Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

PiTer w punkt! :) . Najlepszym sposobem na zasilenie malin było rozłożenie obornika wzdłuż rzędu na zimę i przykrycie go ziemia . Tak to drzewiej bywało. Teraz tego „złotka” trudno zdobyć, pozostaje nam granulat , a taki można dać na wiosnę, i przegrzebać .
Pozdrawiam! Gienia.
Olafasola13
100p
100p
Posty: 162
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. To że te maliny tam rosną uważam za cud bo nie jest to super gleba raczej piach V klasy. Były jedynie na czas odchwaszczane. Wiem że może źle zrobiłam z tym popiołem ale mam nadzieję że ta pierwsza warstwa przekompostowanych trocin z korą trochę z czasem zakwasi im glebę. Więc najlepszym rozwiązaniem było by zasilanie ich jakimś "kompocikiem" z obornika zwierzęcego lub nawet jakiegoś granulowanego obornika bo grzebać w tych trocinach to już mi się nie chce.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

W popiele mnóstwo pierwiastków, niestety bez azotu, i odkwasza. Ale trociny rozkładając się zakwaszają. Podlewając gnojówką, musisz się liczyć z tym, że połowę azotu "zeżre" ściółka. W następnym sezonie sobie już uporządkujesz.
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Oglądałam jak robią nawóz z trawy , skoszoną trawę dają do czarnego worka foliowego, worek stawiają na słońcu gdzieś pod budynkiem, w cieple, przynajmniej na tydzień, może więcej, trawa zakisza się w tym worku że jest taka pół zgnita. Potem to rozpuszczają w wodzie i tym podlewają oczywiście rozcieńczone. Dość szybki proces na produkcję nawozu naturalnego. Tylko jakie ma pH?
Podlewali tym w tunelu papryki i bakłażany.

Rolnicy też słyszałam ,że robią gnojówki z traw i tym nawożą pola.
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 118
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Jak najbardziej. Nawet nie tylko z traw, ale i z chwastów (wszelakich) :)

Co do trawy - przyrządzana klasycznie gnojówka ma odczyn bardzo delikatnie kwaśny - zwykle w okolicach pH 6,7. Zatem biorąc pod uwagę skład mineralny, stanowi znakomity nawóz do większości roślin owocowych (a i nie tylko owocowych)
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 118
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

gienia1230 pisze: 27 mar 2023, o 16:56 W popiele mnóstwo pierwiastków, niestety bez azotu, i odkwasza.
Dokładnie, Gieniu, jak napisałaś :)

Dokładny odczyn i skład popiołu jest oczywiście zależny od gatunku bądź gatunków drzew, z których powstał, mniej-więcej można jednak przyjąć, że zawiera około 1/3 (30-35%) wapnia, 6-10% potasu i 2-4% fosforu.
Ma działanie silnie odkwaszające, przy czym nie poleca się przekraczać dawki 3 kg/100m2 (zalecana dawka to 1-3 kg). Przedawkowanie grozi poważnym zasoleniem gleby, a tego ani sobie, ani nikomu nie życzymy ;)

Wracając do naturalnych preparatów odżywiająco-zakwaszających - wielokrotnie słyszałem o gnojówce z rabarbaru, niestety sam nie mam z nią doświadczeń - od początku mojego związku z działką (sic!) jeśli nie odkwaszam czegoś to na pewno nie zakwaszam, więc trudno mi się w tej kwestii wypowiadać.
P.
dizzyx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 mar 2023, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Mam pytanie co do cięcia malin
Na początku wstęp - jesienią zachorowałem pierwszy raz i postanowiłem, że malinami zajmę się w "spóźnionym" terminie, czyli gdzieś luty/marzec.
Niestety na przełomie lutego i marca trafiłem do szpitala więc siłą rzeczy maliny nie były tym, co było na pierwszym miejscu ;)

Teraz dochodzę do siebie i zaczynam porządkować ogród. Maliny mam sadzone w zeszłym roku i niestety - ze względu na to co powyżej są jeszcze zeszłoroczne pędy z resztkami owoców. Jest też trochę świeżych pędów.
Wielkim problemem będzie wycięcie zeszłorocznych pędów jeszcze teraz, w kwietniu?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

To zależy jakie masz maliny, letnie czy jesienne?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dizzyx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 mar 2023, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Owocowały późno, więc zakładam że jesienne.
Za dużo o nich nie wiem, bo po prostu dostałem sadzonki, wiem że część jest 'czerwonych' a część białych
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Wytnij wszystkie zeszłoroczne pędy przy ziemi. Co to znaczy cześć czerwonych a cześć białych? Co maja czerwone albo białe ?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Wygląda na to że są to jesienne. Czas na wycięcie jest jeszcze do przyjęcia. wycinaj przy samej ziemi, te zeszłoroczne pędy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dizzyx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 mar 2023, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

gienia1230 pisze: 10 kwie 2023, o 15:01 Wytnij wszystkie zeszłoroczne pędy przy ziemi. Co to znaczy cześć czerwonych a cześć białych? Co maja czerwone albo białe ?
Owoce. Białe - miałem na myśli żółte (są takie bladożółte ;) )
W takim razie idę robić porządek ;)
seebbek
100p
100p
Posty: 141
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

W jakim stanie wegetacji powinna być teraz delniwa? Może być że jeszcze nie ruszyła i są gołe badyle? Sadzona w tamtym roku na jesień. Niestety nie mogę sprawdzić na ten moment w jakim stanie jest fizycznie, bazuje tylko na zdjęciach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”