2022, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

dzień dobry,
dzisiaj zakupiłem w markecie sagowca, czytając wątki na tym forum zyskałem podstawową wiedzę o nim,
Jednak mam pytania,
1) wiem, że muszę go odrazu przesadzić do większej donicy, do tego celu zakupiłem ziemię gotową "do roślin zielonych i palm" oraz dodatkowo perlit, zastanawiam się w jakiej proporcji go wymieszać z tą ziemią?
Donica oczywiście będzie miała na spodzie keramzyt oraz ma od spodu odpływ.
2) aktualnie sagowiec będzie na tarasie, ale od strony północnej żeby go przystosować do słońca, docelowo będzie stał na tarasie od strony południowej. Pytanie, jak długo powinien być hartowany z mniejszą ilością słońca?
3) Na okres od końca września/ początku października mam w planach przenieść go do piwnicy ( temperatura tam jakieś 7 stopni- 10 stopni) przy małym świetliku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

1. Pisałem w kwestii podłoża, standardowo około 3:1.

2. Nie na północną stronę... Musi od razu mieć kontakt z porannym słońcem, więc daj go na wschód z dostępem do słońca zaczynając trzymać do mniej więcej godziny do 9 - 10 -tej i przez okres około 2 - 3 tygodni stopniowo wydłużasz czas ekspozycji na słońce.

3. W pierwszym roku daj wyższą temperaturę, tak do około 12 - 15 stopni i w kolejnych sezonach jesienno - zimowych możesz dać do niższej temperatury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fortunei
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 sie 2022, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cycas już przesadzony, dzięki za szybkie wskazówki, mam jeszcze jedno ostatnie pytanie, kwestia podlewania..
Gdzieś wyczytałem, że nie powinno się podlewać roślin twardą woda, akurat mam w domu zmiękczacz do wody ustawiony na 0 dh i zastanawiam się czy korzystać z takiej wody lub zrobić mieszankę wody miękkiej ze zwykła kranówką do podlewania ?
w kranie mam 26 dh twardość wody.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Żadnych roślin nie podlewamy twardą wodą, z tego powodu że w naturze deszczówka jest miękka.
O dh to praktycznie woda destylowana. Dobrze jest mieszać z wodą odstaną albo przegotowaną. Oczywiście dobrze jest zmierzyć takiej mieszanki twardość wody, żeby dojść do najlepszych dla rośliny wartości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fortunei
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 sie 2022, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Pozwoliłem sobie jeszcze na zrobienie 2 zdjęć mojego cycasa zakupionego wczoraj, aktualnie się hartuje na tarasie wg wskazówek.
Zastanawiam się jeszcze czy nie popełniłem jakiegoś błędu przy przesadzeniu mianowicie na zdjęciu widać do jakiej donicy został przesadzony, jest w sumie sporo większa niż ta, w której był zakupiony ( widać różnicę na zdjęciu ), obok stoi inna roślina w wysokiej donicy, pewnie tego typu donica wyższa byłaby lepsza, ale takowej nie mam musiałbym dodatkowo kupić, a też nie wiem czy rozsądnym będzie szarpanie się z tą roślina i ponowne przesadzanie.
Dodatkowo na niektórych liściach pojawiają się żółtawe plamym, taki był już kupiony, z tego co tu doczytałem to zapewne od słońca.
Nic z tym pewnie nie robić i tylko hartować aktualnie roślinę przygotowując powoli na ekspozycje słoneczną ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Sagowce powinno się sadzić do większych doniczek (powiedzmy o około 5 - 6 cm) niż w przypadku innych roślin ze względu na to, że te rośliny bardzo nie lubią przesadzania. Optymalnie powinno się wymieniać podłoże albo/i przesadzać do większej doniczki co około 5 lat.
Pamiętaj, że dopóki nie rozrośnie się system korzeniowy, ostrożnie z podlewaniem - im większa tym podłoże wolniej przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zientana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 cze 2023, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dzień dobry
Przeczytałem wszystkie strony poprzedniego tematu (ponad 40 :shock: ) łącznie z tym.
Posiadam 3 cycasy lecz źle się z nimi obchodziłem. Nie przesadziłem od razu po kupnie przez to stały ciągle w zbitej bryle, której prawie w ogóle zimą nie dało się nawodnić.
2 cycasy kupiłem w styczniu tego roku a jednego mniejszego mam od września 2022.
Obydwa tematy skończyłem czytać dopiero w tym tygodniu. Bogatszy o wiedzę postanowiłem je przesadzić.

