Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
agabart
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 27 maja 2022, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Wracam z tematem, ponieważ skrzydłokwiaty po rozsadzeniu niestety nadal mi marnieją :( W sobotę miną 3 tygodnie od przesadzenia. Perlitu dałam tak na oko, może 20% perlitu, 80% ziemii uniwesalnej, która już wcześniej dobrze się sprawdzała. Boję się przelać albo przesuszyć. Czy te żółte liście powinnam już teraz wyciąć czy poczekać aż roślina się wzmocni? Czy podlewać z nawozem czy odczekać z nawożeniem? Mają stanowisko południowe. Bez osłonki. Czy jest dla nich jeszcze nadzieja?
Z góry dziękuję za wszelkie porady :)
Obrazek

Obrazek
flogum
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lut 2023, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam.

Czy mój skrzydłokwiat gnije? Mam coś takiego na dwóch liściach:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

EDIT: Dodam że to się powiększa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelanie.

Doniczka ma odpływ? Nie widzę podstawki.

Jak często podlewasz i jakie ma dokładnie stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
flogum
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lut 2023, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam.

Doniczka ma odpływ. Podstawka jest połączona z doniczką. Ziemia pomieszana z perlitem jest drenaż. Stanowisko tak pośrodku między przy oknie a najciemniejszym miejscem w pomieszczeniu. Podlewam zazwyczaj ok raz w tygodniu sporo może to przez to.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Daj bliżej okna.
Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. Podłoże przesycha w różnym czasie w zależności od warunków uprawy. Im dalej od okna tym może dłużej przesychać.
Skrzydłokwiaty podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
flogum
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lut 2023, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oglądałem korzenie nie wyglądają na jakieś gnijące ale liści więcej już było po weekendzie słabych. Ziemia była wilgotna ale nie jakoś strasznie. Przesadziłem. Dodałem więcej perlitu niż ostatnio. Powycinałem te liście, które nie były całkiem dobre. (swoją drogą nie wiem czy dobrze) Została mu połowa liści. Teraz będę obserwował. Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
pannajot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2023, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadziłam skrzydłokwiata do ziemii dla juk i dracen, niestety ktoś go podlał i to w nadmiarze ( mamy go na sklepie ) wyczyściłam korzenie, obcięłam te pognite i stoję nad nich i myślę, co dalej zrobić?
Wydaje mi się, że na mało korzeni a przynajmniej są krótkie.Proszę o pomoc czy da się coś dalej zrobić?
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczyło przeczytać ostatnich kilka, kilkanaście stron tego wątku...

Nie sadzi się roślin bezpośrednio do samej ziemi prosto ze sklepu tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu. W przypadku Skrzydłokwiata mniej więcej w proporcji około 2:1. Korzenie możesz obsypać sproszkowanym węglem.
W ogóle przesadzasz zawsze niezwłocznie po zakupie.
Doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce, a nie włożona przypadkiem do ciasnej osłonki.

Stan rośliny to nie jest jednorazowe podlanie - zresztą nie liczy się tutaj ilość wody, tylko inne błędy uprawowe - brak przesadzenia po zakupie, posadzenie do mało przepuszczalnego podłoża, zbyt regularne i częste podlewanie niedostosowane do danego gatunku. Można do tego dodać zbyt ciemne stanowisko.

Skrzydłokwiata podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Posadź, podlej delikatnie, zapewnij stałe, prawidłowe warunki uprawy oraz uzbroi się w cierpliwość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pannajot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2023, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Idę stosować się do wskazówek
felipson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2023, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat - problemy z pielęgnacją

Post »

Witam, to mój pierwszy post i w sumie jestem strasznym laikiem, jeśli chodzi o uprawę, pielęgnację kwiatów. Dopiero zaczynam się uczyć.

Usłyszałem od znajomego, że skrzydłokwiat jest super do mieszkania i nie jest wcale trudny w pielęgnacji. Cóż, dla mnie chyba jednak jest... Chciałbym zapytać doświadczonych osób tutaj, czy kwiat jest jeszcze w jakikolwiek sposób do uratowania? Siedzi w kącie w sypialni, ponieważ przeczytałem, że właśnie nie lubi za bardzo słońca, a raczej preferuje ciemnicę i stosunkowo chłód.

Będę wdzięczny za pomoc! ;:136


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - problemy z pielęgnacją

Post »

To, że jest łatwy w uprawie to tak, ale reszta to bzdury.
Skrzydłokwiaty rosną w klimacie tropikalnym, więc jak mogą lubić chłód? :shock:
Dwa, ciemne stanowisko to mit. Każda roślina do przeprowadzenia procesu fotosyntezy potrzebuje światła. Skrzydłokwiat co prawda jest tolerancyjny, ale bez przesady. Jak postawisz go kilka metrów od okna to prędzej czy później zdechnie.
Oprócz tego, podłoże jest skrajnie beznadziejne.... :shock:

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie i nie do samej ziemi uniwersalnej tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Tutaj posadź do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 2:1.
Doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej zachowując około 2 cm luzu.

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa.

Czyli przesadź, sprawdź stan korzeni oraz postaw blisko okna przy normalnej temperaturze pokojowej.

Następnym razem skoro jesteś laikiem, to warto poczytać coś więcej w kilku źródłach o uprawie danej rośliny...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
felipson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2023, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - problemy z pielęgnacją

Post »

Nie cytuj jeśli odpowiadasz bezpośrednio/ Pisz poprawnie, zaczynaj zdania z wielkiej litery/K
dziękuję za bardzo pomocną odpowiedź! już kilka rzeczy wbite do głowy na przyszłość :wink:

większa podstawka ogarnięta. zastanawiam się nad tym rozluźniaczem, ponieważ przypomniało mi się, że dałem na spód doniczki z 2-3cm glinki drenażowa doniczkowa... czy rozluźniacz z perlitu o którym wspominasz jest czymś innym i niezbędnym, a nie glinka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Drenaż to zupełnie inna sprawa...
Tutaj chodzi o mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu. Nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej - korzenie muszą oddychać - nie wiem jak to prościej wytłumaczyć...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”