Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Wstawię link do filmu . Ja bym się na takie drastyczne metody nie zdecydowała a może
spróbuję .Co zrobić gdy nie były odginane .https://www.youtube.com/watch?v=hKs2AV4 ... adownictwo
Czy wykałaczka to dobre rozwiąznie ? Słyszałam o klipsach do prania . Jak odginacie ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Rozginałem jabłonie spinaczami do prania. Zamocowane były w ten sposób, że większa dziurka spinacza była na przewodniku na tyle nisko, aby wyrastająca gałązka odginała się na zewnątrz i przechodziła poprzez ramiona klamerki, oczywiście trzeba to robić jak przyrost jest zielony, na zdrewniałych gałęziach w tym i zeszłym roku wieszałem butelki z wodą, a sąsiadka dawno temu wieszała kamienie w siateczkach.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Czy teraz można odginać ? Mam wątpliwość bo jesienią i zimą gałązki kruche , soki
nie krążą .
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Ja do rozginania kupiłem "Rema Astfix 1032". Mam tego ponad 150 sztuk, z czego wykorzystuję może 20-30 jednocześnie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

A nie chcesz nadwyżki odsprzedać ? ;:108
A jaka maksymalna grubość pnia ?
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Mógłbym. W sumie większości nie potrzebuje. Grubość trudno powiedzieć, ale myślę, że pień grubości przeciętnego kciuka da radę. Mam chyba jeden w samochodzie, zmierzę jak nie zapomnę.
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Wiem, że tam nakazują sadzić czereśnie 3-5m od siebie, a karłowe 2-3m. Czy ktoś mi może powiedzieć co się stanie kiedy posadzę taką czereśnie na podkładce np. Colt w odległości 1-1,5m od siebie? Wiem, że nie jest tak zalecane i ogólnie rozumiem dlaczego, ale czasami powodem jest (jak to jeden specjalista w sadzie powiedział), że nie sadzić za gęsto, ale powodem tego jak potem wyjaśnił było to, że "bo potem na siebie gałęzie nachodzą i trzeba człowieka co by musiał ciągle przycinać gałęzie". Więc można gęściej, ale trzeba by pewnie gałęzie formować z dala od pobliskiego drzewa i by musiały być takie owalne w formie paska. Czy zatem możliwe jest posadzenie jednego pasa czereśni zagęszczonego 1-1,5m?
Czyli zamiast tak posadzić pięć: O O O O O
Posadzić w ten sposób dziesięć: I I I I I I I I I
Muszę upchać wiele odmian obok siebie z braku miejsca, ale nie wiem jaki będzie efekt.
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Czereśnie na podkładce colt rosną silnie. U mnie są posadzone w rozstawie 5x3,5m i moim zdaniem jest to właściwa gęstość. Jeżeli czereśnie na silnej podkładce są posadzone za gęsto, gałęzie mają za mało światła i zaczynają się ogołacać z pąków kwiatowych i liściowych. Drzewo w takiej sytuacji daje jeszcze dłuższe przyrosty, a część wierzchołkowa rośnie coraz bardziej, aby walczyć o światło. Dolne gałęzie zamierają. Przycięcie takich drzew powoduje wyrastanie znowu długich jednorocznych pędów, które nie owocują, bo czereśnia zakłada pąki kwiatowe na pędach dwuletnich.
Czereśnia potrzebuje dużo światła i przestrzeni, żeby dobrze owocować. Dlatego nie jest zalecane zagęszczanie nasadzeń.
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

To jest zdjęcie z mojego sadu, zrobione kilka dni temu podczas cięcia. Drzewa cięte corocznie. Wyobraź sobie, co by było, jakby drzewa rosły co metr.

Obrazek
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dzięki za odpowiedź Morisss. Oczywiście jako prowadzenie sadu i to jeszcze w celach zarobkowych żeby to się kalkulowało to takie moje pomysły nie mają sensu i zdaję sobie z tego sprawę. Bardziej myślałem co tu jest realnym problemem i jakie są tego efekty, na początku myślałem, że może korzenie, a teraz już wiem - głównie brak słońca. Jednak tak teoretycznie rozmawiając zamiast wybrać jedną czereśnie to można trzy w to miejsce i chociaż owoców będzie mniej, to będą cały sezon. Tylko nikt tak chyba nie robił, więc nawet nie wiem czy by były owoce, dlatego pytałem o taki pas 1,5mx5m. Dzięki raz jeszcze :)
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Przy gęstym sadzeniu drzew na silnie rosnących podkładkach można się jeszcze pobawić (w ogródku a nie w sadzie) w coroczne przycinanie w pierwszej połowie sierpnia wszystkich tegorocznych przyrostów za 5-7 liściem. Raczej za 5.
Zabawy dużo ale efekt niezły, kiedyś przez kilka ładnych lat w ten sposób prowadziłem Poznańska (Buttnera Cz.) na ptasiej. Po ok 10 latach miała średnicę ok 1,5 m i wysokość 2,5.
Jak przestałem ją tak ciąć to wróciła do normalnego wzrostu.
Pozdrawiam,

J
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dla jabłoni też można by obrać taką metodę?
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Poczytaj o cięciu na krótkopędy, cięciu letnim.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”