Drzewka owocowe i nornice

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

tomeka90 pisze: Takie wymiary ma siatka sprzedawana standardowo na krety i nornice, dlaczego miałaby nie zdać egzaminu, widziałem nornice wiele razy i wątpię by przeszła przez 2,5cm dziurkę(ale jeśli tak to jest też siatka z oczkiem 16mm).
Rozsądniej było by użyć tak jak doradza miki 1x1 cm oczka.
blackrosegul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sty 2015, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Takie wymiary ma siatka sprzedawana standardowo na krety i nornice, dlaczego miałaby nie zdać egzaminu, widziałem nornice wiele razy i wątpię by przeszła przez 2,5cm dziurkę(ale jeśli tak to jest też siatka z oczkiem 16mm).??
zbyszek73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2022, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Oczywiście że z siatki trzeba zrobić coś w rodzaju kosza. Korzenie z siatką sobie spokojnie poradzą, a nornice głownie szkodzą małym korzeniom więc chodzi ogólnie o ochronę tych drobnych a te są krótkie. Nornice raczej nie biorą się za grube korzenie a takie właśnie przejdą przez siatkę. Potwierdzam równocześnie że czosnek sadzony obok drzewka znacznie pomaga. Zanim zacząłem sadzić go co roku koło drzewek to niestety parę drzewek mi padło. Teraz to robię co roku, najlepszy termin to jesień w październiku . Zysk z tego jest podwójny: 1. zniechęca gryzonie, a po 2. w następnym roku mamy czosnek który możemy wykorzystać w kuchni no i do kolejnego sadzenia.
Teraz na jesieni posadziłem kilka nowych drzewek w takim koszy z siatki na krety, no i oczywiście posadziłem czosnek. Wcześniej sadziłem bez siatki i trochę drzewek mi padło i to czasem dopiero po 2-3 latach, a już myślałem że się ładnie rozwija bo ładnie rosło a tu nagle bach z jedne strony gałęzie zeschły z drugiej były zielone, a potem i one usłchy i wyciągnąłem drzewko - wyglądało tak jakbym palik wbił.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1022
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Siatka chroniąca drzewka przed nornicami powinna raczej chronić części naziemne.
Korzenie niszczą (zjadają) karczowniki i norniki. Nornica ruda, gdy nie ma nic lepszego do jedzenia bierze się za korę młodych drzewek i gałązki.

U mnie w tym roku jest niespotykanie duże zagęszczenie populacji nornic. Budując korytarze omijają korzenie krzewów owocowych. Szkody jakie wywołują to zasychanie latem młodych, słabo ukorzenionych sadzonek na skutek wysuszenia strefy korzeniowej. Ogryzają trochę marchew, ale preferują nasiona i pestki owoców. Korytarzy średnicy 10 cm głębokie są do 20-25cm. Większe kopce, wielkością zbliżone do kopców krecich świadczą o wybudowaniu gniazda (głębokości około 0,5m)

Przy inwazji nornic sprawdza się tylko szpadel i nocne dyżury kotów.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1205
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Wroniarz pisze:(...)
Przy inwazji nornic sprawdza się tylko szpadel i nocne dyżury kotów.
...oraz łowny, kopiący pies.
Moja szalona psica regularnie wykopuje jakieś gryzonie i je zjada - tak dla sportu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8658
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

A co powiecie o karbidzie ? Ja takie miejsce bardzo szybko opuszcam .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Karbid niestety nie działa. Nornice, wręcz na bieżąco zasypują korytarze z karbidem i robią otwory wentylacyjne obok.
Po kilku zużytych puszkach zrezygnowałem, nie widząc efektów starań :(
Pozdrawiam, Jacek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1022
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Podobnie jest z kulkami naftalinowymi. Nie do wiary, ale potrafiły je wytaczać na zewnątrz. Wszelkie ,,śmierdziuchy'' wkładane do wlotów korytarzy powodują natychmiastowe powstawanie w bliskiej odległości nowych kopczyków.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8658
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Nie napiszę co na sto procent działa bo już nie raz dostałam za to "lanie". ;:202
Lepszej metody nie znam . No może jeszcze pasta jako tako likwiduje problem .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Po raz trzeci już w tym sezonie uzupełniłyśmy butelki w saszetki z pastą. Transportują je do swoich magazynków na "ciężkie czasy". No bo przecież niemożliwe by je zjadały i znów przyłaziły po świeże!
Ale przynajmniej je sobie zabierają, granulek to w ogóle nie tykały. Poobcinane po obydwu stronach małe plastykowe butelki rozmieściłyśmy wokół całej działki wzdłuż murka, przyciśnięte czymkolwiek, kamieniem, deską, by wiatr je nie przeturlał. Trzeba to robić w rękawiczkach, najlepiej ubrudzonych ziemią. Nornice nie tylko siedzą w tunelach i norach, łażą też po powierzchni. Przez murki, barierki przelezą.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Co do pasty i granulek, obserwacje mam identyczne. Tylko pasta znika.
Pozdrawiam, Jacek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1022
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Różowy granulat ,,Nornit'' u mnie znika po każdej nocy. Umieszczam wieczorem 3-5 granulek pod połówkami kwadratowych doniczek przyciśniętych grubymi gałęziami tak aby tylko mysz się wcisnęła. Latem poza nornicami żarły to ślimaki. W tym roku na dwóch działkach po 2 ary poszło już chyba z 10 opakowań po około 8zł a padniętych znalazłem tylko kilka sztuk. Więcej za darmo się potopiło w głęboko wkopanych kadziach pod rynnami.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8658
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Drzewka owocowe+nornice

Post »

Kadzie wkopane pod rynnami to jako pułapka na gryzonie ?
Ja też padniętych nie widzę , ale zdecydowanie zmniejsza się populacja .
Mniej śladów ich bytności . Warzywa korzeniowe nie obgryzione . Mniej dziur
w ziemi .
Rozstawiam stacje deratyzacyjne , w których pastę nabija się na drut .
Zapominam sprawdzić , ale pasta najczęściej wyjedzona .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”