Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
2 tygodnie kupiłem fikusa dębolistnego-2m. Chciałem go przesadzić do trochę większej donicy. W sklepie polecono mi ziemię COSMO SANA do roślin śródziemnomorskich, a do sterlicji nicolai cosmo sana do palm. Na forach doczytałem, że dla fikusa ma być do palm. Wszystko odwrotnie?? Jakiś kabaret. Obstawiam, że forumowicze mają większą wiedzę jak w sklepie. Proszę o pomoc jaka ziemia dla kogo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jedno i drugie posadź do mieszanki zwykłej ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Niestety musisz wiedzieć, że ziemia do strelicji czy ziemia do fikusów czy do palm to chwyt marketingowy - bazą w przypadku wszystkich jest ziemia uniwersalna. Mogą się różnić ewentualnie nieco innymi dodatkami, ale tak czy owak odradzam kupowanie gotowych mieszanek, bo są najczęściej zbyt mało przepuszczalne. Najlepiej robić swoje własne mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eeman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2011, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Norbert-zrobione :D . Przesadziłem na start tego mniejszego, drobniejszego 1,5m. Nie było łatwo. Bryła była mega zbita! Namoczyłem w wiaderku przez około 15min sporo puściło, ale i tak trochę zostało. Jutro 2m nie wiem jak to ogarnę bo nie dość, że sporo większy to jeszcze 3fikusy 1 donicy.
Obrazek Obrazek
Zielonyparapet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2023, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich,
Dwa miesiące temu zakupiłam ok. 2,5 m Fikusa Lyrata. Już po pierwszych dniach zauważyłam wełnowca... Parę tygodni walki i pozbyłam się szkodnika. Brak jakichkolwiek oznak wełnowca, ale.. no właśnie. Wstawiam zdjęcie rośliny miesiąc temu, a jej stan obecny. Gubi liście w ekspresowym tempie. Liście czarnieją a następnie spadają. Wygląda to na grzyba. Dostaje oprysk grzybobójczy, ale mam wrażenie, że to nic nie daje... Podłoże i korzenie sprawdzone - sucho. Czy można jeszcze jakoś jej pomóc? Albo to nie grzyb... już sama nie wiem... Wołam o pomoc! Płakać mi się chce, jak na niego patrzę...
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

1. Za ciemny kąt - w tym miejscu nie dostaje potrzebnego światła -> przesuń pod samo okno.

2. Za duża doniczka -> powinna być dopasowana pod wielkość bryły korzeniowej.

3. Pewnie posadzony do samej ziemi uniwersalnej, a nie do mieszanki ziemi i perlitu albo żwirku.


Jakiego fungicydu i na wełnowce używałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zielonyparapet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2023, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

1. Ok, już przesunięty pod okno.
2. Szczerze, to sprawdzając korzenie, rzeczywiście nie miał na tyle dużej bryły korzeniowej, żeby była potrzeba tak dużej doniczki.
3. Tak, ziemia uniwersalna.
W takim razie, chyba czeka mnie przesadzenie do mniejszej doniczki i odpowiedniej mieszanki ziemi.
Na wełnowca użyłam Karate Zeon, natomiast na zwalczenia grzyba Agricolle Spray.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na grzyba kup bardziej profesjonalny preparat, jak np. Saprol albo Scorpion 325sc.
Ale tutaj powinno wystarczyć samo przesadzenie oraz zmiana stanowiska.
Opryski niewiele pomogą jeśli będziesz popełniać błędy uprawowe.

Następnym razem dokładnie poczytaj o warunkach uprawy i pielęgnacji danej rośliny, a nie doprowadzaj do takiego stanu...
To nie są sztuczne kwiatki, wymagają określonego podłoża, podlewania, wielkości doniczki oraz odpowiedniego stanowiska z odpowiednią ilością światła.

Po odczekaniu około miesiąca zacznij nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych, do połowy jesieni co około 2 tygodnie, a potem raz w miesiącu aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maajaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 paź 2023, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

fikus debolistny

Post »

Coś się dzieje z moim fikusem, kupiłam go miesiąc temu, nie rośnie i pojawiają się uszkodzenia na liściach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Prosimy o poprawną pisownię na forum/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Uszkodzenia mechaniczne. Masz kota albo małe dziecko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maajaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 paź 2023, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

nie :( możliwe ze uszkodzenia są juz ze sklepu ale martwią mnie wygryzione tunele na liściu i brązowe plamki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak powstaje naruszenie tkanek to wtedy zwykle obsychają one i stąd takie brązowe zmiany wokół nich.
To wygryzienie mogło powstać ewentualnie przez jakąś gąsienicę ale o tej porze roku to już żadnej raczej nie uświadczysz.
Czasami podczas zakupu nie zauważy się uszkodzeń, a podczas transportu mogą powstać kolejne.

Przesadź do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce blisko okna.

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maajaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 paź 2023, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

dziekuje :)))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”