Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Ja mam kompostownik już 9 rok i nie ma opcji żeby jakikolwiek zapach unosił się z z niego jeśli zachowuje się odpowiednie proporcje węgla do azotu (i.e. nigdy nie wrzucam do kompostownika skoszonej trawy, bo trawnik mulczuję). Jeśli chodzi o mieszanie/przewracanie materiału w kompostowniku to nigdy bym nie kazał tego robić żadnej kobiecie, no ale z drugiej strony widziałem już nieraz kobiety, które przekopują warzywniak szpadlem bez większych problemów, więc wszystko da się zrobić :-)
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Witam serdecznie Drogich Forumowiczów :wit
Od dwóch lat mamy z mężem działkę i jedną z pierwszych rzeczy jakie na niej zaplanowaliśmy zbudować był kompostownik. Projekt trochę skomplikowany, ale wszystko ma swoje uzasadnienie i chcę Wam go tutaj przedstawić. Zdecydowaliśmy się, że zbudujemy go z drewnianych palet, takich jakie uda nam się uzyskać, dlatego poszczególne boksy różnią się od siebie nie tylko szerokością, ale i wysokością. Drewno nie impregnowane niczym przez nas, mimo że zdajemy sobie sprawę, że to skróci jego żywotność. Jednakże mam doświadczenie z innym kompostownikiem, który budowaliśmy przed 10-cioma laty również z niezaimpregnowanych palet i dobrze ma się do tego czasu. Trzy ściany stabilne-wiadomo, jedna otwierana na zawiasach na całą szerokość. Zamykana na wkręty, nie na haczyk czy zasuwkę, bo tak jest stabilniej, a otwierany będzie i tak raz do roku. Od spodu zamiast palety, która akurat najszybciej może przegnić, umieściliśmy siatkę o drobnych oczkach przeciwko kretom, mieliśmy też trochę takiego metalowego stelażu, który dodatkowo wzmocnił spód od naporu ciężkiej materii, a na końcu zabezpieczyliśmy to czarną agrowłókniną, żeby nic nie przesypywało się na ziemię. Całość stoi na 4 betonikach, które okazały się wyższe niż początkowo myślałam, ale nic straconego- w tej wolnej przestrzeni trzymam kuwety, w których zbiera się "biohumus" do podlewania doniczkowych ;) Dlaczego konstrukcja nie stoi na ziemi i po co tyle zachodu z tym spodem? -Ponieważ jeszcze do niedawna wszystko było porośnięte śnieguliczką, która teraz jest tylko w jednym miejscu działki, a tam ciągle odbija i wszędzie jest mnóstwo jej małych twardych pniaczków. Bałam się, że będzie mi przerastać przez kompost i już zupełnie jej nie opanujemy. Komory zaplanowaliśmy 3, na 3 sezony pracy kompostu. W zeszłym roku zrobiliśmy jednen, w maju okazało się, że już zaczyna się z niego przesypywać, zrobiliśmy kolejną część na odpadki tegoroczne. Więcej już nie robiliśmy, mimo, że i z tamtej zaczęło się przesypywać. Teraz w każdej z nich jest po połowie, więc przyszedł czas na dwa pozostałe boksy. Na kompost w 3-im sezonie i boczne ściany dodatkowo zabezpieczyliśmy czarną agrowłókniną, w celu ochrony przed nadmiernym wysychaniem. Kompostowniki stoją w zacisznym miejscu w sadzie, trochę mają światła, a trochę cienia kiedy orzechy wypuszczą liście, wtedy też muszę podlać je od czasu do czasu wodą, gdy długo nie pada. Przez to, że każdą większą ilość mokrych, gnijących odpadków, np. niedojrzałych jabłek przesypuję trochę podsuszoną w słońcu skoszoną trawą lub niezadrukowana kartonem, przez cały sezon ani razu nie unosił się z niego nieprzyjemny zapach. Dżdżownice kupiłam w wędkarskim i wrzuciłam do środka, latem żyły chyba dobrze, zobaczę jak będą prezentować się za miesiąc/dwa, kiedy przyjdzie czas na przerzucanie pryzmy.
Pozdrawiam i dołączam kilka fotek :)
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Ps. Nie wiem jak obracać zdjęcia :roll:
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Wykonanie samodzielnie ładnego naturalnego kompostownika jest bardzo łatwe. Należy wybrać tylko odpowiednie miejsce. Najlepiej dalej od miejsca naszego przebywania i częściowo zacienione. Najczęściej jest to róg działki. Oczywiście należy mieć też na uwadze sąsiadów.


