Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

BARDZO Dziękuję za szybką pomoc ;:167
Pozdrawiam,
Kasia
problemzaloesem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 wrz 2022, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Cześć, Zauważyłam, że mój aloes drzewiasty ostatnio coś niedomaga. Liście się zwijają i lekko żółkną na końcach. Mam ten aloesjuż jakiś czas. Został po moim Tacie, który odszedł 2 lata temu. Był w mniejszej doniczce i w kwietniu z racji tego, że zaczął właśnie tak trochę marnieć postanowiłam przesadzić. Po przesadzeniu wypuścił bardzo dużo nowych korzonków o zdrowiej zielonej barwie. Teraz korzonki są brązowe. Podlewałam go raczej oszczędnie, ziemia jest do kaktusów zmieszana z piaskiem itd. Wiec chyba ok. Przelałam czy przesuszyłam? Teraz jest świeżo podlany. Przesadzić go znowu? Korzenie wychodzą otworami u dołu. Swoi na codzień w osłonce. W pokoju, który jest nieźle doświetlony. Co robić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

To proste, przeczytać wątek.

Aloes, jak i inne sukulenty preferuje bardzo przepuszczalne podłoże, czyli mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu (piasku nie używaj) w proporcji około 1:2.
Ponadto doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki - jak korzenie mają oddychać?
Posadź do normalnej nieprzeźroczystej doniczki z odpływem.
Trzecia sprawa, sukulenty w okresie wiosna lato akurat podlewamy obficie w przeciwieństwie do okresu jesienno-zimowego, kiedy rośliny te przechodzą okres spoczynku. Zasada podczas pierwszego okresu, całe podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem, w przypadku drugiego podlewamy góra raz na 3 - 4 tygodnie.
Czwarta, stanowisko powinno być na słonecznym parapecie, a nie na szafce/stole/regale w większej odległości od okna.


Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
problemzaloesem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 wrz 2022, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Bardzo dziękuje, czytałam wcześniejsze przypadki na forum, ale zależało mi, żeby ktoś go obejrzał :)

Zastosuje sie do wszystkich zaleceń.

Może to głupie pytanie, ale sprawdzając stan korzeni na co mam zwrócić uwagę?
Ostatnio jak go przesadzałam korzenie były totalnie wbite w piaskową bryłę. Mój Tata trzymał ten aloes w doniczce bez odpływu... I to się tam wszystko zakisiło. Jak będą wyglądały nieprawidłowe korzenie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Martwe korzenie, to suche pomarszczone albo pogniłe maślące się.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1196
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Aloes, jak każdy sukulent, magazynuje wodę w liściach. Jak liść gruby i pękaty, to podlewać nie trzeba, bo ma dość wody w liściach. Jak liść cienki i zwijający się, to należy podlać, bo inaczej zaczną zasychać..
Sasklacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 mar 2022, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Cześć, wracam z moim okazem który ostatnio zaczął niedomagać,
Niestety - przyszła zima i jedyne stanowisko słoneczne dla niego to parapet okna które często się otwiera i wietrzy - co prawda nie ma aktualnie mrozów ale nie ukrywam, że mógł złapać nieco "zimnego" powietrza.
Niestety - albo stoi na tym parapecie albo po ciemku bo nie mam innego słonecznego miejsca.

Jeżeli chodzi o podłoże itp. to wszystko robię z wskazówkami z forum -nie było problemu aż do ostatniego miesiąca(?) ,
Podlewany był : 15.09 , 14.11 i 23.12 (tutaj wspomogłem go nieco nawozem do sukulentów - według instrukcji)
Obrazek
Obrazek

Dodatkowe pytanie : usychają największemu okazowi dolne liście i po jakimś czasie odpadają - pomagać mu w tym i ucinać liście czy zostawić jak jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Zimą sukulentów się nie nawozi, tutaj nie należy się sugerować co pisze producent na opakowaniu, bo jemu zależy na sprzedaży.
Sukulenty z powodu małej ilości słońca, a w zasadzie praktycznie w ogóle, przechodzą okres spoczynku. W wątku wielokrotnie był omawiany jak należy pielęgnować te rośliny w tym okresie. Zmiany to najprawdopodobniej skutek właśnie zbędnego nawozu. Zostaw jak jest i dopiero gdy roślina nie podejmie wzrostu, czyli gdzieś dopiero w marcu, żadnego nawozu. W ogóle sukulenty nawet w okresie wegetacji nawozisz góra raz w miesiącu, a nawet można co 2.

Najstarsze liście usuwasz normalnie jak wyschną, roślinie są już zbędne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sasklacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 mar 2022, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Dzięki za odpowiedź - aczkolwiek uważam że problemy zaczęły się przed podaniem nawozu
Niestety - sytuacja postępuje i liście są coraz bardziej żółte i więcej jest tej żółci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

No to musisz poprawić warunki uprawy. Roślina nie może być narażona na podmuchy zimnego powietrza, a również na częste przestawianie...
Zapewnij stabilne warunki i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sasklacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 mar 2022, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Cześć
Zrobiłem jak sugerowałeś , do wyboru mam dwa parapety przestawiłem na ten przy którym nie otwieram okna ale który jest nad kaloryferem który cały czas pracuje.
Niestety - problem się pogarsza , mam wrażenie że liście wykręca coraz bardziej i coraz więcej zaczyna ich "usychać" - szczególnie dolne liście.

Przepraszam za jakość zdjęć , syfiasty aparat...

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

No dobra, ale co Ty chcesz od tego Aloesu?

Przecież wygląda całkowicie w porządku. A to, że odrzuca najstarsze liście to normalne. Aloesy to z reguły są w zasadzie drzewa, więc z czasem tworzą pień. Dodajmy jeszcze, że w obecnym okresie jest mało słońca więc roślina może nieco przyśpieszyć odrzucanie starych liści. Na wiosnę powinno wszystko wróci do normy.
Gdyby to dotyczyło młodych liści, to wtedy można mówić o problemie.

Szkoda, że od razu nie wrzuciłeś zdjęcia całej rośliny...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Witajcie , chciałam się Was zapytać o jedną rzecz . Czy spotkaliście się z aloe vera ver chinesis? Ponoć jest bardzo podobny do zwykłego aloe very . Mam dwa aloesy i różnią się od siebie . Jeden ma mniej białych plam i nie wytwarza odrostów, drugi ma więcej białych plam i wytwarza odrosty od kiedy miał pół roku . Ten drugi podejrzewam że to właśnie jest ten chinesis.
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”