Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

10 cm średnicy to już spore egzemplarze ;:333.
Ten Mikołaj to nie wiadomo, jak działa, ja nic nie dostałam :lol:.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję :D
barbra13 pisze: 13 gru 2022, o 20:48 Ten Mikołaj to nie wiadomo, jak działa, ja nic nie dostałam :lol:
Może nie wyrobił się w czasie, bo niektórzy go na poczęstunek łapią, na pierniczki i mleko, a może nie zmieścił się w kominie po tych pierniczkach :D
Po dzisiejszym przeglądzie zimowiska pokażę kilka maluchów, które kupiłam w tym roku na wiosnę:

Gymnocalycium achirasense var. villamercedense MT 08-454 Cerro Quanaco, Sierra del Morro, Argentina, San Luis
Obrazek

Gymnocalycium hyptiacanthum v. mardeplatense JPR 92-16 Mar del Plata, Sierra de los Padres, B. Aires, Argentina 5
Obrazek

Gymnocalycium gaponii WP 356/751 North of Mina Clavero, Camp Sahu, Cordoba, Argentina
Obrazek

Gymnocalycium pugionacanthum LF 27 Anillaco La Rioja, Argentina, ten maluch jest bardzo obiecujący
Obrazek

Obrazek

Dla porównania jedno większe z tej samej lokalizacji, ma około 9 lat
Gymnocalycium pugionacanthum LF 27 Anillaco La Rioja
Obrazek

Nieco inne Gymnocalycium pugionacanthum HTH 622
Obrazek

I jedno z większych Gymnocalycium platygonum
Obrazek

Nasiona oczywiście zamówiłam, wybierałam, wybierałam, no i w końcu wybrałam inne niż planowałam wcześniej :) :
Gymnocalycium weisianum v. atroroseum STO 87-063/1, Gymnocalycium baldianum LB 1192, Gymnocalycium baldianum ZJ 117, Gymnocalycium alboareolatum P 221, Gymnocalycium erinaceum v. paucicostatum JPR 95-192/582, Gymnocalycium intertextum San Pedro, Gymnocalycium gaponii WP 00-356/751, Gymnocalycium baldianum VS 129.

Najmniejsze sieweczki stoją pod lampą
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Wiosenne maluchy to już chyba podstawówka, albo starszaki :D , bardzo ładne, choć oczywiście te dorosłe są nie do przebicia.
Sieweczki czupiradełka - świetne.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Piękna kolonia maluchów. ;:333

Ale dla mnie dzisiejszy pokaz wieńczą śliczne fotki Gymnocalycium pugionacanthum. Te rośliny mi się bardzo podobają. ;:173
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Fantastyczna kolekcja dorodnych i zdrowych kaktusów,super okazy,że tylko podziwiać i zachwycać się nimi ;:333
Fotka spacerowa konkursowa ;:433
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję pięknie wszystkim za odwiedziny :)
barbra13 pisze: 20 gru 2022, o 11:41 Sieweczki czupiradełka - świetne.
Basiu oprócz fajnych czuprynek będą też naprawdę ładne kwiatuszki, tylko trzeba jeszcze trochę poczekać.
hen_s pisze: 20 gru 2022, o 14:38 Ale dla mnie dzisiejszy pokaz wieńczą śliczne fotki Gymnocalycium pugionacanthum. Te rośliny mi się bardzo podobają.
To najstarsze Gymnocalycium pugionacanthum LF 27 przywiozłam w 2016 r. z Dvur Kralove, całkiem fajnie u mnie rośnie i faktycznie wygląda nieźle. Jest więcej amatorów tego gatunku bo maluchy w tamtym roku zamawiane rozeszły się jak ciepłe bułeczki, z zamówionych 6 sztuk dostałam 3.
Arkadius121 pisze: 14 sty 2023, o 18:00 Fantastyczna kolekcja dorodnych i zdrowych kaktusów,super okazy,że tylko podziwiać i zachwycać się nimi
Dziękuję w imieniu kaktusów, mam nadzieję, że odwdzięczą się choć troszkę kwitnieniami.
Arkadius121 pisze: 14 sty 2023, o 18:00 Fotka spacerowa konkursowa
Dziękuję Arkadiuszu, te piękne krajobrazy uwiecznia mój mąż, na pewno ucieszy Go Twoja opinia :D

Wygrzebałam parę fotek z lamusa :D

Gymnocalycium chubutense JPR 24/61 General Conesa, Route 251, Rio Negro, Argentina
Obrazek

