Konstrukcja skalniako-kaskady,strumień

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ona leży :? ... tak na serio to została przycięta i zamaskowana kamieniami. Posadzony tam jeszcze został juniperus horizontalis 'montana' także jej wcale nie widać.

Otóż koryto strumienia zostało uszczelnione zaprawą piaskowo-cementową z domieszką płynu uszczelniającego. Jego grubość dostaje do 1/3 kamienia przyklejonego bezpośrednio na folii.

Na wlocie do zbiornika jest usytuowany kamień (jest on wystający) i przykrywa folię lekko nachodzącą na zbiornik. Wszystko jest poklejone w ten sposób żeby woda która dostanie sie pod kamienie spłynęła do rynienki która jest częścią zbiornika w najwyższym punkcie, a główny strumień płynie po wyżej wspomnianym kamieniu. Dodatkowo koryto podzielone jest na kilka etapów a mianowicie na pewnego rodzaju misy kumulujące wodę i w momencie przelania sie spływa niżej.

Na przedstawionych przez Ciebie zdjęciach miałeś ułatwione zadanie, ponieważ ja mam bardzo wąskie gardło i dość stromą skarpę dlatego ciężko by mi było wykopać takie koryto i dać aż tyle folii na zakładkę.

Bardzo proszę o wyrozumiałość. Już wiem jakich błędów nie popełniać przy konstruowaniu takiej kaskady a o których się u mnie nie obyło. Jak to mówią: na błędach się uczymy (tylko szkoda że nie na czyichś, tylko własnych) a jest to moja pierwsza taka budowla. Ogólnie jestem z niej zadowolony i tylko czekam kiedy zobacze ją w pełnej okazałości ze spływem wody.
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ogólnie chciałem jeszcze powiedzieć że: KLEJOM DO GLAZURY, MÓWIMY NIE!!!

Obrazek

No i oczywiście:

POZDRAWIAM

marcin
gietas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2010, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kaskady, oczka wodne

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Mam na imię Krzysiek, bardzo mi się podoba forum, mnóstwo wiedzy i piękna. Chcę zbudować kaskadę ( bardziej w pionie ok. 170 cm, z małym oczkiem) . Prosiłbym o radę, jaką pompę kupić ,żeby była odpowiednia i żeby nie kapało jak z niedokręconego kranu. Oglądałem zdjęcia i plany Paweła, bardzo pomogą. Spotkałem się kiedyś z pompą zasilaną solarem, może macie jakieś doświadczenia.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: kaskady, oczka wodne

Post »

gietas pisze: Chcę zbudować kaskadę ( bardziej w pionie ok. 170 cm, z małym oczkiem) . Prosiłbym o radę, jaką pompę kupić, żeby była odpowiednia i żeby nie kapało jak z niedokręconego kranu.
Najpierw zerknij TUTAJ, przeczytaj ten watek, a jak będziesz miał jeszcze pytania to wal śmiało. Przy wyborze pompy kieruj się jej wydajnością na danej wysokości i odległością wylotu rury zasilającej kaskadę od pompy. Producenci pomp podają jej maksymalną wydajność w l/h na wysokości 0 m tzn na wylocie z pompy. Wydajność spada z reguły o ok 1000 l/h z każdym 1 m przewyższenia, gdzie na podanej przez producenta maksymalnej wysokości podnoszenia pompy, wydajność ta spada do 0 m/h.




Wydajność pompy zależy również od średnicy rur zastosowanych do zasilenia kaskady, oraz ilości armatury połączeniowej np. kolanka proste 90?, gdzie opory przepływu wzrastają. Proponuję stosować do połączeń kolanka łukowe 90?.
Lepiej jest zastosować pompę o większej wydajności, i regulować przepływ zaworem kulowym PExPE lub PExGW zainstalowanym przed zbiornikiem górnym kaskady, niż nie trafić z wydajnością kupując pompę o mniejszej wydajności, bo jest to bardzo trudno obliczyć, zbyt dużo niewiadomych do obliczenia przepływów.
Większa wydajność przyda się np. przy opróżnianiu zbiornika takiej kaskady na zimę.
Samą instalację połączeniową proponuję zrobić z rur LDPE. Mają wewnętrzne ścianki bardzo gładkie, co zmniejsza opory przepływu wody. Łączy się je dwuzłączkami PE.

Natomiast połączenie rury LDPE z pompą wykonujemy za pomocą złączek PE GZ oraz złączek GEKA GW (F) + GEKA,
zamontowanych na elastycznym 30 - 50cm odcinku węża np. igelitowego IG32x4,
zakończonego również złączką GEKA oraz zamontowaną na pompie złączką GEKA GW (F). Takie elastyczne połączenie eliminuje przenoszenie się drgań pompy na instalację LDPE, poza tym takie połączenie łatwe jest do demontażu na okres zimy, kiedy to wypompowujemy wodę i wyłączamy pompę a po demontażu, przepłukaniu jej czystą wodą i wysuszeniu przechowujemy w suchym ciepłym pomieszczeniu.
Przejścia przez skorupę oczka robimy na przejściówkach o nazwie handlowej "Przelot szczelny zaciskowy VDL"

nuje zrobienie całej instalacji na rurach o przekroju ? 32 mm. Większość pomp ma na wylotach gwintowane końcówki na ten wymiar.

