Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Moje dwudniowe intensywne plewienie przyniosło efekty - szczawik praktycznie zniknął z działki. Teraz tylko drobne poprawki i mam nadzieję, że na wiosnę go nie znajdę.
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

aleksandras77 pisze: mam nadzieję, że na wiosnę go nie znajdę.
Znajdziesz.
Przykro mi być posłańcem złej wiadomości, ale jak już pojawił się w ogrodzie, to tak jakby poślubił Twój ogród: "do grobowej deski". :roll:
Wiem, bo mam i od lat walczę i wiem, że poległam w tej walce. Co najwyżej można na chwilę go ograniczyć.
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

No proszę, schował się w doniczce, wyrasta spośród kłączy kliwii
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Chyba wiem, jak to wytępić albo przynajmniej ograniczyć bezwysiłkowo. Jeżeli ten wątek jest jeszcze aktywny, to chętnie opiszę.
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Jeżeli skutecznie pozbyłeś się go ze swojego ogrodu to chętnie skorzystam z twojego
pomysłu.Dla mnie jest on nie do pokonania.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Przepraszam, nie dostałem powiadomienia na pocztę, że napisałaś.
Istnieje ekologiczny środek chwastobójczy o nazwie Effect 24. Nie nadaje się ( wg moich prób ) do niczego - chwasty takie jak mlecz czy babka na niego nie reagują wcale. Nadaje się natomiast do szczawiku.
Stosowałem go w rozcieńczeniu 10ml/1l wody. Po godzinie szczawiki są nierozpoznawalne - spalone, zwarzone - kompletnie zniszczone części naziemne. W podanym stężeniu nie rusza w ogóle żurawek ( brak jakichkolwiek śladów uszkodzeń ), fiołki ogrodowe akceptowalnie uszkadza - po całkowitym zmoczeniu liści powstaje trochę białych plam, ostrożnie z floksem szydlastym -tu nie jestem pewien, bo floks był akurat w fazie rozwoju, w której wygląda mizernie naturalnie i będę musiał powtórzyć próbę w przyszłym roku. Nie rusza innych chwastów za wyjątkiem takiego czegoś, co ma liście podobne do koniczyny ( samej koniczyny nie sprawdzałem ) i trochę uszkadza gwiazdnicę. Nie uszkodził lilii. Te rośliny testowałem celowo pryskając razem ze szczawikiem rosnącym bezpośrednio obok. Nie uszkadza trawy. Wygląda na to, że im bardziej roślina ma delikatne liście, tym jest bardziej wrażliwa. Szczawik oczywiście odrasta - środek niszczy tylko części zielone, ale myślę, że w ten sposób można go ograniczyć zwłaszcza że jest rośliną jednoroczną. Nie zdążyłem sprawdzić mniejszych stężeń; chciałem spróbować 5ml/1l wody ale zabrakło mi czasu, a teraz pada. Stosowałem go w dzień słoneczny przy ok. 22 - 25 stopniach.
Będę eksperymentował dalej. Na razie wygląda to obiecująco.
Krzysztof.


- Wt 13 paź 2020 15:18 -

Nie uszkadza też w ogóle bobików.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Szczawik ma )jak na swoje rozmiary ) długi korzonek ok. 5-7 cm.
Zwykłe plewienie powoduje , że z sukcesem odrasta.
Obawiam się zaproponowany oprysk to chwilowy sukces.
Potrzebny byłby środek który przeniknie przez liście i dotrze do korzeni i na tyle skutecznie osłabi poszczególne rośliny, że w większości nie odrosną.
Najbardziej skuteczną metodą wydaje się wzruszanie gleby i wyjmowanie całych roślin ( z zachowanie korzenia ) jak kawałek zostanie to duża szansa , że znowu odrośnie !
Mozolna i mecząca praca
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Oczywiście, że odrasta. Moje opryski już odrosły, wszędzie. Ale jest rośliną jednoroczną, więc trzeba dopilnować, żeby nie zakwitł i nie rozsiał nasion. A to można osiągnąć opryskiem łagodnymi środkami. Jak nie będzie padać, spróbuje jutro. Zobaczymy, jak to działa przy takich temperaturach i wilgotności.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

O ! To już wiem co to jest :)
Tylko nie wiem czy się cieszyć że wiem czy też płakać.
Pojawił się 3lata temu, wyrósł ... spod domu.
W tym roku mam go już wzdłuż prawie całej jednej strony domu. Wyrasta mi spod muru. Nie powiem bo fajnie to wygląda zwłaszcza przy schodach bo kwitnie na żółto.
Tylko teraz nie wiem czy go zostawić czy za wczasu tępić żeby nie wyszedł poza swój obszar i nie zajął się ogrodem
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Lepiej pozbądź się zanim zacznie "strzelać" nasionami na lewo i prawo. Ja poświęcam się i pielę go intensywnie 2razy w sezonie, wiosną. Jest go coraz mniej. Tylko dokładnie wybieram korzenie.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

Jak wysoki potrafi urosnąć?
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

W sprawie Szczawika bordowego , owszem potrafi rosnąc w górę w ocienionych miejscach , zazwyczaj się płoży , korzenie sięgają głęboko w dół i rozgałęziają się , łażąc po całej działce , z mojej wieloletniej uprawy , wszelkie wykopywanie nie daje rezultatu , na dłuższą sprawę , wiec jak przedmówcy napisali najlepszy jest Mniszek , oprysk , i niestety trzeba powtarzać , roślina praktycznie niezniszczalna :oops:
Carpe Diem...
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczawik rożkowaty"bordowa koniczyna" - jak wytępić ?

Post »

U mnie po przekwitnięciu całkowicie zniknął, ale liczę, że pojawi się w przyszłym roku. Uważam, że będzie świetny na moją glinę, bo poprawi jej strukturę swoimi korzeniami. Nie powinien mi przeszkadzać, bo będzie najniższą z moich roślin i go po prostu nie będzie widać. Może zmienię zdanie jak mi strzeli nasionkiem w oko ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”