Gymnocalycium denudatum cv. Suba
Obrazek

Gymnocalycium glaucum P 218
Obrazek

Coś tam kiedyś nawet kwitło :)
Obrazek

Obrazek

I zimowe kwiatuszki Gymnocalycium chacoense. Pozwoliłam mu zakwitnąć, ale zaraz poleci na zimowisko.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Bardzo ładne rośliny. Szczególnie podoba mi się Gymnocalycium chubutense JPR 24/61, nieczęsto spotykane w kolekcjach i oryginalne. Super pokaz! ;:215
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dobrze jest mieć taki lamus na zimowe dni i sięgać do niego od czasu do czasu :). Piękne grubaski ;:167.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Wspaniały widok pięknie kwitnących kaktusów-gratuluję ;:215 Ja do nich ręki niestety nie mam ;:185
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru :wit
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję za odwiedziny i miłe wpisy :D
hen_s pisze: 22 sty 2023, o 10:16 Bardzo ładne rośliny. Szczególnie podoba mi się Gymnocalycium chubutense JPR 24/61, nieczęsto spotykane w kolekcjach i oryginalne.
Gymnocalycium chubutense oprócz tego, że mają ładne korpusy to bardzo ładnie kwitną, jeśli mi się poszczęści, to w maju przyjedzie do mnie z Czech, oprócz paru fajnych maluchów, 10 letnia roślina Gymnocalycium chubutense :heja
barbra13 pisze: 23 sty 2023, o 13:16 Dobrze jest mieć taki lamus na zimowe dni i sięgać do niego od czasu do czasu
Tak, właśnie, może do marca wystarczy, jedno zdjęcie wydobyte jest niemalże z samego dna :lol:
Na wiosnę zamierzam ostro zabrać się do roboty ;:177
Arkadius121 pisze: 28 sty 2023, o 19:17 Wspaniały widok pięknie kwitnących kaktusów-gratuluję Ja do nich ręki niestety nie mam
Dziękuję i pozdrawiam niedzielnie :wit ja natomiast „mam rękę” tylko do kaktusów, i to nie do wszystkich :)

Parę obrazków z kaktusiarni:

Gymnocalycium bayrianum JL 1873
Obrazek

Gymnocalycium michoga (Gymnocalycium schickendanzii ssp michoga) i Gymnocalycium vatteri
Obrazek

Gymnocalycium michoga (Gymnocalycium schickendanzii ssp michoga)
Obrazek

Gymnocalycium mostii v. genseri
Obrazek

Gymnocalycium altagraciense P 119
Obrazek

Rośliny podpisywane przez sprzedających jako Gymnocalycium mihanowichii (Gymnocalycium mihanowichii v. friedrichii)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mała odskocznia - ja i mój pies
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Tofka19
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 sie 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Witam serdecznie,

Patrząc na kwitnące kaktusy, myślę - Natura to niezła Czarodziejka.
Szczególnie, gdy kwiatki są równe lub większe od korpusów, jak u G. mostii i G. altagraciense.
Widoki wyżej pokazanych kaktusów bardzo pokrzepiające o tej porze roku.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Aileen pisze: 20 sty 2023, o 18:26 I zimowe kwiatuszki Gymnocalycium chacoense. Pozwoliłam mu zakwitnąć, ale zaraz poleci na zimowisko.
Obrazek
Kwitnący G. chacoense. Mmmm. To one takie "opóźnione" są ogólnie czy tylko taki wybryk zrobił. Mam takowe, ale pypcie malutkie na razie. Przyjdzie mi poczekać z 10 lat na takowy widok u siebie.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Tofka19 pisze: 30 sty 2023, o 12:29 Patrząc na kwitnące kaktusy, myślę - Natura to niezła Czarodziejka.
Cześć :wit
Niezaprzeczalnie cuda natury. Warto mieć parę takich cudów u siebie :D
Harvi pisze: 31 sty 2023, o 16:56 Kwitnący G. chacoense. Mmmm. To one takie "opóźnione" są ogólnie czy tylko taki wybryk zrobił.
G. chacoense kupiłam pod koniec listopada i postawiłam w mieszkaniu na stole, żeby mieć je na oku i sprawdzić czy jakiś wełnowiec się nie ujawni. Gdyby od razu poleciał na zimowisko to by nie zakwitł. A w ciepełku, pod lampą zakwitł. Teraz wstawiłam go na zimowisko do pozostałych kaktusów, myślę, że jeszcze zdąży wypocząć przed sezonem. Jest to gatunek dość szybko rosnący i chętnie kwitnący, w optymalnych warunkach tworzy kępy. Fragment tekstu, który pochodzi z artykułu zamieszczonego na stronie KLUBU KAKTUSARU OLOMOUC: „Być może jest to najbardziej godne uwagi i najpiękniejsze znalezisko Helmuta Amerhausera... Kwiaty są być może najmniejsze w rodzaju Gymnocalycium. Rośliny odrastają obficie od podstawy i lepiej poczekać do wielkości 1 cm, gdy młode same się ukorzenią. Rośliny kwitną obficie ale za młodu nie są gotowe do wydania nasion, z własnego doświadczenia mogę napisać, że okazy kwitnące w pierwszym lub drugim roku mają ponad 50 kwiatów w jednym sezonie na jednej roślinie, ale wytwarzają tylko 1 lub 2 owoce. Zasady uprawy podobne jak Gymnocalycium chiquitanum, jest to takson z obszarów subtropikalnych, który z pewnością nie będzie lubił zimna".
Niestety nie ma informacji w jakim wieku zaczyna kwitnienie.

Ostatnio na forum katusowym przeczytałam zdanie jednego z katusiarzy czeskich, że przez wiele lat uparcie trzymał Gymnocalycium w szklarni i kwitły słabo, raz na sezon albo wcale. Teraz trzyma je w tzw. parzeniszczu z całodziennym wietrzeniem i są wspaniałe efekty co pokazał na zdjęciach. Widoki do pozazdroszczenia. Może coś w tym jest.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”