Odchody gołebie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Może znowu odezwę się ale moje wypowiedzi są czasem irytujące dla niektórych, ale to może z braku wiedzy. Otóż obornik gołębi może zawierać grożnego grzyba, chyba z grupy aspergilus (nie chce mi się teraz kopać w internecie), który może rozprzestrzeniać się z pyłem, wziewnie. Ja dziękuję za takie co, lepiej nie ryzykować. Jak widzicie są plusy i minusy wszystkiego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Odchody gołebie

Post »

W każdym oborniku są drobnoustroje. Oprócz bakterii są też grzyby (z rodzaju Aspargillus, Fusarium, Rhizopus, Penicillium, Clodosporium, Alternaria i inne). Różny obornik, różne ilości i to jest normalne, nie ma co zachodzić w głowę. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Aspergillus jest chorobotwórczy dla człowieka, Gienia czy zbyt lekceważąco nie podchodzisz do tego :shock:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Odchody gołebie

Post »

Ooo, na pewno nie będę się tarzać w żadnym oborniku, mam z nim do czynienia od dziecka jak zreszta ogromna rzesza ludzi. Roślina tego nie pobiera przez korzenie . Po prostu ja nie panikuje, bo i po co, wpływu na to nikt nie ma, nikt . Oczywiście, jeśli zwierze jest zdrowe, to , to co wydała jest Ok. To jest złotko dla ogrodnika, od wieków.
W glebie tez jest mnóstwo drobnoustrojów a babrzemy się w niej non stop 😄.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 288
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Odchody gołebie

Post »

Odchody gołębie należy odpowiednio rozcieńczyć w proporcjach np. 1 wiaderko odchodów do 10 wiaderek wody a więc 1:10 i zostawić przykryte szczelnie do fermentacji, która powinna trwać nie mniej niż 14 dni po czym należy ponownie rozcieńczyć w takim samym stosunku np. 1l nawozu do 10l wody (czyli ponownie 1:10) i po rozcieńczeniu podlewać.
Pozdrawiam Danuśka
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Od kilku lat na jesieni kastrę 60 litrów zasypuję 5-10 cm poniżej krawędzi. Zalewam do pełna deszczówką (mieści się około 20 litrów wody). Przez zimę wszystko przefermentuje i nawóz staje się bezpieczniejszy dla roślin. Tylko raz rozcieńczam 1:10 i nic nie popaliłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”