Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Arbuza do uprawy gruntowej najlepiej wysiać 15 kwietnia :) a jeżeli szczepisz to tydzień wcześniej.

EDIT: oops, myślałem, że odpowiadam w temacie arbuzowym :oops:
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Próbował ktoś szczepić na tym Flexiforcie?
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja wysiałem flexiforta w poniedziałek. Dzisiaj wysieję arbuza. Na razie to tylko próba. :)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Zaszczepiłem na nim tydzień temu melony, do uprawy pod folią. Kiełkowanie 10/10, dam znać czy coś się przyjęło.
Wcześniej szczepiłem ogórki na figolistnej. Pierwsze różnice jakie zauważyłem, to że przy Flexifort robi się szybko pusta w środku łodyga, oraz że w warunkach ograniczonego światła wyciąga się, w przeciwieństwie do figolistnej.

Kilka zrazów zaraz po szczepieniu straciło turgor i nie odzyskuje go bez względu na temperaturę i wilgotność.
Czy takie szczepy mają szansę, czy można już je wyrzucić?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Szczepi ktoś metodą japońską ? Macie jakieś sprawdzone narzędzie/sposób do przekłuwania podkładki ? Strugałem sobie drewniane patyczki, ale często pęka mi łodyga. Nie wiem czy patyczki za grube czy może łodyga za cienka. Trochę mi się to wszystko powyciągało. Nie posiadam lamp.


youtu.be/MZ9goudaABA

EDIT: Tak sobie patrze kolejny raz na ten film. Czy oni to nacięcie robią w poziomie czy w pionie ? Ja robiłem w poziomie. W poprzek łodygi i to chyba był błąd.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja szczepię po japońsku.
Mam wystrugane dwa drewniane patyczki - jeden cieńszy, drugi grubszy i stosuję je zamiennie w zależności od grubości łodyg podkładki i zrazu. Łodygi czasem pękają ale to jeszcze nie tragedia - takie po prostu dodatkowo klipsuję.
Przy wyciągniętych podkładkach jest problem ze szczepieniem dlatego stosuję od kilku lat lampy.
Co do samej techniki szczepienia to raz: otwór staraj się robić tak, aby nie rozszczepić łodygi, dwa: rób ten otwór pod kątem i tak, aby przebić delikatnie łodygę z boku, trzy: staraj się tak ciąć zraz, aby liścienie z podkładką były "na krzyż" i cztery: wsuwaj zraz w podkładkę tak, aby cięcie było skierowane w dół i zraz delikatnie wyszedł z boku przez to przebicie (tak jak na tym filmie YT co pokazałeś).

Właśnie wschodzi mi pierwsza tura podkładek Flexifort, dziś i jutro wykładam do moczenia nasiona arbuzów.
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jakiś czas temu w netach widziałem filmik na którym facet zamiast patyczka (rozpycha łodygę) używał wierteł do metalu (1, 1.5 oraz 2 mm). Ot kręcił wiertełkiem w palcach i robił otworek. Czas to sprawdzić...
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja będę próbował, którymś ze śrubokrętów płaskich precyzyjnych, z zestawu który mam. Będę mógł dobrać sobie dobrać sobie odpowiedni rozmiar do sadzonki.

Tylko niestety dopiero wczoraj wysiałem podkładki, mam nadzieję że nie jest jeszcze za późno :)
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

wujeksam pisze: 11 kwie 2023, o 13:08 Ja będę próbował, którymś ze śrubokrętów płaskich precyzyjnych, z zestawu który mam. Będę mógł dobrać sobie dobrać sobie odpowiedni rozmiar do sadzonki.
Że też ja na to wcześniej nie wpadłem :idea: :roll: Za proste chyba było... Muszę przetestować...
wujeksam pisze: 11 kwie 2023, o 13:08 Tylko niestety dopiero wczoraj wysiałem podkładki, mam nadzieję że nie jest jeszcze za późno :)
Nie jest. Ja drugą turę wysieję gdzieś za 5-7 dni.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

wokan Dzięki za obszerną odpowiedź. O śrubokrętach też właśnie myślałem. Ktoś już nawet o nich wspominał. Zapytam raz jeszcze dla pewności: Gdy przebijam podkładkę to płaska końcówka śrubokrętu ma być w poziomie ? Czyli w poprzek łodygi ?
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Moje przeszczepy stoją pod kloszem drugi tydzień i zauważyłem, że podkładka odrasta. Tego się nie spodziewałem. Ciąłem na tyle mocno, że na kilku podkładkach ponacinałem liścienie i wisiały na włosku. Może powinienem dłużej poczekać ze szczepieniem aż liście podkładki podrosną. Było by mi wtedy łatwiej je wyciąć. Pytanie jak długo można wstrzymywać się ze szczepieniem ? bioy coś pisał, że łodyga szybko się robi pusta w środku. Rozumiem, że to problem ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jak tam wasze szczepienia?

Ja przyznam że zaspałem. ;:223 Mogłem w święta wysiać podkładki. Jakoś mi czas ucieka przez palce ostatnio. ;:173
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja też zaspałem, tzn wysiałem prawidłowo, ale ktos przykrecił temperature w piwnicy na 12°C więc idzie to powoli.
Zrobiłem próbne szczepienie i 1 z 3 Śremskich na figolistnej żyje ale wypuszcza korzenie przybyszowe, nie wiem co z tym dalej

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”