Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Ważna data w historii naszego dolnośląskiego/śląskiego, a szerzej nadodrzańskiego winiarstwa od Szczecina po Opole. W tym roku w pewien sposób udało się upamiętnić tę datę, ale o tym wkrótce. Może w kolejnych latach uda się zorganizować wydarzenie.
8 listopada minęło 720 lat od pierwszej, znanej wzmianki nt. winiarstwa na terenie Ziemi Brzeskiej. Jak podaje p. Joanna Banik w „Działalność fundacyjna Panów z Pogorzeli na Śląsku w XIII-XIV w. Fundacje kościelne”, 8 listopada 1302 r., Budek (Budziwój) z Michałowa z rodu Pogorzelów wraz z żoną zapisują zakonnikom z Kamieńca Ząbkowickiego darowizny ze swoich michałowskich winnic i upraw chmielu.
Ród Pogorzelów wywodzący się z Michałowa i Pogorzeli pod Brzegiem to potężny śląski ród, który od XII w. wpływał na dzieje naszej części Śląska od Lewina Brzeskiego po Wrocław i pogranicze z czeskim hrabstwem kłodzkim (obok szeregu posiadanych wsi założyli swoje miasta prywatne w XIII w. jak Lewin Brzeski i Grodków). Pogorzele byli zaufanymi możnymi książąt Śląska już w XII w. uczestnicząc z nimi w wygnaniu do Niemiec, w wojnach we Włoszech i krucjatach do Ziemi Świętej, gdzie poznali joannitów, sprowadzając ich na nasze ziemie miedzy Odrą a Sudetami). Później byli powiernikami książąt wrocławskich i brzeskich. Najsłynniejszym z nich był Przecław z Pogorzeli, biskup wrocławski, który dokończył w 1349 r. budowę potężnej, gotyckiej katedry na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jeden z Pogorzelów, Heinz von Pogrell, miał w posiadaniu w XV w. sąsiednią wieś Stroszowice, gdy Oldrzyszowice, w których mieszkam, należały do joannitów z Łosiowa. Pogorzelowie i joannici strzegli w ten sposób wschodnich rubieży księstwa wrocławskiego, a później brzeskiego.
Michałów, wieś rodowa Pogorzelów. Dwa kilometry na północ znajduje się ich druga rodowa wieś- Pogorzela. Widok z Wału Łosiowskiego na południe w stronę Doliny Nysy Kłodzkiej, a dokładnie z najwyższego wzniesienia tzw. Wzgórza Wisielców (180 m.n.p.m), na którym wieszano złoczyńców podczas i po wojnie trzydziestoletniej. Tu, na łagodnych wzniesieniach Wału Łosiowskiego pod Michałowem, były wspomniane winnice Pogorzelów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

A jaki masz sposób na osy i szerszenie; u mnie os ostatnimi sezonami jest ich po prostu obłędnie dużo...
Już ponad 700lat bawiono sie w tę sztuke winiarską :shock: ;ale wtedy mieli na pewno inny klimat,chyba bardziej zrównoważony myslę... A tzw. Wzgórza Wisielców to przerażają... chyba nie chciałabym takiego "wytrawnego" wina :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Igala, na osy i szerszenie nie mam sposobu. Zmasakrowały mi w tym sezonie Rieslinga i Pinot Blanc. Kiedyś nie mieli chorób i tylu szkodników, zatem łatwiej było wytworzyć wina.
A chwyt marketingowy wina "Wisielczego" byłby niesamowity. ;) Szczerze, nie mam odwagi wybrać się tam nocą, ale lubię tę trasę jako alternatywną po drodze do Brzegu.
Tu widok jeszcze ze Wzgórza Wisielców na południe w stronę Michałowa i Doliny Nysy Kłodzkiej. W tle widać zawsze piękną panoramę Sudetów Wschodnich, od Biskupiej Kopy po Śnieżnik i Czarną Górę, a na zachodzie widać Wzgórza Strzelińskie z Gromnikiem i naszą piękną Ślężę. Tuż na prawo, poza kadrem, jest dwa kilometry dalej Czeska Wieś. Może koloniści z Czech, którzy przybyli w XIII w. i założyli wieś, uprawiali tu przyniesioną przez siebie winorośl?

