Problemy ze storczykami

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Nie doczytałem Twojego pierwszego postu ;:131 myślałem że jakiś świeżak w kolekcji
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Ok., stoi na parapecie, a wcześniej zadałaś pytanie:
Co do przeciągów to nie wiem, czy takie coś naprawdę może spowodować śmierć ?, ale z jakiego powodu.. tak nie wygląda przemarznięcie chyba raczej.
Falenopsis jest rośliną tropikalną i chociaż z tego gatunku rosną na różnych wysokościach, to jednak w przypadku tych sprzedawanych w marketach lepiej założyć, że jest to roślina ciepłolubna.
Temperatura 20 - 24 stopnie, ale w głębi pomieszczenia, a nie na parapecie. Na nim w okresie jesienno-zimowym będzie zawsze chłodniej. Wspomniałaś przeciągi, czy w takim razie był narażony na nie? Otwierasz obecnie okno gdy stoją na parapecie?
Jeśli tak, to by dało istotną wskazówkę. Oczywiście, że chłodne powietrze jest zabójcze dla tych roślin i jest bardzo duże prawdopodobieństwo że to ono spowodowało gnicie rośliny od wewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaudia1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lut 2023, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Już odpowiadam w kwestii przeciągów. Nie żebym wietrzyła jakoś często szczególnie w tym okresie.
Ale gdy wietrze to odsuwam je od okna, nie stał tam sam, reszta też z nim.

Ale dalej nie rozumiem jak można powiązać wietrzenie/ chłodne powietrze z gnijącym stożkiem od wewnątrz, kiedy objawów innych nie ma jak te które zaczynają się od stożka. Ale skoro tak twierdzicie tutaj to może tak jest.

Czyli mam zakładać to jako przyczynę i odpowiedź na ten stan ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Chłodne powietrze/niższa temperatura plus wilgotne podłoże po namaczaniu sprzyja gniciu. Nawet jeśli odsuwasz to i tak roślina jest narażona na chłodne powietrze obecnie w pobliżu zera. Proces gnicia nie musi objawiać się tylko na liściach, ale również na innych częściach rośliny.
Dlatego w zasadzie najlepiej zabierać na czas wietrzenia do innego pomieszczenia. Polecam również lepiej w ogóle w okresie jesienno-zimowym nie stawiać na parapecie tylko w pobliżu okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaudia1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lut 2023, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Czyli to nie jest jakaś choroba grzybowa, która panoszy się gdzieś w mojej kolekcji?

Ja podejrzewałam po prostu Fusarium, które może się w jakiś sposób przeniosło z rośliny na rośline.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Fuzarioza objawia się zwiędniętymi (odwodnionymi liśćmi). Jak przetniesz trzon storczyka to będzie miał charakterystyczną fioletową otoczkę.
Liście u Twojego są, a w zasadzie były jędrne.
Jeśli chodzi o gnicie, to oczywiście jednocześnie może się rozwinąć jakaś choroba grzybowa.
Podstawą w tym konkretnym przypadku są nieprawidłowe warunki uprawy. Jeśli ich nie zmienisz, to może to dotknąć kolejnych storczyków. Oczywiście na wiosnę jak zrobi się cieplej problem się skończy, a w kolejnym okresie jesienno-zimowym zacznie się na nowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaudia1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lut 2023, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Rozważam to co mówisz się tak zastanawiam.

Storczyk, który odchodził w podobny sposób 2 lata temu, też opuszczał liście górne od trzonu kiedy były jeszcze jędrne.
Wszystko jakby też dotykało trzonu, do momentu kiedy wszystkie odpadły i został tylko trzon z nieskazitelnym systemem korzeni, ani jeden zgnity czy coś w tym stylu.

A był to środek lata lipiec/sierpień. To już wyklucza to co sugerujesz. I tamten storczyk stał od okna 2m na stoliku - te same pomieszczenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Nie rozumiesz...

Przyczyn gnicia storczyka może być wiele, w tym konkretnym przypadku wywołało narażenie na chłodne powietrze, ale przyczyn może być wiele. Do takich można zaliczyć np. zbyt ciemne stanowisko - 2 metry od okna nawet latem może być nieco za ciemno. Im mniej światła, tym proces fotosyntezy przebiega wolniej, a co tym idzie roślina wolniej transpiruje wodę. Podobnie będzie na chłodnym stanowisku - im chłodniej, tym wilgoć w głębi doniczki wolniej przesycha.

Piszesz, że zimą namaczasz co 1,5 - 2 tygodnie - ja swoje teraz namaczam nawet co 3 tygodnie i nie trzymam na chłodnym parapecie...
Jeśli latem namaczasz częściej, to tutaj też bym poszukał również kolejnej, albo nawet zasadniczej przyczyny.

Ogranicz częstotliwość namaczania oraz zapewnij stałe i ciepłe stanowisko.

