Wodomierz - montaż,zabezpieczenie,studzienka wodomierzowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

mlodzieniec pisze: A jak głeboko są położone? Jak poniżej metra to nieco za płytko.

Tak czy siak rura musi wyjść na powierzchnię aby wodę wyprowadzić, to logiczne. Wystarczy zakręcić zawór główny przed licznikiem który odcina nam wodę na głębokości poniżej przemarzania gruntu, a potem odkręcić kran na zimę. Przed licznikiem powinno być założone wejście dla sprężarki aby można było układ przedmuchać. Od lat tak mam i nic nie rozsadziło. Licznik na głębokości 20cm w betonowej studni.
mlodzieniec pisze:Swoje krany owijam wełną mineralną i na to okręcenie taśmą aby uszczelnić.
Wełna przed czym niby chroni?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Ja mam wodomierz na powierzchni ziemi w metalowej skrzynce ( ale jest zamontowany pionowo ). Rury do altany też mam na powierzchni ziemi ale w jednej mam zamontowany korek, który na zimę do spuszczania wody jest odkręcany. Rury nie zamarzają wodomierz też nie.
Alicja
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Jeśli masz dostęp do zasilania to są dostępne przewody grzejne.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Dla wyjaśnienia. Pękają rury wokół wodomierza. Zarząd działek zakręca wodę na zimę. Zaraz za wodomierzem jest kranik z wyjściem do spuszczenia wody, który odkręcam. Myślałam, że robię coś robię nie tak, ale nie tylko u mnie tak się dzieje.
W zeszłym roku ktoś polecił mi zabezpieczyć beczkę od środka styropianem, ale to nic nie dało.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Najprościej: to kranik musi być ciągle otwarty, bo w rurach skrapla się woda i spływa w najniższe miejsce, tj. w pobliże wodomierza. Do środka beczki włożyć coś suchego, np. agrowłókninę, przykryć beczkę deklem i na wierzch nasypać różnego siana słomy, może być wilgotna trawa i nałożyć folię, aby wiatr zimą nie porozrzucał po całej działce. Im większą powierzchnię zabezpieczymy nad beczką, to mniejsze prawdopodobieństwo, że mróz dotrze do wodomierza. Ciepło zakumulowane w ziemi będzie wystarczające, aby nie przemarzło. ;:124
_fox_

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Ja bym poluzował śrubunek przed wodomierzem, albo odkręcił wodomierz i schował do wiosny, no chyba że jest plombowany :( u siebie mam drugi jako podlicznik / tylko na działkę/ i ten demontuję na zimę.
Zabezpieczenia zależne od zimy, ale wełna mineralna, styropian i zabezpieczenie przed opadami /zwłaszcza deszczu/ powinny wystarczyć.
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Z odkręcaniem licznika na zimę to śliski temat bo trzeba wtedy filować wiosną kiedy dokładnie odkręcają wodę-wiadomo że jak puszczą bez licznika to działka zalana, poza tym napisane jest jasno że pękają rury a nie wodomierz.

U mnie na działce mam metalową studnię z wodomierzem około 50 cm poniżej gruntu. Właz jest stalowy i oklejony 15 cm wełny mineralnej, ściany tak samo. Samo ocieplanie rury nic nie da bo otulina nie emituje przecież ciepła więc jeśli woda stoi w rurze to i tak w końcu zamarznie.
U mnie mufy od rur pękły już dwa razy od mrozu więc stosuję dość drastyczną metodę.
Otóż na działce mam domek w trakcie budowy i żwir na budowę kupiłem już 3 lata temu bo był za grosze. Traf chciał że kierowca wykiprował mi 6 ton piachu prawie zasypując właz do dziękuję. Po chwili namysłu przed pierwszą zimą zasypałem tymi 6 tonami właz do dziękuję i o dziwo rury są całe i zdrowe nawet bez okładania bezpośrednio rur i wodomierza wełną.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Wodomierz na działce ROD - jak założyć

Post »

Witam, potrzebuję fachowej pomocy ;:173

Chciałabym zamontować na swojej działce ROD wodomierz, póki co wodą jest wspólna i wszyscy płacimy za wszystkich.
Problem w tym, że zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.

Proszę o podpowiedź jaki wodomierz kupić, czy są jakieś wymogi dot. montażu takiego wodomierza? Jak go zamontować?

Jeśli macie takie wodomierze u siebie na działkach proszę o kilka fotek :)
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wodomierz - montaż,zabezpieczenie,studzienka wodomierzowa

Post »

Proszę o pomoc w odpowiedzi na ten problem zgłoszony do mnie na PW.
Nie orientuję się w tych sprawach a jak wynika z treści sprawa jest poważna.
Czy może ktoś podpowiedzieć jak należy postąpić?

Janek pisze:Mam ogród w Rodzinnych Ogrodach Działkowych /od miesiąca/.Zarząd zakręcił wodę zaworem głównym.Ok-idzie mróz.W moim domku jest też zawór przy liczniku wody.Czy ten zawór też mam zakręcić czy odkręcić? Wiem że to proste ale nie mam kogo pytać ,nie chcę aby licznik zamarzł w wyniku zakręcani/odkręcania .Jeśli pytanie w złym miejscu, proszę przekazać dalej.Dziękuje.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wodomierz - montaż,zabezpieczenie,studzienka wodomierzowa

Post »

Przy odkręconym zaworze można przedmuchać instalację powietrzem, najlepiej kompresorem, powietrze wypchnie wodę i aby potem z jakimś zbiegiem okoliczności, woda nie napłynęła z powrotem, zakręcić zawór. Jeśli jest bojler, także warto z niego spuścić wodę.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wodomierz - montaż,zabezpieczenie,studzienka wodomierzowa

Post »

Zarządzenie zarządu ogródków działkowych :zawór trzeba odkręcić i tak się zostawia aż do wiosny. Musisz jednak pilnować komunikatów o terminie włączenia wody na głównym zaworze a gdy nie masz takiej możliwości to zakręć zawór jak tylko nie będzie mrozów na wiosnę.. Kilku naszych działkowych sąsiadów przegapiło, nie przeczytali komunikatu wiosną na głównej bramie o włączeniu wody i inni skakali przez płoty i siatki na ich działki by im zawory pozakręcać bo woda się lała, i licznik też bił !!! :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
fliper83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 kwie 2024, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

WODOMIERZ

Post »

Witam.Chcialem pomocy w kwestii jak zabezpieczyć licznik wody przed kradzieżami.Licznik znajduje się poza altanką Ok.metr pod ziemią??
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”