Mech na trawniku

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Mech na trawniku

Post »

sebool pisze:Ja tam jestem wyznawcą teorii, że mech nie jest problemem, tylko wynikiem jakiegoś błędu w pielęgnacji trawnika. Oczywiście kwaśny odczyn czy wilgoć sprzyja jego występowaniu. Ale może to też być zbyt ubita gleba, czy za nisko koszona trawa. A zwykle jest to cały zestaw czynników, który osłabia trawę i ułatwia życie mchom. Więc czegokolwiek byśmy nie użyli, to pozbędziemy się mchu tylko na jakiś czas. On wróci jeśli nie uda nam się znaleźć pierwotnej przyczyny jego występowania.
I na tym w dużej mierze oparłabym się. Szereg czynników! Niski odczyn gleby? Ok, ale na trawniku, gdzie pH wynosiło 6,0 też widziałam mech. Wilgoć i zacienienie zawsze sprzyja rozwojowi mchu, zatem nawet zadbane trawniki będą go miały. Dlaczego? Bo gęsty trawnik tuż przy ziemi spełnia te właśnie warunki - zacienienie i wilgoć.
A czy można mieć trawnik bez mchu? Można przy bardzo intensywnej pielęgnacji:
1. wertykulacja z grabieniem to podstawa
2. żelazo i nawozy wieloskładnikowe z dość dużą zawartością azotu - bo trawnik musi być zdrowy ( choć oczywiście nadmiar azotu też szkodzi :wink: )
3. sprawdzać odczyn - gdy za kwaśna jesienią sypnąć kredy granulowanej, dolomitu. Coroczne wapniowanie tak dla zasady też jest błędem! Nadmiar wapnia blokuje pobieranie niektórych pierwiastków i już mamy zaburzoną gospodarkę mineralną. Czyli co robić? Dać próbkę gleby do analizy, aby ustalić jej skład. Potem nawozić według wskazań.
4. Nadmierne mokre podłoże ,stojąca woda - zrobić drenaż
5. Ubita ziemia, filc po pozostawaniu skoszonej trawy - trzeba zrobić aerację z piaskowaniem

Tak więc zabawy niemało :lol:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Mech na trawniku

Post »

I powyższy post niech będzie informacją dla Wszystkich którzy marzą o "bezproblemowym" kawałku zieleni, w postaci trawnika :D Tak, trzeba się przy tym narobić.
kolceros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 paź 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech na trawniku

Post »

Nie zapomnijmy jeszcze o wyburzeniu/wycięciu wszelkich przeszkód dla światła, aby wyeliminować cień ;:3
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mech na trawniku

Post »

Szkoda ,że nikomu nie chce się przejrzeć tego wątku od początku - wszelkie rady tam już są i trudno wymyślić jeszcze coś nowego ;:223

A tu jest jeszcze jeden wątek na ten sam temat : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=47645
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mech na trawniku

Post »

Wszystkie zasady znam, nawet stosuję, ale.... bezskutecznie.Wertykulacja 2 razy w roku, grabienie do upadłego, podsypywanie żwiru, popiołu, nawóz a nawet chemia. Może gdybym nawiozła ziemi na pół metra może na rok miałabym spokój. Mech kocha moją działkę, mury oporowe, a nawet metalowe ogrodzenie. Z trawnikiem postanowiłam w tym roku dać sobie spokój. Poddaję się. Koszenie i grabienie bez zaciętości i cierpliwe uszczuplanie tego zielonego tyrana kawałek po kawałku. Taki mam plan. Mąż i pies stawiają opór, ale oni palcem nawet nie kiwną, aby mi pomóc.
Viola
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Mech na trawniku

Post »

Violu, są ludzie, którzy stosują specjalne mikstury, aby w ich ogrodzie na murkach, ogrodzeniach i innych elementach pojawiły się mchy i porosty. Bo to dodaje uroku i charakteru. Masz to bez specjalnych zabiegów. A na trawniku z mchem, to i miło poleżeć.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Mech na trawniku

Post »

Dolomit zakupiłam i wybrałam się na działkę ale nadal na połowie lezy śnieg.Jak zejdzie to wygrabię igły po sosnach i suchą trawę i wówczas posypać dolomitem?Jak duzo na m2?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Mech na trawniku

Post »

Jak zauważyłem na trawniku zwłaszcza w pobliżu drzew owocowych jest dużo mchu. Dlatego kupiłem nawóz granulowany Florovit antymech na 440 m2 i rozsieję go wiosną.
Używał ktoś tego nawozu i jakim skutkiem?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech na trawniku

Post »

A czy ten nawóz nadaje się do posypania w ogródku wśród bylin i innych kwiatów? ktoś stosował? czy nie ma negatywnego wpływu na na inne rośliny?
Co roku po zimie muszę wszędzie "zrywać" mech ręcznie spomiędzy bylin - a wiadomo, że sam mech nie da się zerwać tylko z wierzchnią warstwą podłoża - i taka mozolna praca rok w rok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”