Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Gajos+++
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lip 2019, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenaz wysuszajacy trawe?

Post »

Obrazek

Dodaje zdjęcie
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Drenaz wysuszajacy trawe?

Post »

A pochwal się jeszcze, czym masz pokryty w/w dach? Może Ci się jakaś trucizna sączy :roll:
Gajos+++
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lip 2019, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenaz wysuszajacy trawe?

Post »

Dachówka ceramiczna. Trudno mi uwierzyć żeby to było przyczyna ale Dzięki za sugestię!
rzepko89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2020, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

woda w ogrodzie kilka pytan

Post »

Witam, przegladalem cale forum ale nie znalazlem calkiem zadowalajacych odpowiedzi na nurtujace mnie pytania wiec pozwole sie zapytac w nowym temacie :wink:

otoz posiadam maly domek szeregowy na 5 arowej dzialce . wokol domku jest zrobiony drenaz opaskowy ,woda z rynien tez jest odprowadzona i wokol domku woda sie nie zbiera. Natomiast mam problem z pozostala czescia dzialki gdzie dosyc duzo zbiera sie wody i ta czesc ogrodka jest caly czas mokra ( bajoro wrecz sie tworzy)a teren jest gliniastyi sporo tej gliny jest. Chce wykonac drenaz melioracyjny na dzialce tak by wode odprowadzic. Mysle zobic to tak:

wykopac row na min 50 cm max 60-70 cm . dno wykopu obsypac zwirem z 5-10 cm na to rura drenarska fi100 nastepnie znowu zwir z 20-30 cm potem geowloknina i na sam koniec ziemia. Pytanie czy dno wykopu wylozyc wloknina potem na to dren nastepnie zwir i ziemia, czy tak jak pisalem najpierw na dno wysypac warstwe zwiru a dopiero potem dren zwir geowloknina i ziemia . Ma to jakies znaczenie ze najpierw na dno wykopu sypie zwir czy tez nie. slyszalem gdzies ze jezeli na dnie najpierw jest zwir to system moze nie dzialac i bedzie wrecz nawadnial dzialke a nie odprowadzal z niej wode. prosze o kilka sugesti w tej sprawie :wink:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: woda w ogrodzie kilka pytan

Post »

Ja bym zrobił oczko wodne i gromadził nadmiar wody z opadów, a przy okazji jakąś rybkę od święta można byłoby złowić. Jeśli woda nie ma gdzie wsiąknąć z winy nieprzepuszczalnej gliny, to jedynie zastanowić się nad odprowadzeniem, np. do rowu.
rzepko89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2020, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: woda w ogrodzie kilka pytan

Post »

Oczko raczej nie .myślę zrobić studnię chlonna i tam odprowadzić wodę aby w razie czego wykorzystać do podlewania
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: woda w ogrodzie kilka pytan

Post »

Prosimy o poprawną pisownię na forum, § 3.2 naszego regulaminu
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
mcmajcher79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 paź 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż ogródka działkowego

Post »

Witam wszystkich.
Potrzebuję pomocy na mojej działce. Otóż po każdej zimie ziemia na mojej działce jest bardzo mokra. Tworzą się kałuże które w ogóle nie znikają przez długi długi czas. A w nie których miejscach tworzy się błoto jak się postawi stopę :cry:. Najwięcej wody znajduje się wokół domku i koło basenu. Kiedyś wyczytałem na jakimś forum żeby wypompowywać wodę ze studni, w ten sposób pomoże mi to pozbycia się wody stojącej na działce (szybciej wsiąknie jak studnia będzie pusta). I tak też robię, wodę ze studni wypompowuje do basenu (stelażowy typu Intex) na działce. Już dwa lata tak robię. Lecz efekty przynosi to marne. Pół basenu już nalane a woda jak stała na działce tak stoi. Gdy basen jest już pełen wodę ze studni wtedy wypompowuję na łąkę oddaloną około 50m od mojej działki. Dodam że poziom wody w studni jest bardzo wysoki i lustro wody jest równy z poziomem gruntu. Studnia jest głęboka naokoło 5, 6m średnicy około 80cm. I teraz zastanawiam się, czy w moim przypadku nie pomógł by mi drenaż zrobiony z rury drenażowej typu kokos. Rura byłaby zakopana na głębokość koło 50 cm i rozprowadzona wokół domku i po bokach basenu. Przysypana byłaby żwirkiem i przykryta dodatkowo geowłókniną i na to ziemia właściwa. Co do ziemi jest to ziemia bardzo gliniasta. a pod ziemią znajduje się żółta glina. I to wydaje mi się przyczyną nie wsiąkania wody. Rurę drenażową chciałem podłączyć do studni i w momencie wypompowywania wody do basenu woda z działki by zeszła(wsiąkła) drenażem do studni. I co sądzicie o takim pomyśle rozwiązania mojego problemu. Zdało by to egzamin. Proszę o poradę. Poniżej zdjęcia z mojej działki i plan rozłożenia rury drenażowej. Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Post »

Mieszkam nad rzeczką i miałem mokre podwórko. Zrobiłem drenaż terenu i odprowadzenie wody z 1 rynny. Rurki drenarskie schodzą się w narożniku działki do studni chłonnej. Zimą woda wypływa z niej samoistnie przez dekiel. Latem korzystam z wody do podlewania. W studni jest zainstalowana pompa z pływakiem na stałe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
EkoKacper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2023, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż małego ogródka.

Post »

Dzień dobry. ;)
Chciałbym zadać Wam pytanie co myślicie o moim pomyśle rozwiązania problemu wilgoci w moim małym ogródku. Wymiary: 9x3 metry, strona Wschodnia, większość dnia cień. Zdjęcie ogródka poniżej. Mam na nim spory problem z nadmierną wilgocią. Grunt jest niestety słabo przepuszczalny. Po opadach deszczu trawa zamienia się w błoto. Pomyślałem oczywiście o drenażu jednak mam problem z odprowadzeniem wody. W okolicy nie ma żadnej dziękuję/miejsca gdzie mógłbym odprowadzić wodę z rur drenarskich. Pomyślałem o wykopaniu głębszego otwarcia w ziemi, wzmocnić go szeroką rurą kanalizacyjną i zrobić tam studnie chłonną. Tam będą doprowadzone wszystkie rury drenarskie. Co o tym sądzicie? W tym miejscu wiadomo, że będzie bardziej wilgotno, ale przynajmniej reszta ogrodu odetchnie od nadmiaru wody.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”