Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Rdza gruszy ja mam drzewko już 5 -cio letnie i co roku ma tą chorobę :roll: co najlepsze to zawsze liczę owoce i na początku ma około 40 sztuk a jak owocuję i chcesz zerwać to patrzysz a a tu została jedna sztuka :( i to do połowy obżarta ? co roku tak samo mam i zastanawiam się czy może jabłoń na jej miejscu zasadzić ?
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Oprysk score 250 ec tylko ze teraz trochę za późno. Na allegro można dostać. Ja opryskałem pod koniec kwietnia i nie mam nic.
grosiun
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2020, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dwie choroby na gruszy -pomarańczowe plamki i czarne duże plamy - co jej dolega i czym opryskać?

Post »

Dzięki Gienia za odpowiedź.
Opryskałem wczoraj tym co wskazałaś bo dopiero pozyskałem to w swoje ręce wczoraj, jednak grusza straciła trochę liści i owoców - mam nadzieję, że się choroby zatrzymają. Dodałem też tam środka na szkodniki (mszyce).
Przy okazji machnąłem tym jabłonie bo też liście coś brało plamiastego a i mszycy trochę siedziało i trochę warzyw (nie wiem czy dobrze).
Powiedz mi proszę w stosunku do oprysków na grzyby i szkodniki:
1. Czy takie miksy środków jak opisałem w pierwszej wiadomości można stosować? Albo jakich miksów unikać?
2. Czy można ogólnie powiedzieć (albo w zdecydowanej większości / lub mniejszości) że środkami które są na drzewa jak ten SCORE 250EC można machnąć też warzywa jak fasola, papryka, dynia, cukinia czy też winogron lub jeszcze inne?
3. Czego w opryskach absolutnie się wystrzegać, bo wiadomo, że jak się czymś coś opryska to ta konkretna roślina/krzew/drzewo zwiędnie?
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Podobno preparat Score 250EC został wycofany z obrotu, w związku z tym mam pytanie, czy można go zastąpić preparatem Difo 250EC (ta sama substancja czynna difenokonazol 250g/L) ?

I drugie pytanie - w instrukcji podawana jest ilość preparatu na hektar rozpuszczony w litrach wody. Czy ktoś się orientuje, ile ml tego preparatu należy rozpuścić w powiedzmy 10 litrach wody przy oprysku pojedynczych roślin przeciwko rdzy ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Score jest dostępny w sprzedaży, kupowałam opakowania po 50 ml. Tani nie jest to fakt, ale wart tej ceny.
Ja dawałam 2 ml na 4,5 litra wody.
Wygląda, że difo 250EC to chyba to samo, też minimalna tem. 12*C , no i subst. czynna też.
grossium, Score to jeden z niewielu preparatów, z którym można mieszać środki owadobójcze. Co do reszty , to jest w sekcji "pestycydy, herbicydy" tabela mieszania środków owad. z grzybobójczymi. Score nie nadaje się do oprysku warzyw, to środek o działaniu systemicznym i bardzo długim okresem karencji; jabłonie, grusze -28 dni, czereśnia, wiśnia - 14 dni. W etykiecie rejestracyjnej jest wyraźne ostrzeżenie o innych niebezpiecznych substancjach poza substancją czynną.
Musisz czytać etykiety.
:wit zdrówka życzę
Pozdrawiam! Gienia.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

U mnie dzisiaj została popryskana grusza tym Score i za 10 dni to powtórzę, dawka to 2ml na 5l wody :D myślę że za 10 dni zrobię drugi i to będzie ostatni oprysk w tym roku :idea:.
Amator Gruszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2022, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rdza, bardzo mocna...

Post »

Witam,
w zasadzie po lekturze wszystko wiem i od wiosny zaczynam walkę z rdzą.
Mam nadzieję, że się uda i doczekam czasu zbioru dużych i soczystych gruszek...
Pozdrawiam
Obrazek
antares2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 11 mar 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Ja w tym roku doczekałem sie pięknych soczystych gruszek w przeciwieństwie do zeszłego roku. W ubiegłym roku choroby, których nie umiałem jeszcze zdiagnozować i im zaradzić doprowadziły do tego, że zanim gruszki dojrzały to zdążyły zgnić.

W tym roku już byłem mądrzejszy ;:215 Poradziłem sobie z rakiem bakteryjnym, rdzą gruszy i szkodnikami. Na rdzę zastosowałem preparat IF a na raka miedzian, pasta ogrodnicza z dodatkiem miedzianu (zabezpieczałem nią rany) oraz farba olejna. Oczywiście wcześniej nie obyło się bez leczenia (wycinanie) chorobowo zmienionych miejsc.
Awatar użytkownika
Janek13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 cze 2022, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Ktoś wie, co może dziać się z gruszą? Problem jest tylko na jednym pędzie.
Obrazek
antares2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 11 mar 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Witam.
Mam podobny problem i zarazem pytanie jak wpis powyżej. Co to jest i jak z tym walczyć lub zapobiegać? Dodam, iż ta "infekcja" wystuje na niewielu pędach. Pozostała część gruszy jest zdrowa. Bardzo proszę o diagnozę.


Obrazek Obrazek
Madeline5940
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 kwie 2023, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby gruszy rdza i inne

Post »

Dzień dobry, zauważyłam na moich gruszach, że coś się dzieje z nimi. Czy ktoś wie co to może być i jak to zwalczyć? Dla rozjasnienia wklejam zdjęcia
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

https://www.target.com.pl/porady-i-insp ... z-gruszowy
https://sadowniczeabc.pl/zwiniete-liscie-grusz/
Moderatorko miła to już trzeci wątek w temacie szkodników gruszy, można by połączyć ?
Pozdrawiam! Gienia.
antares2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 11 mar 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Chyba bardziej potrzebnym w obecnej sytuacji jest fachowa porada i udzielenie odpowiedzi pytającym niż zabiegi kosmetyczne na temacie.

Czy jest wśród nas ktoś kto umie i chce odpowiedzieć na powyższe trzy wpisy? Wydaje się, że sprawa dotyczy tego samego szkodnika/infekcji.

Dodam, że cały temat, wszystkie wpisy przeglądnąłem i nie znalazłem odpowiedzi. Prawie wszystkie dotyczą rdzy gruszy a ani słowa nie ma na temat powyższej przypadłości. Zauważyłem też, że owa infekcja występuje co roku mniej więcej o tej samej porze. Po zawiązaniu się liści i pojawieniu się pierwszych kwiatów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”