Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Z 1 worka 25kg otrzymasz 12l zaprawy/betonu. Mowa o wylewce 3m2 x 10 cm to daje 0,3 kubika (metra sześciennego). Na to potrzeba 25 worków suchej mieszanki - 300 / 12 = 25, to pomnożyć przez cenę 1 worka i masz koszt materiałów bez wody.
Zanim podejmiesz decyzję o ilości worków, zapytaj sprzedawcę lub poczytaj na opakowaniu ile litrów gotowego betonu otrzymasz z 1 worka mieszanki, którą zamierzasz kupić. Nie chciałbym byś polegała na moich uproszczonych wyliczeniach.
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chwasty na scieżce

Post »

Mam kłopot z utrzymaniem ścieżki, wykonana z kamienia wapiennego więc jest sporo piachu/ziemi między nimi i sporo zielska wyrasta. Macie jakieś sprawdzone metody żeby uniknąć ręcznej pracy z wyrywaniem? Jakieś opryski najlepiej naturalne ale i lekką chemię też w desperacji mógłbym zastosować.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Problem stary jak świat co zrobić z chwastami na ścieżkach podjazdach. Widziałem efekty chemiczne i zawsze to gorzej wygląda niż przed zastosowaniem. Zielony chwast czy uschnięty badyl oto jest pytanie. W moim ogrodzie używam opalarki, dwa trzy razy do roku. Ten zabieg niszczy też część nasion.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Można też octem. Ale chwasty odrastają, bo nie niszczysz korzenia. No może nieco mniej. Pryskałam na tarasie z kostki. Efekt jest natychmiastowy, jeszcze tego samego dnia robią się żółte, potem schną i się wykruszają. Za jakiś czas odrastają. No może jest ich teraz jesienią nieco mniej niż było wiosną. Część też wyrywałam na bieżąco ręcznie. My na tarasie jemy, dzieci się bawią, więc nie chciałam bardzo ciężkich dział wytaczać.
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Słyszałem o occie, jak go stosować: czysty, rozcieńczony, opryskiem?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Ja wlałam w butelkę z atomizerem. Raz rozcieńczyłam, raz nie. Pół na pół z wodą. Pryskasz prosto w roślinę-chwasta. Najlepiej żeby było też ciepło i słonecznie.

Tylko nie wiem czy ten ocet nie uszkodzi Twoich wapiennych ścieżek. Obawiam się, że tak może się stać.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Ocet doskonale rozpuszcza wapienie .
Kwaśne deszcze degradują wapienne skały.
Wystarczy sprawdzić jak ocet działa na kamień w czajniku (kamień to głównie sole wapna i magnezu wytrącone z wody)
Paczkovvsky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2022, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ścieżka

Post »

Witam, planuję budowę ścieżki z kostki granitowej łupanej, czy potrzebna jest do tego podbudowa pod tą kostkę jeśli gleba jest dość przepuszczalna ? a jeśli jest potrzebna to czy mogę wykonać podbudowę z pokruszonego gruzu betonowego ? mam trochę i mi zalega a wolałbym jak najmniejszym kosztem to zrobić. A może macie jakieś ciekawe rozwiązania z własnego ogródka ? Chętnie wysłucham wszystkich porad i opinii ;)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Post »

Polecam zrobić podbudowę pod ścieżkę, nie ważne jaką masz tam ziemię. Na necie jest mnóstwo artykułów jak to dobrze zrobić, ale tutaj masz schemat mniej więcej jak to wykonać.
https://pozbruk.pl/wp-content/uploads/2 ... rzchni.png
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7942
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Post »

Paczkovsky
Ja też radzę zrobić podsypkę pod ścieżką. Najpierw z grubszej frakcji ,potem z drobniejszej.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwasty na scieżce

Post »

labeo pisze: 26 wrz 2020, o 14:05 Mam kłopot z utrzymaniem ścieżki, wykonana z kamienia wapiennego więc jest sporo piachu/ziemi między nimi i sporo zielska wyrasta. Macie jakieś sprawdzone metody żeby uniknąć ręcznej pracy z wyrywaniem? Jakieś opryski najlepiej naturalne ale i lekką chemię też w desperacji mógłbym zastosować.
A gdyby tak wyrwać te chwasty i posadzić coś co będziesz tolerować? Wtedy by chwasty już tam nie wyrastały.
Kamień wapienny, piasek? jeśli jeszcze masz tam słońce to aż się prosi o macierzankę wczesną. Mam taką co rośnie na 5cm i kwitnie na czerwono.
Fajnie by było poprawić ścieżkę i pod kamieniami umieścić agrowłókninę, co by pewnie zabezpieczyło nie tylko przed większością chwastów, ale też przez działalnością kreta/nornicy.
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Chwasty na scieżce

Post »

Folia, agrowłóknina ochronią ścieżkę przed chwastami tylko częściowo. Chwasty zawsze znajdą odrobinę ziemi do życia. Systematycznie trzeba je usuwać ręcznie lub chemią.
🍒
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Post »

I dlatego zaleciłem posadzenie macierzanki, która lubi piasek i słońce i zaanektuje tę odrobinę ziemi wyłącznie dla siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”