Wysiewanie kaktusów cz.2

nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ojej, już rozumiem. Zrobiłeś wysiewy metodą Fleischera, ale odwrotnie (najpierw w pojemniki, a potem do słoika). Całkiem jakby nie tak :D Czyli de facto zastosowałeś metodę imosamy :D :D :D Gdyby nie ta pleśń, a roślinki ładnie przyrastały, to może bym pomyślał, że naprawdę odkryłeś nową metodę siewu kaktusów ;)

A tak na serio, moim skromnym zdaniem, jak tego słoika nie otworzysz trochę i nie zaczniesz doświetlać, to nic z tego nie będzie. Słoika na słońcu też nie postawisz, bo w szczelnym naczyniu się to wszystko ugotuje. No i jakiś środek grzybobójczy jak najbardziej warto byłoby zastosować. Nie wiem co tu jeszcze można doradzić, żeby te roślinki uratować.
Mało ludzi się udziela na tym forum, a tych bardziej doświadczonych ode mnie jest tu zarejestrowanych sporo, sądząc po wpisach sprzed kilku lat...
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Bo najpierw siałem metodą woreczkową, nie sprawdzało się to dałem w słoik mówiąc w największym skrócie :D . A pytanko jeszcze czy to podłoże skażone idzie jakoś zrecyklingować? Trzeba wyparzyć i można używać dalej czy wgl jest sens tak się bawić.
nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

W wątku o podłożach przynajmniej kilka wpisów było od ludzi, którzy używali tego samego substratu wielokrotnie, niektórzy nawet go nie sterylizowali. Po prostu pozwalali mu odleżeć do następnego sezonu. Ja, w jakiejś książce - chyba Hinza i Abramowicza (ale nie dam sobie głowy uciąć) spotkałem się z informacją, że podłoże po wysiewach powinno się wyrzucić, bo wraz z wodą używaną do podlewania zostały wprowadzone różne związki chemiczne, które zmieniły właściwości fizyko-chemiczne podłoża.
Wg mnie ma to sens gdy odnosi się do substratu zawierającego części organiczne. W przypadku całkowicie mineralnego ta woda chyba aż tak mocno nie "szkodzi"?
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Czyli pozbyć się części organicznej, keramzyt i perlit można odsiać wyparzyć i użyć ponownie.
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Czy nasiona można już zaczynać wysiewać czy poczekać jeszcze z miesiąc ?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Teoretycznie można wysiewać i teraz - ale pod świetlówki.
Natomiast z wysiewaniem bez doświetlania należy poczekać przynajmniej do połowy marca.
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

To jeszcze chwilę poczekam :) Już jedną partię siewek spartaczyłem bo wysiałem je lipiec/sierpień i są teraz bardzo poturbowane.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Czy zamiast świetlówek mogą być LED-y 4000K 2450lm?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Na pewno mogą być ledy - tyle że ja jako pochodzący ze starszego pokolenia ich nie używałem i nie mogę napisać czy podane tutaj są odpowiednie.
nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

imosama pisze: 5 lut 2023, o 00:37 Czy nasiona można już zaczynać wysiewać czy poczekać jeszcze z miesiąc ?
Ja akurat dzisiaj wysiałem, trafiłem tu na forum na czyjś wątek i jego autor opisywał, że rebucje i mediolobivie wysiewa w styczniu/lutym. Zaryzykowałem i "posłałem do piachu" trochę lobiwii, rebucji, mediolobiwii i aylostery - w sumie 27 porcji. Od jutra zaczynam doświetlanie lampką 2000 lumenów 6500K. Używałem jej już rok temu i było ok, z tym, że wysiewałem mieszankę, która pewnie miała trochę mniejsze wymagania.
Zostało mi jeszcze kilka porcji lobiwii i 12 gatunków gymnocalycium, z wysiewem których chyba poczekam na mocniejsze słońce.


Edit.- ndz 05 lut 2023 08:41 -
Pewnie będą ok, ale pewnie zależy to od konkretnego gatunku, powierzchni zasiewów, tego, czy będziesz stosować jakieś odbłyśniki, itd.

Nie piszemy posta pod postem. Korzystamy z kredki czyli opcji edytowania.
Również oszczędnie korzystamy z opcji cytowania.
Zmoderowałam.Karo
jarx34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2023, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Witam wszystkich
W wątku dotyczącym zakupu kaktusów nie doczekałem się jakichkolwiek propozycji więc za radą postanowiłem , że swoją kolekcję będę miał jedynie z nasion. Myślę, że będzie taniej i co najważniejsze będę miał większą satysfakcję. Zakupiłem takie nasiona u Szweda:

- Lobivia pentlandii TB 795.1 (E of Caracollo, 3936m, Oruro, Bol)
- Lobivia maximiliana TB 956.1 (Macusani, 4238m, Puno, Peru)
- Lobivia pampana TB 262.1 (Yura to Pampa de Arrieros, Peru)
- Lobivia tegeleriana TB 976.1 (Huaytara, Huancavelica, 3941m, Peru)
- Lobivia chrysochete TB 032.1 (Rodeopampa, Salta, Arg)
- Lobivia schieliana TB 792.1
- Gymnocalycium monvillei TB 1068.3
- Gymnocalycium kieslingii GC 984.02
- Gymnocalycium albiareolatum KPP 2185
- Gymnocalycium pflanzii JN 1480

Jeszcze na nie czekam, planuję wysiewać do kuwet, substrat mineralny tj. żwirek grubości 0.5-1 mm może dodam 20% przesianego podłoża do kaktusów. Kuwetki będą trzymane na południowym parapecie przykryte jedna warstwą ręcznika papierowego, bo słońce tam aż strach. Jak przyjdą nasionka i wszystko wysieję wstawię fotki, Pozdrawiam wszystkich miłośników kaktusów
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Większość tych nasion pochodzi od Tomka. Nie lepiej i nie taniej było by kupować je bezpośrednio u niego? Gdańsk bliżej niż Szwecja... :wink:
jarx34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2023, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Witam Henryku
niestety nie miałem takiej wiedzy, że ma na sprzedaż. Jestem tu nowy więc rozumiesz troszkę to potrwa aż wszystkich poznam
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”