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Kończymy z żoną (jako Stowarzyszenie "W ogrodzie Viadrusa" zrzeszone w dużej LGD "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna", w skład której wchodzą przeróżne organizacje z dwóch siostrzanych powiatów: brzeskiego w woj.opolskim i oławskiego w woj.dolnośląskim) nasz grant pt. "700lat tradycji winiarskich na terenie Brzegu, Ziemi Brzeskiej i okolic". Grant trwa już do początku sierpnia do połowy listopada. W tym czasie zrealizowaliśmy szereg wydarzeń, warsztatów i degustacji, jak ta w "Winnicy Jania" w Krzyżowicach u nas pod Brzegiem, gdzie Mateusz Jania, młody rolnik i przedsiębiorca, uprawia od trzech lat winorośl na 2 ha (zdobył ostatnio medal za wino , o cym pisałem parę postów wcześniej) i działa razem z nami na rzecz odbudowy brzeskiego winiarstwa.
21 października mieliśmy przyjemność gościć w pobliskim, a naszym rodzinnym Brzegu. W te piątkowe popołudnie wystąpiliśmy w Zarządzie Ogrodów Działkowych w Brzegu z wystąpieniem historyczno-publicystycznym, którego uwieńczeniem było rozdanie uczestnikom 40 szt. darmowych sadzonek winorośli. A dlaczego u działkowców? Ano dlatego, że obecne ogródki działkowe między ul. Wrocławską a Oławską to Rataje, stare przedmieście Brzegu, które pokrywały winnice i ogrody winoroślowe. Podobnie po drugiej, wschodniej stronie miasta istnieją ogródki działkowe przy dawnych winnicach o pow. ok. 4,5 ha okalających miasto od wschodu jeszcze w końcu XVIII w. Obecna ul. Fabryczna do 1945 r. nosiła nazwę Weinbergstrasse od winnicy oznaczonej na mapach jako "Weinberg"/"Weingarten".
No i kulminacyjnym wydarzeniem grantu było opublikowanie opracowania "Historia winiarstwa na terenie Brzegu, Ziemi Brzeskiej i okolic", które dotarło do Brzegu z wrocławskiej drukarni w ostatni czwartek. Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Byczkowskiemu, Dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu za życzliwość i przychylność w realizacji naszego projektu (mogliśmy korzystać z zasobów map muzealnego archiwum). Dziękujemy również Pani Małgorzacie Młynarskiej, Kustosz Muzeum, za konsultację historyczną.
Jesteśmy wdzięczni Panu Dariuszowi Byczkowskiemu- Dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Panu Jackowi Monkiewiczowi, Staroście Powiatu Brzeskiego za objęcie honorowym patronatem naszego opracowania i grantu.
Dziękujemy również za współpracę Studio Art w Brzegu Iwona Wojtycza-Fronckiewicz i Tomasz Fronckiewicz (skład i opracowanie graficzne).
Tym samym, niemal dokładnie w 720 lat od pierwszej, znanej wzmianki nt. winiarstwa na terenie Ziemi Brzeskiej z 8 listopada 1302 r., kończymy nasz grant pn. "700 lat tradycji winiarskich na terenie Brzegu i Ziemi Brzeskiej".
Opracowanie będzie zapewne przyczynkiem do dalszych działań i projektów winiarskich i historycznych realizowanych dla naszego Brzegu i Ziemi Brzeskiej.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Zaczynam sezon 2023. Cały czas przedwiośnie z temperaturami rzędu +10/+11 st. C. Uprawa biodynamiczna, zatem prace przebiegają zgodnie z fazami Księżyca. Wczoraj glebogryzarką pracowałem w kwaterze Chasselas. Facelia przerobiona i rozrzucone wapno magnezowe. Jutro wykonam to w kwaterze Johannitera w uprawie przerobowej i w uprawie historycznej, gdzie tylko motyka i nawóz koński oraz słoma. We wtorek Riesling i Pinot Blanc w uprawie przerobowej doczeka się prac glebogryzarką przy mieleniu facelii i nawożenia wapnem magnezowym. Winorośl czeka już na cięcie, co już zaczynamy w tym miesiącu.
Wczorajszy zmierzch nad uprawą o godz. 16.30.

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Dosadzam austriacką odmianę Roesler na wino czerwone, a polecaną do upraw BIO. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć na przyszły rok niemieckiego Rebergera, również na wino czerwone i również polecanego do BIO winnic. Godz. 17.15 i zakończyłem przygotowania do nasadzeń 2023. Miał być Reberger i Roesler po 50 szt., ale niemiecka szkółka nie ma Roebergera na podkładce na piach, tylko na SO4. Będzie zatem 50 szt. Roeslera i dosadzę 50 szt. Pinot Blanc Gm 90. Muszę wymienić te Pinot Blanc, które wykopałem latem z powodu choroby wirusowej drewna.
Zdjęcia gron i liści za:
glossar.wein.plus
www.oesterreichwein.at

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Wczoraj, zgodnie z fazami Księżyca, zacząłem cięcie winorośli. Pierwszy został przycięty Elbling 2020 w uprawie historycznej. Wysokość cięcia na 50 cm w celu wyprowadzenia za rok starej formy vertikel/ archet. Drugi będzie Chasselas/Schoenedel, gdzie formę te mam już wyprowadzoną w ubiegłym roku. Łozy przezimowały wspaniale, jak zawsze zresztą. Nad Odrą zimy nie są straszne dla winorośli, jednak zagrożeniem są szkodniki i patogeny w sezonie. Koniec cięcia o zmroku o godz. 17.30.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