I teraz moje pytanie czy podłoże jakie zmieszałem nada się?
W sklepie nie znalazłem ziemi bez torfu. Nawet ziemia uniwersalna zawierała torf. Kupiłem ziemie do palm z Compo Sana. W składnie ma torf wysoki, niski, perlit, wapno i nawóz. Lecz czytałem że torf się nie nadaję. Kupiłem więc jeszcze piasek kwarcowy, żwirek, perlit i keramzyt. Na dół donicy dałem 3cm keramzytu a resztę wymieszałem. Mniej więcej w takich proporcjach.
Ziemia do palm podłoże 2:1 piasek, żwir i perlit.
Po jednej łopatce piasku, żwiru i perlitu na 6 łopatek ziemi do palm.
Podłoże po ściśnięciu nie zmieniało się w zbitą bryłę.

Drugie pytanie czy cycasy mogą jeszcze w tym roku wypuścić listki?
Stoją w południowo wschodnim słoneczku.
Donice zdołowałem a pod donice dałem również warstwę keramzytu.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

1. Podłoże może być.

2. Nigdy nie wolno nagle wystawiać roślin na na zewnątrz na ostre słońce bez uprzedniej aklimatyzacji. Wpierw należy wstawić do cienia, a dopiero następnie przez okres około 2 - 3 tygodni (lepiej wybrać tą drugą opcję) stopniowo wydłużasz czas ekspozycji na słońce. Czy tak zrobiłeś? Raczej nie, bo widzę ewidentnie popalenie słoneczne...

3. Sagowce należą do roślin wolnorosnących. W naszym klimacie w zależności od warunków uprawy oraz danego egzemplarza mogą wypuszczać liście co około 2 - 3 lata, więc nie ma żadnej gwarancji że w tym sezonie coś wypuszczą.
Zwłaszcza w przypadku roślin po błędnej pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zientana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 cze 2023, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Cycasy najpierw stały w cieniu od strony północnej jakieś 1.5-2 miesiące od wymiany podłoża i przesadzeniu stoją w do 14 w słońcu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dobra, dwa miesiące stały od strony północnej, gdzie nie ma w ogóle słońca, a później nagle wystawiłeś na słońce?
Powtórzę pytanie, czy stopniowo wydłużałeś ilość słońca przez wspomniane te 2 - 3 tygodnie?
Gdybyś prawidłowo podszedł do tematu, ryzyko popalenia liści byłoby minimalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zientana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 cze 2023, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Jeśli chodzi ci o tego małego na ostatnim zdjęciu to tak został wystawiony od razu a te dwa z wcześniejszych miejsc najpierw stały od strony północnej teraz południowy wschód lecz tam słońce lekko jest rozproszone co jakiś czas...
Lecz zdjęcia tych dwóch były robione na drugi dzień po zmianie miejsca także to nie poparzenie na liściach
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Poparzenia słoneczne mogą powstać nawet w ciągu jednego słonecznego dnia. Słońce na zewnątrz masz wiele razy silniejsze niż w mieszkaniu nawet tuż za szybą.

Pomijając tego jednego, źle przeprowadziłeś proces aklimatyzacji. Trzeba było wpierw dokładnie poczytać jak to zrobić, a potem się zabierać zwłaszcza nie mając uprzednio żadnego z tym doświadczenia.

Aklimatyzacja polega na stopniowym wydłużaniem czasu ekspozycji na słońce, uwzględniając przy tym pochmurne dni. Czyli nie, że roślina stała sobie przez 2 miesiące na stanowisku gdzie bezpośredniego słońca praktycznie nie było, a potem nagle wystawiasz na ostre słońce. To się kończy właśnie tak jak u tych roślin, czyli poparzeniami. Do tego musisz uwzględnić, że słońce dwa miesiące wcześniej było słabsze niż obecnie.
To oczywiście wpłynie na rozwój rośliny, bo traci ona chlorofil, a dzięki niemu roślina rośnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”