Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Czy różowa robinia rośnie wysoka?
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Które drzewko rośnie mniejsze, robinia akacjowa różowa czy złotokap?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Robinia akacjowa

Post »

Ogrodnik88 pisze:
,,Kora, liście i nasiona robinii akacjowej są trujące nie tylko dla ludzi, ale także dla wielu zwierząt (szczególnie koni).
Co ciekawe, kwiaty są jadalne.''

Tyle tego już wyciełem i miałem dużo styczności z korą i liśćmi ale nic mi nie było.
A zbiera ktoś kwiaty do celów spożywczych? Bo mnie kusi. Teraz jak zakwitła i pachnie to ma na mnie wręcz działanie odurzające.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12076
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Parę lat temu jedna moja kumpela, słysząc jak marudzę, że nigdzie nie mogę dostać Robinia hispida, postanowiła mi kupić ją na targu w swoim Olkuszu i wysłać. Oczywiście roślina była szczepiona na podkładce Robinia pseudoacacia i oczywiście szczepka raczyła się ułamać w transporcie przy samej nasadzie – a ja zostałem z podkładką. I tak wkopałem, bo lubię wszystkie rośliny motylkowe, w zeszłym roku kwitła mi po raz pierwszy, ale tak skromnie, że kompletnie to kwitnienie przegapiłem (dopiero strąki wypatrzyłem), w tym już poszła na całość.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
leszek95b
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2022, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Robinia akacjowa - nadłamany pień - czy można wspomóc gojenie?

Post »

Dzień dobry. Mam robinie akacjowe w ogrodzie. Mimo wsparcia pnia, po ogromnych wichurach widzę, że pień się nadłamał w jednej z nich. Drzewo wygląda na zdrowe, ale w miejscu przełamania jest luźna i bardzo sucha odstająca kora. Czy można jakoś wspomóc gojenie? Czy warto zabezpieczyć to miejsce, aby drzewo nie zaczęło chorować? Załączam zdjęcia gdzie widać całe drzewo oraz uszkodzone miejsce.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Ja bym to miejsce zabezpieczyła maścią ogrodniczą, a potem dodatkowo ustabilizowała pień, żeby uszkodzenie miało szansę się zagoić.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
leszek95b
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2022, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Madziagos pisze:Ja bym to miejsce zabezpieczyła maścią ogrodniczą, a potem dodatkowo ustabilizowała pień, żeby uszkodzenie miało szansę się zagoić.
A powinno się usunąć tą luźną korę wcześniej przed nałożeniem maści? Czy nasmarować jakimś małym pędzlem pień aby nie uszkodzić tej kory?
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

leszek95b, oderwana kora i tak nie pełni swojej funkcji, natomiast jej usunięcie pozwoli na lepsze wietrzenie rany.
Ale, jak już wspomniano, ważne jest prawidłowe opalikowanie czyli wysoko pod koroną i to nie tylko tej sztuki. Ma ono nie tylko zabezpieczyć przeciwko ruchowi całego drzewa i zapobiec wyrywaniu bryły korzeniowej w trakcie ukorzeniania się, ale także ruchowi korony i zapobieganiu takim sytuacjom jak ta.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
G2000
100p
100p
Posty: 136
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Znalazłem samosiejkę robinii akacjowej. Posadziłem do doniczki i tak sobie stała w kącie ogrodu. Teraz patrzę i każdy listek jest wycięty po półokręgu. Widziałem gdzieś w necie że któraś z dzikich pszczół wycina podobnie płatki kwiatów i listki do zamykania gniazd. Czy to mogła być ona? Czy raczej jakiś szkodnik?
Awatar użytkownika
monianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2023, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Cześć. Czy znacie jakieś sposoby na pozbycie się robinii z działki? Moja działka graniczy z działką leśną. Na tej leśnej działce rosną dziko akacje. Jest ich mnóstwo. Wchodzą na moją działkę, wszędzie jest jej pełno. Gdzie nie spojrzę - akacja! :Do Gdzieś niegdzieś zostały nawet pieńki po niej, o które można się tylko potykać:D jak skutecznie wykurzyć robinię? Próbowałam roundup, ale nic to nie dało, zresztą nie chcę używać takiej chemii masowo. I jak pozbyć się tych pieńków? Pozdrawiam
gosia3535
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 maja 2023, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Robinia akacjowa - brak liści

Post »

Witam, czy ktoś ma pomysł dlaczego z roku na rok robinia akacjowa ma coraz mniej liści? U sąsiadów w większości robinie nie maja już w ogóle liści. Zastanawiam się jaka jest tego przyczyna? Czy może być tak dlatego, ze często podlewamy trawę pod nimi? Planuje zaaplikować im szczepionkę z mikoryzy. Czy mogę coś jeszcze zrobić by je uratować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”