Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych

Post »

Będzie uwzględniać silne cięcie na intensywny zbiór. Nie będzie skupiać się dokładnie na aspektach zdrowotności. Pewne elementarne wiadomości dot. cięcia zawsze złapiesz, ale nie polecam wzorować się na systemach, które będą tam podane.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Cześć
Szukam książek na temat drzew i krzewów owocowych. Kupiłem Cięcie drzew i krzewów owocowych- Augustyn Mika i mam pewien niedosyt wiedzy. Czy kolejnym zakupem powinno być w/w Sadownictwo S. A. Pieniążka czy pojawiły się przez ostatnie lata jakieś inne ciekawe książki.
Czy ktoś posiada Atlas gruszek A. Rejman lub inne książki z tej serii i może coś o nich napisać.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

"Sadownictwo" to ciekawa lektura, ale nieco moim zdaniem nieaktualna. Mam na półce, czasem sięgam.
Pozdrawiam Lucyna
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Witam,
głownie chodzi mi o cięcie drzew owocowych. Nie mam kogo się poradzić i dlatego szukam "elementarza".
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

https://www.taniaksiazka.pl/krzewy-i-dr ... 0mPQRoCZF4
Zamówiłam sobie taką broszurkę a ponieważ cena była niższa od kosztów przesyłki dodałam do zamówienia jeszcze poradnik o malinach i o szkodnikach roślin i ich naturalnych wrogach (niestety tylko t.IV był dostępny).
Tu cytat z opisu tej broszurki:
"W tej broszurze przedstawiono najpopularniejsze gatunki owocowych drzew, krzewów i pnączy. Każdy opis zawiera wskazówki dotyczące uprawy, techniki cięcia i zastosowania danej rośliny. Niektóre opisy wzbogacono wypróbowanymi recepturami na smaczne przetwory."
Może będą jakieś ciekawostki, a może nie, zobaczymy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Ja mam i korzystam z Sadownictwa Pieniążka, choć nie wiem czemu, niektórzy go trochę deprecjonują.
Co do cięcia to książka Miki jest bardzo dobra. Również mam trochę starych książeczek, takich typu kieszonkowego: Brzoskwinie i morele, Grusze, Leszczyna. W nich jest dużo informacji w oparciu o doświadczenia rosyjskie. Są w nich bardzo dobre uwagi donośnie cięcia, szczególnie terminów.
Z nowszych to wydanie Działkowca takie cienkie książeczki też tematyczne i w nich już są uwzględnione nowe odmiany.
A teraz to chyba najwięcej korzystam z netu :?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

No właśnie, "terminów". Klimat się zmienia i przyroda głupieje. Ja niestety również "głupieję" i się zastanawiam, np kiedy zacząć cięcie, czy teraz, jak pogoda jest "wiosenna", czy trzymać się sztywno terminów wytyczonych na podstawie doświadczeń z zeszłego wieku, kiedy było chłodniej i zima była zimom. Czy zna Ktoś opracowanie bardziej aktualne w tej kwestii?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Ja myślę, że trzeba się trzymać zasady, że drzew pestkowych nie przycinamy zimą,
bo są zbyt wrażliwe na takie zabiegi.

Śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele ciąć latem gdy jest sucho i ciepło.
/czerwiec- lipiec/
Zawsze przycinać tak by nie zostawiać sęków.
Jabłonie i grusze nie są tak wrażliwe i można je ciąć już z końcem zimy.

Jednak teraz trzeba mieć na uwadze przebieg pogody. Jeśli w styczniu jest ciepło,
a potem w lutym ma być mróz, to trzeba się wstrzymać z cięciem i ciąć po mrozach.

Ja się trzymam takich właśnie zasad. Dodatkowo zaznaczę, że nigdy nie tnę kiedy pada deszcz.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Ogólne zasady znam, jednak takie lekkie zimy dają do myślenia.
naprzeciwko mnie jest stary sad. Cały zeszły tydzień firma ogrodnicza prowadziła cięcie odmładzające i czyściła drzewa z jemioły. Sadownicy też niby tną w styczniu...
Zaczęły mnie świerzbić ręce do sekatora ale jeszcze się wstrzymałam. Spadł śnieg, jest mokro :roll:
Ciężko jest przewidzieć, czy nie powrócą mrozy. Pamiętam zimę 2012, kiedy po ociepleniu w drugiej połowie stycznia (zakwitły krokusy) przyszedł mróz do - 30C. Wymarzło wszystko od róż po zboża na polu. Z drugiej strony, jeśli pogoda sprzyjała, zazwyczaj cięłam jabłonie w lutym, najpóźniej w marcu.
Przydałoby się naukowe opracowanie tematu wpływu zmian klimatu na rośliny sadownicze i w oparciu o nie, wytyczne do prac w sadzie ;:224
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”