Gdzie znalazłeś te plany, podaj mi link do nich, jeśli możesz oczywiście, bo nie mogę tego znaleźć :oops:
Spotkałem się kiedyś z pompą zasilaną solarem, może macie jakieś doświadczenia.
Odpuść sobie te wynalazki, to raczej bajerek, gadżet do naciągania klientów, a nie pompa do kaskady, mają za małe wydajności jak na nasze potrzeby.

Proponował bym raczej energooszczędną (jedynie 95 W) pompę J EBAO FTP 8500.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
gietas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2010, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kaskady, oczka wodne

Post »

Witaj Pawle. Bardzo mi się podoba twoje podejście do towarzystwa forumowiczów, bez pierdół, tylko konkrety- tak trzymać. Link o który prosiłeś to plan budowy kaskady (jeśli tego szukasz - http://pwoyno.fotosik.pl/albumy/232728.html ).
Dzięki za profesjonalne podejście do konstrukcji łączy. Czy mogę wszystko zrobić z węża z igelitu, nie używając tej czarnej rury( nie pamiętam symbolu)?. Cała długość instalacji w poziomie i pionie wyniesie ok 5-6 m. Pozdrawiam Krzysiek.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: kaskady, oczka wodne

Post »

gietas pisze:Witaj Wojtku. Bardzo mi się podoba twoje podejście do towarzystwa forumowiczów, bez pierdół, tylko konkrety- tak trzymać. Link o który prosiłeś to plan budowy kaskady (jeśli tego szukasz - http://pwoyno.fotosik.pl/albumy/232728.html ).
Dzięki za profesjonalne podejście do konstrukcji łączy. Czy mogę wszystko zrobić z węża z igelitu, nie używając tej czarnej rury( nie pamiętam symbolu)?. Cała długość instalacji w poziomie i pionie wyniesie ok 5-6 m. Pozdrawiam Krzysiek.
Poprawiłem ten link bo prowadził do nikąd.
Raczej nie widzę igelitu zakopanego w gruncie, jest za miękki i ziemia go ściśnie.
Przyjrzyj się przejściówkom które są w zbiorniku na zdjęciu pod tym linkiem. Tam były wykorzystane przejściówki z armatury wanny kąpielowej o średnicy 3/4'. Jak robiłem tę kaskadę nie było jeszcze w handlu takich jak wyżej przejściówek. W tej kaskadzie wykorzystałem rurę PE (niebieska). Rurom LDPD (czarne) i PE nie szkodzi pobyt w ziemi. Jak je będziesz układał to nie zapomnij o spadku całej instalacji w kierunku dolnego zbiornika, chodzi o grawitacyjne spuszczanie wody po odłączeniu pompy na zimę.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
gietas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2010, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kaskady, oczka wodne

Post »

Dzięki za wskazówki, muszę zebrać to wszystko do kupy i do roboty. Jak coś pobuduję to pokażę fotki, życzę sobie powodzenia . Cześć.
DamiR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2014, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Konstrukcja skalniako-kaskady

Post »

Witam czy ktos moze teraz zaczyna budować kaskade z oczkiem...??
Gregorito
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2023, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skalniak + kaskado-strumień

Post »

Cześć :wit

Przygotowuje się powoli do przebudowy swojego oczka i zbudowania skalniaka ( na nim docelowo ma być coś w rodzaju kaskado-strumienia).

Oczko ma 3x3. Na skalniak mogę przeznaczyć 3m x 1,3m. Ewentualnie mogę jeszcze urwać parę cm z ogrodu, ale wiazałoby się to z wykopywaniem dobrze ukorzenionych krzaków. I tutaj pytanie do bardziej doświadczonych. Czy da się na takiej powierzchni zrobić taki mikro strumień?
Wysokość z lewej strony miałaby około 80cm i obniżałaby się delikatnie w prawą stronę. Tam też ma być spokojne ujście wody do oczka.

Wszystko będzie na folii. Zastanawiam się czym uszczelnić szczeliny między kamieniami - tak by woda się zbytnio nie rozlewała. Myślę, że w taki sposób ureguluje też jej bieg. Czy silikon niskoprężny będzie odpowiedni? Najbardziej mnie właśnie przekonuje silikon jako uszczelniacz, ale nie mam pojęcia, czy nie będzie wydzielał jakichś szkodliwych substancji przy kontakcie z wodą.

Może są gdzies jakieś ciekawe zdjęcia, które posłuża mi do inspiracji?

Wrzucam rysunek poglądowy. Czerwona linia, to mozliwość wygospodarowania jeszcze kilkudziesieciu cm.
Obrazek
MichaelKWils
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sty 2024, o 00:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Skalniak + kaskado-strumień

Post »

Silikon sanitarny, po wyschnięciu, jest zazwyczaj bezpieczny dla zdrowia i nie wydziela szkodliwych substancji po utwardzeniu.
RegulaminFO
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Skalniak + kaskado-strumień

Post »

Jeśli chcesz się bawić w strumyki, to pod kamienie podłóż folię. Silikon sanitarny nieźle się sprawuje w pomieszczeniach o mniej więcej stałej temperaturze, ale na dworze nie wytrzyma dłużej jak pół roku. Popęka. Doświadczyłem tego na własnej skórze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”