Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam :)
Wczoraj kupiłam w LM anturium na wyprzedaży. Obejrzałam dokładnie pod kątem szkodników, ale nic nie zauważyłam niepokojącego. Przeczytałam cały ten wątek i ten o liściach anturium, ale mam jeszcze kilka pytań do znawców tych pięknych kwiatów. Sama chciałabym mieć piękny okaz :D
Przede wszystkim podłoże - mam w domu perlit, żwirek akwarystyczny, podłoże do storczyków, keramzyt. Jeśli chodzi o ziemię to do wyboru: albo
Wokas ziemia do kwiatów balkonowych surfinie/pelargonie pH 5,5, - 6,8,
albo też Wokas ziemia do palm, fikusów, monster pH 5,8 - 6,5. Która będzie lepsza?

Dodatkowo zastanawiam się czy te anturium nie jest chore na jakąś nieznaną mi chorobę. Końcówki liści są zdrowe, tylko po bokach żółknie. Dziwnie to wygląda więc wrzucam zdjęcia. Może ktoś mi poradzi czy to jakiś grzyb?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ostatnie zdjęcie to uszkodzenia mechaniczne, reszta to objawy przelania i najprawdopodobniej infekcji grzybowej.
Na pewno warto po przesadzeniu zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Liście z plamami do odcięcia. Pęd kwiatowy również.

Podłoże powinno być nieco bardziej kwaśne niż do reszty roślin doniczkowych. Użyj tej drugiej ziemi, anturium nie jest rośliną balkonową, do pelargonii ziemia może być cięższa, chociaż jeśli masz obie naraz to możesz sobie porównać ich konsystencję. Do podłoża dodaj podłoża do storczyków oraz perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Super! Jak zwykle dziękuję za fachową poradę! :)
I jeszcze pytanie, czy lepiej wsadzić do doniczki plastikowej czy ceramicznej/terakotowej?
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Pisałem wielokrotnie, że materiał z czego wykonana jest doniczka nie ma większego znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lidkal8
50p
50p
Posty: 95
Od: 15 lut 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Opola

Anturium problemy w uprawie

Post »

Witam,
Mam od lutego Anturium. Kwitnie i nawet rośnie , ale w górę. Czy to normalne , że każdy nowy pęd ciągnie do góry? Nie rozrasta się kępa? Czy prawidłowo rośnie?
Obrazek

Obrazek

Niestety jakbym nie wgrała zdjęcie zawsze wyjdzie bokiem.
Rośnie na parapecie północnego okna. Proszę o poradę co mam robić?
Pozdrawiam
Lidka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Tak, to prawidłowy wzrost. Anthurium z czasem tworzy łodygę, więc nic nie ma potrzeby robić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
lidkal8
50p
50p
Posty: 95
Od: 15 lut 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Opola

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Czyli jeszcze trochę podrośnie i trzeba dać podpórkę.
Pozdrawiam
Lidka
Irenko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2023, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Czy ktoś może wie co się dzieje z moją rośliną? Brązowe plamy na liściach są suche, najpierw myślałam że to uszkodzenia, ale pojawiają się nowe i niedawno zaczęły pojawiać się na kwiatach. W mieszkaniu powietrze jest bliżej do suchego, kwiat nie przelewam. Dostałam go w grudniu, ale jeszcze nie przesadzałam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Krótko, rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża.
Anturium wymaga podłoża kwaśnego, czyli takiego jak do iglaków albo rododendronów wymieszanego ze żwirkiem/perlitem, można dodać jeszcze podłoża do storczyków.
Doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.

Nie podlewaj regularnie, tylko wtedy kiedy wierzchnia warstwa podłoża delikatnie przeschnie.

Wilgotność powietrza powinna być podwyższona, ale na pewno nie powinno się spryskiwać rośliny wodą. Jeśli masz bardzo niską wilgotność dobrze zainwestować przynajmniej w okresie jesienno-zimowym w nawilżacz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

lidkal8 pisze: 11 sty 2023, o 12:18 Dziękuję za odpowiedź. Czyli jeszcze trochę podrośnie i trzeba dać podpórkę.
Albo odmłodzić, jeśli łodyga zrobi się zbyt długa i łysa/ brzydka.
Jak to zrobić?
Jak się cofniesz do poprzednich stron, to znajdziesz instrukcję.
W wątku o chorobach liścich anturium też coś o tym było.
Pozdrawiam,Vivien333
Caluahey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2024, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Anturium i słońce

Post »

Cześć, mam problem z moim anturium. Cały czas odwraca się wszystkimi liśćmi w kierunku słońca. Problem jest od początku gdy go mam czyli od ok. roku. Na początku stał na wschodnim parapecie, później z powodu przeprowadzki stanął na południowym, ale problem nadal jest. Wiem, że anturium w słońcu to zły pomysł, ale jak tylko zdejmę go z parapetu to łodyga zaczynają się przechylać i opadać, przez to kwiatek marnieje ;:174 co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Mylisz pojęcia, a dokładnie wyciągasz błędne wnioski. Liście zwracają się w stronę padającego światła, a nie słońca. Zjawisko nazywa się fototropizmem.
Na wschodnim parapecie teoretycznie Anturium może rosnąć, jedynie latem może być ryzyko popalenia liści. Południowy parapet całkowicie odpada.
Jedynym rozwiązaniem jest po prostu odstawienie nieco dalej od okna i danie pod lampę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”