Przy Bursztynowej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Korzystając z pięknej niedzieli, którą mogliśmy spędzić na działce, porobiłam kilka zdjęć. Oto one:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Oczywiście krokusy, to nasz pierwszy zwiastun wiosny, bo zawsze zapominam kupić na jesień przebiśniegi ;)


Obrazek
Kalina koralowa

Obrazek
Kalina wonna

Obrazek
Warzywnik

Obrazek
Agrest, który już tam był wcześniej. Bardzo smaczny, w zeszłym roku udało nam się zebrać troszkę owoców mimo, że nie dbaliśmy o niego szczególnie z braku czasu. W tym roku doczekał się porządnego cięcia prześwietlającego, odchwaszczenia dookoła, podsypania obornikiem granulowanym, wyłożenia kartonem i obsypania częściowo przekompostowanymi patykami.

Obrazek
Troszkę też ogarnęłam kwaśny zakątek, znalazłam hortensję, o której sama zapomniałam, bo jest taka mikra ;) Teraz tylko moja mama zadeklarowała się, że poukłada sobie kamienie według swojej kompozycji i może uda nam się zrobić tam porządną ścieżkę w tym roku... W poprzednim ogródku miałam taki sposób, że obkładałam krzew hortensji resztkami z iglaków, szyszkami, zgrabionym igliwiem. Pod taką ściółką nie rosły niechciane rośliny, a i znacznie ograniczała parowanie wody. Swoją drogą przesadziłam ten stary krzew hortensji ogrodowej na nowe miejsce, trochę ucierpiał podczas przeprowadzki, zobaczymy czy będzie mu dobrze w nowym miejscu. Podczas przycinania widziałam, że ma nowe pączki ;:173

Obrazek
I przerzucony kompost z zeszłego roku wygląda tak.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1112
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witam się i ja :wit
Wiosna doskonała do tworzenia ogrodu .
Jestem ciekawa zmian ,uwielbiam je u innych ,którzy
tworzą ogród swój od podstaw . ;:138
Będę zaglądać ,śmiało pytaj też jak coś
będę wiedziała podpowiem ,ale też będę pytać o Twoje doświadczenia .
Pozdrawiam cieplutko :D
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witaj BogUsiu, bardzo miło Cię u nas widzieć :) Dziękuję bardzo, oczywiście będziemy pytać pewnie jeszcze nie raz ;:162
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Prace wiosenne w pełni u ciebie! ;:333 Ten pomysł z kompostownikami na podwyższeniu niesamowity; jeszcze tak nie widziałam. Fajne te wysokie pałąki; jakiej są wysokosci; pamietasz gdzie kupowałaś?
Ja mam ale niższe o wiele i musze poszukać po sklepach on-line.
Bardzo sie przydają i ochraniają fajnie w tej zmiennej aurze oraz przed "napastnikami".
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Już mówię co to za pałąki! Rura PP-R 16 po 3m każda, kupiona w znanym markecie budowlanym z bobrem w logo ;) Mają grubą ściankę i się dobrze formują, polecamy.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Nikogo z nas nie rozpieszcza ostatnio prognoza pogody, ale kwiecień-plecień ma też swoje obowiązki w ogrodzie. Zdecydowałam, że to ostatni dzwonek na przesadzenie bobów na miejsce stałe. 11-cie sadzonek wsadziłam do gruntu, dwie są w zapasie i będą one tak czekać jeszcze chwilę, kiedy nie zobaczę ile wzejdzie bobów sianych wprost do gruntu, a widzę już ich powolne kiełkowanie.

Obrazek

Powschodziła też rzodkiewka różnych odmian i zastanawiam się, kiedy będzie najlepszy czas na przerwanie jej, bo trochę gęsto mi się sypało, jak to przystało na nowicjuszkę. Eksperymentem jest też takie gęste sadzenie cebulki dymki, ale chcę zobaczyć, czy będę mogła ją wyrywać sukcesywnie i zjadać nie czekając, aż będzie dużą dojrzałą cebulą, bo nie o to w tym sezonie nam chodzi.

Obrazek

Oko cieszy też rozrastający się fiołek wonny i myślę sobie, że jak będzie dobrze się trzymał jeszcze po świętach, to zbiorę trochę kwiatów i może liści, żeby coś z nich zrobić, co będzie nam o nim przypominać cały rok :) Może ktoś z Was zna jakieś sprawdzone porady na wykorzystanie go w dowolny sposób?

Obrazek
oczywiście ślimak też się załapał na zdjęcie ;/

Jest też jasnota purpurowa, ale jej w tym roku ruszać nie będę, bo chcę by bardziej się rozrosła.

Obrazek

Przed opadami śniegu, które nawiedziły nasz rejon wczoraj, na zeszłorocznej łące kwietnej widać było już dużo zawiązanych kwiatów gorczycznika wiosennego. W zeszłym roku kwitł on jako pierwszy na nowo posianej łące.

Obrazek

W ostatnim czasie obchodziliśmy uroczystość Niedzieli Palmowej, jest to dla mnie również moment, kiedy zapraszam do domu naturę. W tym roku pięknie ten czas splótł się z budzeniem ogrodu. Drzewa miały jeszcze niedojrzałe bazie, które są w naszej tradycji pewnym symbolem palmy wielkanocnej, kwitnąca forsycja, nieotwarte pąki na śliwach, to wszystko przywraca nadzieję.

Obrazek


Obrazek

I właśnie tej wiary w lepsze jutro chcieliśmy życzyć Wam wszystkim z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, żebyśmy zawsze jak ogrodnicy potrafili patrzeć na cykl życia z niezachwianą ufnością, że po długich mroźnych i ciemnych miesiącach przychodzi wiosna pełna szczęścia.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Obrazek

Ładnie?
-Mnie i mojemu mężowi się podoba.

