Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
yahiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 paź 2022, o 04:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Chciałbym prosić o pomoc w diagnozie co dolega mojej Haworcji. Liście od podstawy brązowieją, a w dolnej warstwie wyglądają na lekko zwiędłe. Zbyt mało/zbyt dużo wody?
Roślinę trzymam na balkonie (nie mieszkam w Polsce, temperatury na zewnętrz to obecnie to ok 12-23 stopnie). Podlewam raz na 2-3 tygodnie. Pozdrawiam.

https://imagizer.imageshack.com/img923/7245/5LE2oa.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9866/KZyxDC.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/2455/InPacW.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Przy takiej temperaturze zdecydowanie za rzadko podlewasz i jeszcze uwzględniając podłoże. Z tego co widzę to seramis, w tym rośnie czy to tylko posypka?

Sukulenty podlewasz obficie i wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, co w takim podłożu dzieje się częściej niż co 2 - 3 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
yahiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 paź 2022, o 04:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Tak, całe podłoże to seramis. Dziękuję za odpowiedź, w takim razie będę podlewał częściej.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworsja pasiasta

Post »

Dominia pisze:Mam takie pytanie czy z takiej Haworsja już przelanej dało by się jeszcze coś zrobić zostało mi tylko parę liści i sam trzon który ma parę korzeni




Obrazek
Wsadziłem kilka takich pod ukos do ziemi. Tak na 2/3 cm. Też po zgnilce. Dwa zgniły już na poczatku, jak mnie nie było i było sucho. Dwa są w stanie ładnym, ale bez efektów. Trzem wyrosly na dole 1,5 cm nóżki. Po 2 miesiącach. Jak tylko pryskam czy zraszam glebę tam gdzie ukorzeniam, to mi wszystko wysycha, nawet takie łatwe grubosze czy kaktusy itp. albo pojawiają się małe korzonki i wysychają. Więc co kilka dni skromnie podlewam i lepiej to mi działa.
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Mam pytanie: co może dolegać mojej haworsji? Od jakiegoś tygodnia listki w połowie wysychają. Roślinka stoi na słonecznym parapecie, jest podlewana dopiero gdy ma naprawdę sucho. Ziemia jest przepuszczalna, wymieszana z perlitem. Na dole puszcza już małe odnogi, ale martwię się że ta starsza część choruje..
Będę wdzięczna za pomoc

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Może za skąpo podlewasz i w zbyt bardzo przesuszasz podłoże?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Dzięki za odpowiedź, Norbercie.
Wcześniej, zanim zrozumiałam jak o nią dbać, rzeczywiście zdarzało mi się ją przesuszać i listki robiły się czarne. Od ok. 3 -4 miesięcy zrozumiałam, że trzeba ją podlewać częściej i w końcu zaczęła rosnąć. Po przesadzeniu puściła 2 śliczne odnozki więc myślałam, że idę w dobrym kierunku. A tu teraz od tygodnia takie brzydkie żółte plamy...Wygląda trochę jakby były spalone przez słońce, ale przecież ciągle stoi w tym samym miejscu.


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Sprawdź stan korzeni oraz czy ewentualnie nie ma szkodników.
W jakim rośnie podłożu, mieszance ziemi z dużą ilością perlitu/żwirku?

Przy okazji, podlewasz twardą wodą - widać wytrącające się sole wapnia. Podlewaj wodą filtrowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”