Tuje Szmaragd cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Tuje Szmaragd cięcie

Post »

No to tym lepiej ze mam tylko 40cm tej geowłókniny a tuje będą na odległości 60cm.
Trawa Ci sie nie przebija przez korę?
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje Szmaragd cięcie

Post »

Nie przebija trawa w 99%. Raz że przed wsadzeniem np. drzewka dokładnie teren przekopuje pozbywając się chwastów, korzonków ,a dwa kora ułożona jest idealnie. Nie jest to kora sklepowa - byle śmieć ( tylko leśna, gruba) strugana osobiście przeze mnie z ściętych drzew w okresie wycinki.
Pod korę daje trociny ( ilość naprawdę niewielka) - przekompostowane dla "uszczelnienia" dla całej powierzchni .

Zdarza się że coś tam przebije - ale jeżeli przebije to jest to wyłącznie moja wina (niefachowego ułożenia) i naprawdę nie ma tego dużo . Wystarczy poświęcić kilka minut na wyplewienie .
Można powiedzieć że jest to naturalna ściółka.
Problem jedynie może pojawić się przy koszeniu : ostrze kosiarki vs. kora czy próby rozgrzebywania kory przez domowe zwierzę :)

Drzewka przynajmniej u mnie ( bo nie będę się wypowiadał za innych) rosną zdrowo.

Sad który mam od niedawna ( a odmiany dobrane dzięki pomocy forumogrodnicze) mam zrobiony identycznie + plus to co pisałem w poprzednim poście. Z tą różnicą że pasy trawy pozostawiłem na środku :).
W sadzie mam jaszczurki , 4 jeże, mrowiska, ptaki, biedronki, staw z rybami, węże ( trawiaste - chyba tak się nazywają ) itd.
Czuć tą przyrodę. Nie stosuje w ogóle chemii tylko naturalne metody opryskiwania.
Drake
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2023, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje szmaragd - wysokość

Post »

Cześć, mam dość nietypowy dylemat - jaka jest minimalna wysokość docelowego prowadzenia tuj szmaragd?

Mieszkam na osiedlu z dość niewielkimi ogródkami (~100 m2) odgrodzonymi popularnymi panelami o wysokości 120 cm. Planuję zrobienie dookoła opaski i obsadzenie szmaragdami, żeby przez cały rok cieszyć się widokiem zieleni. Chciałbym zrobić to jednak w taki sposób, by nie zacieniać istotnej części ogródków dookoła, więc monstra powyżej 2,5 m odpadają.

I tu pojawiają się pytania:
1. Czy jeżeli zakupię sadzonki około 100 cm, to przycinając je w poprawny sposób jestem w stanie utrzymać je na docelowej wysokości 150-170 cm?
2. Czy tuja prowadzona w ten sposób będzie zdrowa i nie będzie próbowała mimo wszystko w jakiś inny sposób rekompensować sobie małej wysokości?
3. Czy któraś konkretna odmiana szmaragdów sprawdzi się w tej roli lepiej niż inne? Mam wrażenie, że lepsza byłaby tu jakaś odmiana z możliwie wolniejszym przyrostem.
4. Czy biorąc pod uwagę planowaną wysokość powinienem jakoś zmodyfikować odstępy pomiędzy nasadzeniami czy standardowe 60 cm pomiędzy sadzonkami i 50 cm od ogrodzenia będzie ok?
5. Pod drzewkami planuję wyłożyć karton i wysypać kamień. Czy warstwa 5 cm kamieni spełni swoje zadanie utrudnienia życia chwastom?

Czy ktoś z Was próbował tego typu uprawy? Będę wdzięczny za wszelkie przemyślenia :)
Awatar użytkownika
garden fly
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 mar 2023, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Tuje Szmaragd cięcie

Post »

Proponuję na karton nasypać kory, ja z kamykami mam złe doświadczenia - w kamieniu kiełkują też chwasty, jasny kamień się brudzi.
Co do tuj to ja tnę z wysokości - i objętości bo rosną w obwodzie dość dużo. Stare tuje mi obsychają w środku tam gdzie nie ma dostępu światła - wygrzebuję to spod nich co jakiś czas. ;:223
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”