Mammillaria

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Zasada jest jedna, kaktusy wymagają ciasnych doniczek, generalnie nie powinna być niewiele większa od średnicy korpusu.
Wrzuć zdjęcia jak to wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paluszeke
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2015, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Obrazek
Tak to wygląda.... Mam go 20 lat i szkoda byłoby mi, gdyby umarł przez moją niewiedzę
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Ajajaj... faktycznie wygląda nieciekawie.
Gdyby to był mój kaktus, spróbowałabym obciąć górę i ukorzenić sam ładny czubek rośliny. Obok wsadziłabym te malutkie szczepki. Tak jak zaznaczone:

Obrazek

Natomiast też jestem laikiem, więc może wypowie się ktoś o większej wiedzy - być może da się coś zrobić bez zmniejszania rośliny o 3/4.
paluszeke
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2015, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Dziękuję za odpowiedź! Mi nawet nie przeszkadza jego długość, tylko żeby w końcu dobrać mu doniczka. Natomiast jeżeli uważacie, że czas go obciąć i ukorzenic na nowo - tak zrobię :) :) :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Faktycznie lepiej będzie odciąć i go na nowo ukorzenić.
Pamiętaj, że kaktusy wymagają po pierwsze bardzo ubogiego podłoża, najlepiej mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:5 oraz zimowania w niskiej temperaturze. Inaczej będzie się wyciągać.

Poczytaj tutaj o postępowaniu po odcięciu:

viewtopic.php?f=30&t=37002
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dominia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2022, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mamilaria plumosa

Post »

Witam serdecznie ostatni mi czasy nie mogę się dogadać z tą Mamilarią plumosą wcale nie rośnie dolne wypustki są uschnięte powyższe różowe i kolejne powyższe pomarszczone w dodatku korzenie są od ponad roku takie jak od czasu jej zakupu zdrowe i bez jakiego kolwiek przyrostu rosną w ziemi do kaktusów piasku i perlitu podlewana jest dwa razy w tygodniu na zachodnim parapecie gdzie jest głównie światło rozproszone doniczka jest co prawdę z trzy razy większa od niej ale to chyba jedyny mankament proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mamilaria plumosa

Post »

Wielkość doniczki to tylko jeden z aspektów. W zasadzie wszystko robisz źle.
Sorry, ale czytałaś cokolwiek o uprawie tych roślin?

Podlewana dwa razy w tygodniu? Kaktusa? Pomijam już obecny okres jesienno-zimowy kiedy w ogóle nie podlewa się kaktusów... Aż dziwne że jeszcze nie zgnił przy takiej pielęgnacji... :shock:

Kaktusy to nie są jakieś rośliny balkonowe, czy zwykłe rośliny doniczkowe, wymagają zupełnie innego podejścia.

W okresie wiosna - lato podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże. I to wystarczy góra raz na jakieś... dwa tygodnie.
W okresie jesienno-zimowym, jak napisałem wcześniej nie podlewa się w ogóle.

No i dobrze zapewnić w tym okresie chłodne stanowisko, w okolicach 10 - 12 stopni.
Podłoże, nie sadzimy do gotowego podłoża prosto ze sklepu. Kaktusy sadzimy do mieszanki ziemi do sukulentów oraz żwirku albo perlitu w proporcji około 1:5.

Przesadź, zmień całkowicie system podlewania oraz poczytaj wątki w tej sekcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dominia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 26 wrz 2022, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mammillaria

Post »

Dobra ale nie wiem co jest tego powodem :( wydaje mi się że moje podłoże jest aż nadto przepuszczalne od żwiru że osadził się na samym dnie doniczki woda szybko przez nią przesiąka i paruje dlatego ją częściej podlewam A to czy system korzeniowy nie powinien czasem się rozbudować ?
1 : 5 aż ? Właśnie wyczytałam że 10°C w czasie spoczynku i podlewanie nieco jest u niej konieczne .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mammillaria

Post »

Wszystko dokładnie opisałem, przeczytaj dokładnie jeszcze raz. A kaktusów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym, również Mammilarii. Przejrzyj więcej źródeł.

To są główne powody:

1. Zbyt mało przepuszczalne podłoże.
2. Zdecydowanie za częste podlewanie, w tym podlewanie w okresie jesienno-zimowym.
3. O wiele za duża doniczka.
4. Za wysoka temperatura zimowania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 82
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mammillaria

Post »

Dominia pisze: 3 sty 2023, o 17:38 1 : 5 aż ?

Ja mam u siebie obecnie stosunek części organicznej (ziemi) do mineralnej (żwiru) jakieś 1:7 - 1:8. Uznałem, że tak będzie bezpieczniej dla takiego amatora, jak ja, i faktycznie, póki co, odpukać, nic mi raczej nie gnije. Najwyżej będą trochę wolniej rosły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mammillaria

Post »

Warto dodać, że zdecydowana większość kaktusów w naturze rosną na bardzo ubogich glebach, niektóre nawet na kamienistych, itp.
Dlatego napisałem że do tych roślin trzeba podchodzić zupełnie inaczej niż do zwykłych roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”