Agave - agawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Agawa - brązowe plamy na liściach

Post »

Witam, chciałam zapytać co dzieje się z moją agawą. Od miesiąca na liściach pojawiają się brązowe plamy z których wycieka brązowa "żywica", która wygląda jak bursztyn. Nic nie zmieniałam w uprawie i podlewaniu.


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam,
Kasia
Agawa2023
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 gru 2022, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora agawa

Post »

Witam, proszę o radę, jak można uratować agawę, która zaczęła gnić? Została opryskana środkiem grzybobójczym, następnie zostały ucięte zainfekowane liście, na których po wycięciu zaczęła pojawiać się pleśń. Co powinnam zrobić, aby uratować te roślinę?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

Jak coś zaczyna gnić, to się od razu wycina.
Jednak to zależy czy gniją tylko liście czy co gorzej środek rozety. W tym pierwszym wystarczy jak napisałem odciąć wszystkie zarażone liście, w tym drugim nie ma ratunku. Natomiast tak czy owak, gnicie nie pojawia się z niczego. Przede wszystkim zbyt mało przepuszczalne podłoże, nieprawidłowe stanowisko oraz podlewanie w okresie jesienno-zimowym, w którym w zasadzie powinno się ograniczyć je do minimum.
Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza w proporcji około 1:3.
Podlewanie, w zależności od temperatury wystarczy najwyżej raz w miesiącu, a nawet można co 2.

Trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni i po odcięciu pogniłych oraz odcięciu jak wyżej napisałem liści, sprawdzenie dokładnie czy nie gnije w środku rozeta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agawa2023
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 gru 2022, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chciałabym jeszcze dopytać, czy jeżeli ślad gnicia jest tylko na jakiejś części liścia to można wyciąć ten kawałek, który został zainfekowany, czy należy odciąć cały liść?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

Jak gnije Ci liść od środka rozety, to co da odcięcie tylko fragmentu? No nic.

W zależności od tego co wyżej napisałem, po odcięciu pogniłych liści i ewentualnie korzeni zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Agave - agawa

Post »

Posadzić do odpowiednio dopasowanej doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

To nie są korzenie tylko kłącza którymi agawa rozmnaża się wegetatywnie. Możesz je obciąć przed sadzeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”