Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zobacz, czy nie widać na liściach wciornastków lub innych żywych stworzeń.
Pozdrawiam
G.
Luiza1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 wrz 2022, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No właśnie wpatruję się w te liście, jak sroka w gnat i widzę tylko te przebarwienia... nic się nie rusza...
Roślina jest duża i gęsta (jeszcze) ;) Liście z plamami usychają. Spryskać środkiem na wciornastki?
Grzyb to raczej nie jest, prawda?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na zdjęciach widzę małe białe przecinki, mogą to być wciornastki. Spryskać Mospilanem nie zaszkodzi. Zmiany nie wyglądają na grzyba, wyglądają bardziej jak uszkodzenia tkanek na skutek żerowania szkodników.
Pozdrawiam
G.
LukeMike
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 kwie 2018, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No niestety, u mnie chyba Nolina poleci w kubeł... miesiąc temu zmieniłem podłoże na odpowiednie, korzonki w bardzo dobrym stanie, doniczka odpowiednia, nie za duża i nie za mała. Podlałem tydzień po przesadzeniu. Stan noliny bez zmian, dalej usycha, pień jakby ciemnieje... Zawiodłem się bo przecież niby to roślina łatwa w uprawie...
Bogubogi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej, dostałam noline, która ma już około 2 metry i coś niedobrego się z nią dzieje. Zastanawiam się czy jej nie przesadzić do większej doniczki ale wyczytałam że noliny lubią ciasnotę, a z drugiej strony zawsze była podlewana od góry, w tej obecnej nie ma jak podlać od spodu. Jak miałabym ją przesadzić do nowej, to tak o 2cm większej doniczki niż teraz czy jeszcze większej? Ma bardzo duzo suchych liści, które pousuwałam jednak doszłam do punktu gdzie jest zielony listek a wyżej suchy i zastanawiam się czy po prostu odciąć ile dam rady suchego liścia i tak zostawić? Listki mają pełno dziurek, nie widzę żadnych małych istotek. Zastanawiam się jeszcze co zrobić z liśćmi które mają połowę zielonego a resztę suchego, obciąć je do połowy? Ktoś od góry juz tak zrobił i nie bardzo mi się efekt podoba, nie wiem czy też warto usuwać zielonego listka tylko dlatego że wygląda licho
Bogubogi1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zaraz wkleję zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam i w nolinowym wątku :)
Nolina, która pięknie do tej pory rosła, zaczęła mi marnieć. Pomijam wszelkie tematy ziemi, stanowiska, podlewania, bo to robię tak, jak w tym wątku zalecacie. We wrześniu wróciła z balkonu do domu, w październiku wypuściła się w górę z żywo zielonymi liśćmi, a obecnie dzieje się z nią coś takiego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dzieję się tak tylko z liśćmi od spodu, te nowe świeże są po same końce zielone, nawet się jeszcze nie przesuszyły. Na liściach nic nie ma, żadnych plam, kropek, robaczków. Niektóre liście poucinałam kawałek powyżej tych zmian - rosną dalej, zmiany są dalej. Mozę to być jakaś paskuda albo grzybek, albo coś jeszcze innego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Opcje są dwie:

Suche końcówki = suche powietrze albo zbytnie przesuszenie podłoża.
"Mokre" = zbytnie zaleganie wody w roślinie/podlożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Końcówki są zdecydowanie suche. Możliwe, że suche powietrze, bo w końcu zima, kaloryfery itp, ale chyba stawiałabym jednak na to, że za suche podłoże..
Rozumiem, że wszystkie liście poskracać o te suche fragmenty i bardziej ją nawodnić. Bałam się, żeby noliny nie przelać, a chyba pod podsuszyłam. :evil:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nolinę podlewasz jak inne sukulenty, dużą ilością wody, tylko kolejne jak całkowicie przeschnie podłoże. W okresie jesienno-zimowym co prawda wydłużasz czas między jednym, a drugim podlaniem ale nie można przesadzić.
Jeśli chodzi o zbyt suche powietrze, to Nolina jest na nie wrażliwa, dobrze jest zainwestować w nawilżacz albo ograniczyć grzanie.
Końcówki możesz normalnie przyciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to zdecydowanie przesadziłam :? no nic, dzisiaj ja poprzycinam i podleje i mam nadzieje, że zacznie odżywać. Najbardziej się bałam czy to nie jakieś brzydactwo się pojawiło.
Dziękuję, dam znać za jakiś czas jak się nolina ma :)

Proszę nie cytować jeśli odpowiada się bezpośrednio na post/Karo
lis_ek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2023, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pomocy! Co dzieje się z moim ukochanym kwiatkiem? To jakiś grzyb? Jak się tego pozbyć?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wełnowiec. Zrób oprysk Mospilanem, do roztworu dodaj 1-2 krople płynu do mycia naczyń. Powtórz po tygodniu.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”