No to życzymy dobrego sezonu skoro juz go otwierasz :D ;:167 Sporo roboty masz; cięcie i jeszcze nowe nasadzenia! Czyli winnica sie pięknie rozrasta ;:333
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Iga, dziękuję ci bardzo za miłe słowa :) . Tak, winnica się rozrasta. mam jeszcze w planach nasadzenia 150 szt. w przyszłym roku i zatrzymuję się definitywnie. Już ten rok będzie dla mnie wyzwaniem, gdy będę mieć do opieki blisko 600 krzewów winorośli. No i marzy mi się na piachu sad nektarynowo-brzoskwiniowy (na piaszczysto-gliniastej glebie mam 20 drzewek, na piachu chciałbym mieć drugie tyle). Wkrótce zacznę przygotowania do tych nasadzeń.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Cięcie winorośli w mojej uprawie trwa najlepsze, choć z powodu deszczu odwołałem jutrzejsze warsztaty ciecia winorośli. Najważniejszym wydarzeniem były szlachetne łzy, jak mawiają Francuzi, czyli płacz winorośli. Elbling i Chasselas cięte w ubiegły czwartek zaczęły płacz wczoraj. To o 10 dni wcześniej niż w roku 2022.
ObrazekObrazek
Zostało jeszcze w uprawie przerobowej 100 Rieslingów, Pinot Blanc i 50 Johanniterów oraz w uprawie historycznej koło 100 krzewów. Idą deszcze, w poniedziałek Księżyc wejdzie w niekorzystna dla cięcia fazę. Ech...zbyt mało czasu.
Chasselas przyciąłem wczoraj w uprawie przerobowej na piachu. 100 szt. zostało przyciętych na wys.ca. 50 cm. Pnie zostały wyprowadzone, zatem teraz formować będę gobelet.
ObrazekObrazek
Cięcie Rieslingów i Pinot Blanc w uprawie historycznej zakończyłem w środę. Krzewy w formie gobelet. To dla mnie ciągle nauka cięcia. W uprawie przerobowej musi być już wszystko opanowane.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Święto Rieslinga
13 marca przypada Święto króla win Europy Środkowej, czyli Rieslinga. Pierwsza wzmianka o tej starej odmianie pojawia się w Niemczech 13 marca 1435 r. w dokumencie transakcji zakupu 6 sadzonek winorośli o nazwie „ Riesling”. Do dzisiaj popularna i znana odmiana w Niemczech, Alzacji, Czechach oraz Austrii, jak i w całym świecie winiarskim, nie traci nic ze swojej klasy. Więcej, Riesling zyskuje kolejne miejsca i tereny, ale i powraca tam, gdzie niegdyś już bywał.
Od Szczecina przez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę po Opole i Górę św. Anny, Riesling stanowi od 20 blisko lat największy areał tej odmiany w Polsce. Będąc podstawą wielu winnic komercyjnych, szczególnie między Odrą a Sudetami, znajduje tu dogodne dla siebie warunki glebowe i klimatyczne. Przekłada się to na jakość wina honorowanego medalami nadawanymi winnicom nadodrzańskim i podsudeckim podczas konkursów winiarskich.
Riesling jest silnie związany ze śląską ziemią. Pierwsza, pisana wzmianka o Rieslingu na Śląsku pochodzi z końca XV w. i jest młodsza zaledwie o 43 lata od poświadczenia go we wspomnianym, niemieckim dokumencie. W opracowaniu "Winnice na Przedgórzu Sudeckim. W sprawie uprawy winorośli na średniowiecznym Śląsku." (D. Adamska, K. Chrzan, A. Pankiewicz, Wrocław 2017) stwierdzono, na podstawie zachowanego do dziś w archiwum w Brnie listu, że jeden ze świdnickich winiarzy pisze w roku 1478 do winiarza z Moraw o przesłanie mu 100-200 sadzonek "reyseln", co ma oznaczać właśnie Rieslinga.
Warto zatem, aby wspierać i zachęcać nie tylko dużych, ale i mniejszych winiarzy do uprawy tej wymagającej, ale jakże szlachetnej winorośli. Tym bardziej, że w świetle dowodów śląskiej historii Riesling jawi się nam jako odmiana regionalna.
W swojej uprawie historycznej posiadam ledwie 20 krzewów z lat 2010-2014, a od kwietnia 2022 r. w uprawie przerobowej na piachu rośnie 100 szt. Rieslinga. Pierwsze wina z Rieslinga mam za sobą. Te z roku 2018, mimo błędów, zachowało jednak kwasowość i aromaty właściwe Rieslingowi, co mnie cieszy i upewnia w szacunku dla tej starej odmiany w mojej winnicy.
Zdjęcia z mojej uprawy z roku 2017 i 2018.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Płacz Cabernet Sauvignon i Merlot rosnących na gliniastej ziemi w uprawie historycznej. Krzewy w całej uprawie , na piachu w przerobowej części i w historycznej na ciężkiej glinie, płaczą już od miesiąca. W ostatnich dniach jednak zaczęły płakać moje najpóźniejsze odmiany, czyli krzewy Merlot i Cabernet Sauvignon, których mam po trzy sztuki z lat 2010-2013 (w tym sezonie chciałbym ukorzenić ich nieco). No, drugi tydzień temperatury rzędu +15/+17 st. C, a w ostatnich dniach to +18/+20.


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Już niedługo :) . Zdjęcia z 31 marca. Uprawa historyczna na glinie. Elbling i Chasselas.

ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”