Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

ODPOWIEDZ
Jenot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 maja 2022, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witam, posiadam tego oto osobnika od 7 lat, ma ok. 110cm nie podcinałem go. 2 tygodnie temu przesadziłem go do nowej ziemi (ziemia uniwersalna i piasek prażony) i większej doniczki. Postawiony w półcieniu na dworzu "zbrzydł" w ten sposób, nie mam pojęcia co się z nim dzieje. Poczerniał z jednej strony, na czubku pojawiło się kilka białych kropek i się zmarszczył, ale cała roślina jest twarda, korzenie też wyglądają na zdrowe. Czy ktoś podpowie co mu jest i jak go ratować? ;:174

https://images89.fotosik.pl/589/2cb9fb08f6ad1e6c.jpg
https://images92.fotosik.pl/590/818b503a0f708aab.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Dobra, zacznijmy od tego, kiedy wystawiłeś tą roślinę, czy zaaklimatyzowałeś ją do nowych warunków uprawy?
A także w czym rośnie, kiedy była przesadzana, jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jenot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 maja 2022, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Przesadzałem ją 20.04 i tego samego dnia wyniosłem na dwór. Co do aklimatyzacji mogę powiedzieć tyle że stoi praktycznie w tym samym miejscu co w domu tylko za oknem (południe przez 2 dni ale się poparzyła więc wylądowała na wschodzie), nie do końca wiem co bym więcej z nią musiał robić. Rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej z piaskiem, wcześniej stała w ziemi uniwersalnej przez 7 lat nic nie było ruszane tylko podlewane jak ktoś sobie o niej przypomniał. A z podlewaniem to dostała póki co 2 razy po ok. 400 ml i chyba za dużo ale objawów gnicia nie widzę, korzenie nie zniknęły ani nie śmierdzą.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Nie wolno roślin wystawiać nagle na zewnątrz i to jeszcze wpierw na ostre słońce. Szyba stanowi filtr, więc nie będzie to samo stanowisko nawet na tej samej wystawie w środku i na zewnątrz. Oprócz przyzwyczajenia do słońca trzeba jednocześnie przyzwyczaić stopniowo do panujących temperatury, zwłaszcza nocnych spadków. Dotychczas roślina rosła w temperaturze pokojowej, a nagle wystawiasz ją na spadki w okolicach 10 stopni i niżej. To szok dla rośliny...
Aklimatyzacja powinna trwać przynajmniej około 2 tygodni. Wpierw wystawiasz tylko na dzień i stopniowo przyzwyczajasz do słońca czy też światła, które na zewnątrz jest również silniejsze niż w mieszkaniu. Podobnie na początku na noc zabierasz. Żeby pozostawić na na noc wybierasz temperatury w okolicach 15 stopni i wyżej. Wilczomlecz ten jest rośliną ciepłolubną.

Plamy to poparzenia słoneczne.

Podlewanie, co to za aptekarska ilość, 400 ml, a czemu nie 500 czy 300? Lejesz na oko, z początku delikatnie i nie można z mokrym podłożem zostawić na zimną noc, bo zwiększa się ryzyko załapania infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jenot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 maja 2022, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Schowałem ją 2 razy jak temperatura w nocy miała spaść do 1-2 stopni ale zapamiętam, a co do plam to czarne są po tej stronie która nie była wystawiona do słońca. Strona która była wystawiona jest zielona i ma 3 brązowe plamki co mnie utwierdziło w tym że się poparzyła, tak samo wszystkie objawy występują po czarnej stronie tak jak te białe plamki i pomarszczenie na zdjęciu poniżej.

https://images91.fotosik.pl/588/9881054f4abcca85.jpg
https://images92.fotosik.pl/590/8edb62ee82ad7332.jpg

Wstawiasz za wielkie zdjęcia(regulamin).
Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Chowałeś jak temperatury miały spadać do 1 - 2 stopni? Euphorbia jest wrażliwa na spadki temperatur poniżej 12 - 15 stopni...
Czarne, to obawiam się że jest grzyb. Te zmiany są miękkie czy twarde? Spróbuj zeskrobać albo zebrać szorstką stroną gąbki do mycia naczyń czy łatwo to schodzi. Jeśli nie, to spróbuj zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.

To białe to się rusza, czy to tylko zaschnięta kropla soku z rośliny?
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jenot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 maja 2022, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Zostawie ją w domu w takim razie i będę próbował leczyć. Te wżery są twarde a w miejscu białych plamek po zdrapaniu zostają dziurki. Na zdjęciu zeschnięty sok.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Sorry, że się wtrącę. Przerabiałam coś takiego. Moim zdaniem nic z tego nie będzie. Ja obcięłabym do zdrowej tkanki i spróbowałabym ukorzenić to co zielone i zdrowe w środku zostało. Mi się udało

---
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji czym są białe okrągłe zmiany na wilczomleczu. Myślałam, że miseczniki. Ale faktycznie, po uświadomieniu mnie przez kolegę Norberta z forum, że to wilczomlecz, wiem, że znalazłyby smaczniejsze rośliny w domu. To jedyny obsypany tym kwiat. Nie mam innego zdjęcia, bo wszystko zmyłam szmatką i patyczkami higienicznymi. Bardzo ładnie zeszło.
Roślina na złym podłożu i przesuszona. Obecnie opryskana kohinorem z powodu ogólnoroślinnej plagi wciornastków, ziemiórek i być może czegoś jeszcze. Na drugim zdjęciu widać całość, ale z daleka (podróż windą na oprysk). Jak na te bestialskie warunki uprawy, dobrze wygląda. Dzielna i niestety zahartowana roślina.
Przy okazji proszę o podpowiedź jak nazywa się kaktus (?) z pierwszego planu.
Obrazek

Obrazek
Niepokornik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 kwie 2022, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Dzień dobry, czy mogę prosić o pomoc, bo nie wiem co dolega mojemu wilczomleczowi.
Ostatnio zauważyłam, że jedna z łodyg zrobiła się miękka i zmienila kolor na ciemniejszy i złamała się. Usunęłam ją. Wyciągnęłam roślinę z doniczki, by sprawdzić korzenie, ale nie są zgniłe. Kolejnego dnia to samo na kolejej łodydze - jest miękka, zauważyłam też że główna łodyga też zaczyna się robić miękka - tak od 1/3 wysokości i to postępuje w górę. Dodatkowo rozprzestrzenia się taki biały nalot - czy to mączniak i stąd ten problem z rośliną? Czy da sie ją jeszcze uratować poprzez odcięcie zdrowych jeszcze łodyg?
Obrazek
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Wygląda mi na to jak by od środka gnił. Odciąć do zdrowej tkanki i spróbować ukorzenić jeszcze raz ?
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilczomlecz trójżebrowy drewnieje czy się psuje

Post »

Witam. Zapytuję jak w tytule, czy to jest proces drewnienia, czy wlazło w niego jakieś licho?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hanaogrodniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2024, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona ) - wymagania,problemy, choroby

Post »

Witam, od 10 lat mam wilczomlecza nie wiem jaka to odmiana. Kilka lat temu wystawiłam go na taras i potem pojawiły się plamy i ubytki w żebrach przy nasadzie. Rósł dalej ładnie. Teraz jest wysoki i jednak te ubytki są brzydkie. Zastanawiam się czy mizna go obciac i czy taki duży się ukorzenianie przyjmie. Poza ty zauważyłam jakieś kropki jakby piegi narósł na dolnej części mniej wiecej w polowie od gory jest piekny czy to naturalne czy jakiś grzyb. Kwiatek ma wysokosc 1m. Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”