Wilec ziemniaczany ( batat )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Ewiksun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 maja 2016, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

ja kupiłąm wczoraj w biedr.. 2 sztuki , jedną wybrałam różową , a drugą taką bardziej żółtą- choć nie wiem, czy to ma znaczenie, zobzczę czy coś z ego wyjdzie

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

To ja Wam powiem z mojego doświadczenia, że z tych batatów marketowych nie wyrastają takie ładne jak te ozdobne. A te ozdobne pojawiają się wraz z roślinami rabatowymi w Auchan jak się zacznie sezon. A następnie trzeba uciąć ładny pęd, włożyć do wody, poczekać na korzonki i mamy następną sadzonkę. Dlatego warto kupić jak najszybciej, jeżeli chce się mieć więcej. W Auchan były te limonkowe i ciemne mocno wcinane w ubiegłych latach. We Wrocławiu to chyba w ogóle nie ma problemu, żeby je kupić w ogrodniczym, bo kiedyś przejeżdżałam i było pełno a to było już kilka lat temu, więc musi to być popularna roślina.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Mariolcia1962 pisze:Dzisiaj zasadziłam Bataty - 3 sztuki kupione w markecie jako słodkie ziemniaki .
Jak coś zacznie się dziać to wstawię fotki :wit .
Mariolcia1962 jak tam Twoje bataty?

W tym roku też mnie pokusiło poeksperymentować. Mój biedronkowy, wyszorowany, przecięty na pół, siedzi w wodzie od ponad trzech tygodni. Póki co, żadna z połówek nic nie wypuściła...
Przecięcie ich na pół miało przyspieszyć ukorzenienie i zaowocować wydaniem większej ilości pędów. Kiełkowanie miało nastąpić po 2 tygodniach. Na YT pokazują ładne wyrośnięte roślinki już po 3 tygodniach ... :roll:

Zeszłoroczne ipomee, kupowane na targu, wydały przez sezon całkiem spore bulwy. Niestety wszystkie były mocno popękane. Wysuszyłam i zabezpieczyłam pęknięcia węglem drzewnym. Nici z tego. Już po miesiącu w piwnicy porosły kożuchem pleśni. :(
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

chory wilec ziemniaczany (batat)

Post »

Obrazek

hejka, mam problem z moimi wilcami i proszę o podpowiedź :(
Kupiłam naprawdę ładne i dorodne sadzonki, niestety zaczęły mi marnieć i chorować co widać na zdjęciach.
Nie mam jednak pojęcia co to takiego i od czego.

Moim jedynym podejrzeniem jest to, że w tym roku posadziłam je razem z pelargoniami. Czy to wina nawozu dedykowanego pelargoniom?
Wilce ogałacają się, kropki i brązowe końce pokazują się nawet na młodych liściach. Tyczy się to zarówno zielonej jak i purpurowej Ipomei (chociaż purpurowa wygląda lepiej).
Rosną od strony południowej, pod przyciemnianym zadaszeniem, co roku miałam wilce i rosły świetnie, a w tym roku takie coś (ale były sadzone bez towarzystwa roślin kwitnących)

Czy mogę to jakoś uratować? Czy raczej kupić nowe rośliny?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Kuknij uważnie na spodnią stronę liści, czy nie ma tam drobnych pajęczynek i łażących sobie po nich wesoło miniaturowych (milimetr lub mniej) pajęczaków? Jeśli tak ? to masz problem z inwazją przędziorków i bez ciężkiego arsenału chemicznego się nie obejdzie. Wilce niestety na ataki przędziorków są bardzo podatne.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Dziękuję Loki za sugestię, jednak jestem pewna, że to nie przędziorek.
Wiem jak wygląda, bo miałam z nimi problem w domu rodziców, a liście bardzo dokładnie sprawdziłam i nic tam nie ma. Jedynie te plamy, brązowienie i opadanie : (
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Kupiłam na początku lata sadzonki wilca bordowego i limonkowego. Rosły przeciętnie. Bordowy ciągle był atakowany przez .. nie wiem co. Wyglądał tak jak opisuje mendalawenda. Młode liście na czubku pędów wyglądały jak zaatakowane przez mszyce, których nie było.
Z czasem, po oprysku Topsinem, zmiany te się zatrzymały.
Zrobiłam kilka sadzonek z bordowego. Limonkowy niestety nie poddawał się ukorzenianiu pędów.
Minęło lato i podczas wyrzucania ziemi ze skrzynek znalazłam bulwę.


Obrazek


Spróbuję przezimować ale w jakich warunkach?
Powiedzcie proszę dlaczego wskazane jest wyszorowanie bulwy przed sadzeniem?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Moja działka (ROD) obfituje w gryzonie. Czy nie urządzę im smakowitej spiżarni tym słodkim ziemniakiem?
henryka
200p
200p
Posty: 374
Od: 13 lut 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Po długiej przerwie witam serdecznie wszystkich forumowiczów i życzę udanego sezonu. Mam też i pytanie dotyczące batatów ozdobnych. Przechowałam bulwy trzech kolorów batatów. Posadziłam - pięknie wykiełkowały i wyrosły, ale wszystkie są zielone.Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało ale nasuwa mi się przypuszczenie, że taką właśnie odmianę bulw przechowałaś przez zimę.
Ja z kolei tak dobrze zabezpieczyłam jesienią swoją, że nie odnalazłam jej do dziś :oops: :;230
Jednak w doniczce z zielistką przetrwała zimę jakaś inna jej 'odnoga' i wyrósł w niej jeden pęd i
właśnie w poniedziałek urwałam - tak bezczelnie porwalam palcami ten pęd na kilka krótszych a dziś po dwóch dobach
mają one już korzenie.
Wygląda na to, że będę mieć mojego wilca mimo, że przedstawiona we wpisie wyżej bulwa się zagubiła :D

Obrazek

Obrazek


Dziś 1.07 23 już rośnie w donicy
Obrazek


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zzzzttt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2023, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilec ziemniaczany purpurowy-wyblakłe plamy na liściach

Post »

Dzień dobry,
Mam purpurowego wilca ziemniaczanego, rośnie w domu w jasnym miejscu, podlewam go jak tylko ziemia na wierzchu zaczyna wydawać się sucha, doniczka ma otwory na dnie. Ostatnio liście zaczęły blaknąć, zamiast bordowe zrobiły się różowe, głównie dotyczy to starszych liści. Niektóre zwinęły się i uschły. Co może być tego przyczyną i jak mu pomóc? Nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat w internecie
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Z mojego drugorocznego :wink: doświadczenia wynika, że w okresie wegetacji wilec ten lubi bardzo mokre podłoże.
Nie zalewanie ale dość mokrą ziemię.
Każde przesuszenie kończy się różowieniem liści i ich opadaniem.
Podobnie zachowuje się jak ma za małą doniczkę.

Za to zimą, przezimowałam jeden pęd w doniczce razem z zielistką z ktorej zrobilam wiosną rozsadę, rósl w chłodnym pomieszczeniu i był lekko przesuszany. Dziś wygląda tak.
Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wilec ziemniaczany ( batat )

Post »

Świetnie harmonizuje z otoczeniem:


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”