Dzisiaj przy kawce podziwiałam sobie jak pięknie rozkwitły śliwy. Znakomicie prezentują się w długo wyczekiwanych wiosennych promieniach. Nad rabatą gdzie jeszcze jest tak chłodno, że nie rozwinęły się żonkile tworzą jakby kwietny parasol kontrastując z błękitem nieba i trawą przed pierwszym koszeniem. Jest tak jak chcieliśmy i na miarę naszych czasowych możliwości. Wszakże działka, to nasze hobby, a nie przykry obowiązek.

Piszę tak, bo przypomniał mi się czas kiedy zakupiliśmy ten kawałek ziemi i co chwilę przyjeżdżali z odwiedzinami bliżsi lub dalsi znajomi i każdy z nich raczył nas swoją koncepcją naszego ogrodu, a żadna z nich nie przewidywała zostawienia śliwek ;)
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 147
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Ach, u ciebie już tak wiosennie, a u mnie fiołki śpią jeszcze, a forsycja w pączkach.
Jestem na podobnym etapie jeśli chodzi o urządzanie działki. No, może ciut za wami.
Parapety obstawione kiełkującymi roślinkami, ale wysadzić jeszcze nie bardzo mam gdzie. Cała ja! :D
Kibicuję tobie i mężowi.
Krokusy u mnie też są pierwszą oznaką wiosny. Jak na razie przebiśniegi nie wyrosły ani razu, a czytałam, że lubią sąsiedztwo dębów... Widocznie czego innego, co tam u mnie jest nie lubią. :wink:
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witaj Neferet :wit
Och! Muszę Ci powiedzieć, że nie ma lepszej motywacji niż gotowe już sadzonki, dlatego wierzę, że szybko znajdziesz dla nich odpowiedni zakątek.
W zeszłym roku dostałam od znajomej która ma tylko balkon trochę sadzonek pomidorów, bazylii i sałaty. Ona zaś dostała je od swojej znajomej, która za dużo sobie wysiała. I jak miałam odmówić i nie przyjąć? Argument, że "nie mam jeszcze miejsca" chociaż najprawdziwszy mógłby zabrzmieć co najmniej niegrzecznie. Dlatego wsadziłam to wszystko na rabacie ozdobnej, która nawet nie była jeszcze dokończona :D Oczywiście sałaty i bazylie posłużyły jako przekąska dla ślimaków, ale pomidorki pięknie owocowały i długo mogliśmy się nimi cieszyć. A kiedy już przyjęłam pomidory, to dostałam jeszcze kilka sztuk ogórków i dynię- również zbieraliśmy plony mimo, że rosły dosłownie na piasku.

Obrazek
pomidory i sałaty na rabacie ozdobnej

Obrazek
zbiory co drugi dzień
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1112
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witam :wit
Wreszcie jestem :wink:
Póki pamiętam to powiem Tobie, że nie likwidowała bym drzew owocowych.
Może zróbcie przegląd ,potem je zaopiekujcie i będą super owoce .
Nie ma to jak dó
dobre śliwy ,czy jablka i inne starych odmian .
Nie znam się bardzo jak je przywrócić do pięknego owocowania ,
ale sądzę ,że tutaj znajdziesz porady.
A co planujecie w najbliższym czasie w pracach na działeczce ?
Warzywka świetnie się sprawdzą wśród kwiatów ,ja sadziłam
pomidory w rabacie różanej ;:306
Pozdrawiam cieplutko i czekam na foteczki z metamorfozą działeczki . ;:108 :wink:
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witaj Bogusiu :wit
Właśnie nasz plan jest taki, żeby ratować wszystko co można uratować i tym sposobem na starcie mamy całkiem fajny sad o którym opowiadałam troszkę wcześniej i kilka innych ciekawych drzew owocowych. Hahaha, to widzę że w pomidorach przy różach jest metoda! I dobrze, bo w tym roku też będą rosły na tej samej rabacie, tylko w innych miejscach :D
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1112
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Przy Bursztynowej

Post »

A bo wiesz jak zabrakło mi miejsca w skrzyniach ,a flance były mega piękne ,
to pomimo rozdania ludziom wciąż było ich dużo za dużo ;:306
W tym momencie jakoś słabo rosną ,brak słońca ,ale mam nadzieję że udadzą się też .
Już patrzę ile potrzebuję doniczek np na niskie koktajlówki .
A wysokie do skrzyń ,część do ogrodu warzywnego (mini taki )
I w rabaty kwiatowe ;:108
Ludzie wolą owoce ze sklepu ,a na działkach często się pozbywają drzew owocowych .
To wielki błąd niestety .
Dosadzam jeszcze krzewy owocowe ,tych ,których nie ma każdy sezon
to już do przodu dla nich ;:oj
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Przy Bursztynowej

Post »

Witam po raz pierwszy :D
Czytam sobie i z przyjemnością oglądam, jak urządzasz nowy teren. Teraz też staram się zagospodarować swoją działkę, więc wszelkie pomysły i rozwiązania są dla mnie bardzo ciekawe.
U mnie przy zakupie były na działce tylko wielkie olchy w rogu, a poza tym to gorąca pusta, wielka patelnia. Przede wszystkim posadziliśmy drzewka. Na razie są to tylko cienkie patyczki, nie wiem w ogóle czy dożyjemy, aby stały się one drzewami. Ale dla mnie każde drzewo jest istnym skarbem. Nawet gdyby w ogóle nie rodziło owoców, to już sam cień jest latem bezcenny. Tak więc popieram przedmówczynie, zastanów się kilka razy, zanim coś wytniesz. ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”