Jak długo namaczasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaudia1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lut 2023, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Dobrze rozumiem. Też podlewam co 3 tygodnie kiedy jest zimniej, napisałam bo to zależy od ogrzewania głównie.
Namaczam około 1h - tylko do połowy doniczki, rośliny same przez ten czas pobierają ją wyżej.

Czy można zastosować jakiś środek grzybobójczy/fungicyd profilaktycznie w jakieś mniejszej dawce przy podlewaniu?
Chyba raczej nic się nie powinno stać jak trochę dodam czegoś do wody by wzmocnić rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Pierwsza wersja była taka, że namaczasz co 1,5 - 2 tygodnie, a teraz teraz piszesz, że co 3 tygodnie, to w końcu jak to jest?
Nie ma potrzeby namaczać tak długo, wystarczy o połowę krócej.

Profilaktycznie nic nie da stosowanie chemii, ją się daje wtedy kiedy jest infekcja.

Ogranicz w okresie jesienno-zimowym namaczanie co 3 tygodnie i cieplejsze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Klaudia1993 pisze: 3 lut 2023, o 17:00 Dobrze rozumiem. Też podlewam co 3 tygodnie kiedy jest zimniej, napisałam bo to zależy od ogrzewania głównie.
Namaczam około 1h - tylko do połowy doniczki, rośliny same przez ten czas pobierają ją wyżej.
Klaudio, godzina namaczania, nawet jeśli jest to do połowy doniczki, to jednak za długo. Zupełnie inaczej sprawy się maja, kiedy wystawiasz storczyki na letni deszcz, i lekko chłodna woda spływa przez podłoże nie zatrzymując się w nim, wtedy nawet dłuższy deszczyk nie zaszkodzi. Ważne, żeby po takim spryskiwaniu w ciągu 2-4 godzin roślina obeschła całkowicie w ciepłym, przewiewnym miejscu. Jeśli jednak przez godzinę korzenie są poddane nieustannemu działaniu wody (czytaj: stoją w wodzie), to uszkodzeniu może ulec ich welamen. Przyznam, że w zależności od rodzaju podłoża, moje storczyki moczone są po kilka minut, a te, które uprawiam w sphagnum dostają po prostu trochę wody do mchu. Ale kiedy robi się ciepło, często wystawiam je na deszcz, na pół godziny na przykład, lub spryskuję. I odpowiadając na Twoje pytanie: Najczęściej powodem problemów z trzonem jest długo zalegająca wśród liści woda. Storczyki nie chorują z powodu spryskiwania i polewania ich liści, chorują z powodu zatrzymywania wody pomiędzy liśćmi bo taka stojąca woda to doskonała pożywka dla rozwoju wszelkiego rodzaju patogenów. Ale zdarza się także choć rzadziej. że taki problem dotyczy roślin, które nie otrzymują wystarczająco dużo wapnia. Wapń jest potrzebny roślinom do budowy ścian komórkowych. W naturze, wszystko co ulega rozkładowi, a więc liście, kwiaty, odchody owadów, ptaków, jaszczurek, uwalnia wapń, stąd właśnie rośliny go czerpią. W warunkach domowych rośliny mają problemy z pobieraniem wapnia. Kłopot polega na tym, że wapń jest pierwiastkiem "nieruchomym", jeśli więc roślina wciągnie wapń przez korzenie i wykorzysta go przy budowie komórki, nie jest w stanie go potem gdziekolwiek przenieść (w inne miejsce, w którym jest potrzebny), dlatego też wapń musi być nieustannie dostarczany do rośliny. Ci, którzy używają do podlewania wody z kranu (a są tacy nadal), uważają, że takiej alkalicznej, twardej wodzie jest go dużo, ale taka woda ma wapń związany jako "węglan wapnia" i aby wapń w niej stał się dostępny dla rośliny, wiązanie takie trzeba zniszczyć zakwaszając wodę. Jeśli natomiast używamy wody o neutralnym lub lekko kwaśnym pH, to wówczas także wapnia w niej jest zbyt mało i zwyczajnie trzeba go suplementować, ponieważ większość nawozów go nie zawiera. Ale wydaje mi się, patrząc na zdjęcia, że w Twoim przypadku, problemem była infekcja, która zaczęła sie gdzieś pomiędzy liśćmi, lub przywędrowała od dołu, od korzeni.
Awatar użytkownika
agatav
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2024, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problemy ze storczykiem

Post »

Dzień dobry,
mam problemy z drugim phalaenopsis, dziś zauważyłam korzenie, że są białe i zastanawiam się od czego, podejrzewam, że może za dużo nawozu? oraz chyba mojego phalaeonopsisa dopadła grzybica, ale to chyba od mgiełki, którą ostatnio zakupiłam na lepszy rozwój, dodam również, że co tydzień wsadzam go do miski z wodą na paręnaście minut.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: problemy ze storczykiem

Post »

Kwiatów się nie spryskuje..., niczym. A te mgiełki to chwyt marketingowy, w zasadzie nic nie dają, a tylko szkoda kasy.
Osad od nawozów albo/i od twardej wody...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”