Obrazek

Obrazek
🍒
GretaS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 maja 2022, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Mam coś na ten wzór jak na zdjęciach, aczkolwiek najpierw to było wrzucane wszystko do pojemnika, coś w rodzaju kontenera
IBC.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

I co, udawało się w nim ?
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Mam wątpliwości co do obsługi tego kompostownika z folią przy pierwszej akcji odwracania,mieszania ,wybierania kompostu będą z niej strzępy,a brak wentylacji z boków nie koniecznie zrobi dobry kompost ,mam na wolnym powietrzu i jak nie przekopuje to robi się zbita nie koniecznie dobrze przegnita masa,łacnie wygląda i sumienna praca ale czy tylko o to chodzi,lepszy ten z drągów,nie jestem znawcą to tylko moje zdanie. :wit
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Faktycznie, masz rację że podczas wybierania będzie można łatwo agrowłókninę uszkodzić widłami. Trzeba będzie na to uważać. Co do przewiewu, to się nie martwię, bo w tych odkrytych na materię z tego roku jest aż za duży przewiew, dlatego w okresie suszy muszę podlewać dodatkowo.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

:wit to może tu zadam pytanie, czy można trzymać trociny po królikach w workach foliowych do wiosny? Planuję je rozsypać do wgrządek wzniesionych i przemieszać z ziemia , czy przerobią się ,czy zgniją? Zrobiła bym dziurki w worach.....
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad budową kompostownika i wpadłem na coś czego chyba jeszcze nie było - żywy kompostownik.
Problemem jest miejsce - u mnie nie ma ani m2 wolnego i mam plastikowy kompostownik blisko budynku. Przy budynku zaś mój pomysł nie wypali. Liczę, że znajdzie się tu ktoś kto spróbuje wyhodować taki kompostownik u siebie.
To nie błąd - kompostownik ma wyrosnąć.
Słyszeliście pewnie o dobrym wpływie czarnego bzu na tworzenie się kompostu. A ja ostatnio sobie kilka takich bzów wyhodowałem z patyków tzw. sztobrów.
Zatem taki kompostownik by wyrósł z tych sztobrów. Miałby 3 ściany i wejście od południa. Czarny bez w zasadzie rośnie pionowo, więc kompostownik wystarczy tak przycinać, żeby w środku kompostownika nie było gałęzi. Docelowo wystarczą liście na czubku, więc dostęp słońca jest przez cały czas. Najmniejszy rozmiar to 2m (od północy) na 1m (wschód i zachód).

Przy czarnym bzie nie powinno być problemu z kretem czy nornicami.
To co spłynie w ziemię, bez wykorzysta.
Jak brakuje patyków to można ściąć nadmiar gałęzi.
Bez nie powinien gnić czy chorować, bo przy ściankach zawsze jest sucho.
Kompostownik powinien przetrwać wiele lat, ale w przypadku jakichś problemów można dosadzić drugą warstwę ścian czy łatać ubytki nowymi nasadzeniami.

Jedyne wady jakie widzę, to co najmniej 2 lata od posadzenia trzeba czekać zanim się go zacznie używać, no i nie da się go przestawić.
Zapomniałbym o konieczności dostawienia 4-tej ścianki/drzwiczek i trzeba zasłonić przed deszczem, ale tu wystarczy gruby karton.

To tyle z grubsza. Jeśli macie jakieś pytania, pomysły na ulepszenie, uwagi, itp. to zapraszam do dyskusji :oops: .
Pomysł może wykorzystać każdy, ale proszę o informację tutaj najlepiej ze zdjęciami.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Bardzo ciekawy pomysł, Andrzeju.
Coś nie mogę sobie tego wyobrazić - kompostownik z tym bzem. Masz jakiegoś linka albo zdjęcie?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Niestety nie mam miejsca na realizacje pomysłu, ale będę szukał. :(
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Panna_be pisze: 17 sty 2023, o 19:33 Faktycznie, masz rację że podczas wybierania będzie można łatwo agrowłókninę uszkodzić widłami. Trzeba będzie na to uważać. Co do przewiewu, to się nie martwię, bo w tych odkrytych na materię z tego roku jest aż za duży przewiew, dlatego w okresie suszy muszę podlewać dodatkowo.
Moim zdaniem nie musisz podlewać - nie podlewałem i też było dobrze, tylko musi mieć kontakt z ziemią. A co do agrowłókniny, to za nią powinni karać. W kwestii plastikowych kompostowników to słowo daję, że więcej plastiku nie kupię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”